Peka kruha

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

tema odprta - 17. sep 2002 10:17 | ogledi: 18.943 | odgovori: 18

Včeraj sem pekla kruh. Kruh je narastel za 2 kratni volumen testa. Skorja je vedno zelo trda. Sredica je še kar mehka.

Ne vem kaj delam narobe. Prosim, posredujte mi kakšen recept in preizkušeno navodilo za peko rahlega kruha. Oziroma, kaj je pomembno pri peki kruha (temperatura pečice, čas peke?).

Hvala.

tanja

hana039  

član od: 3.6.2002

sporočila: 87

17. sep 2002 10:28

Sama vedno dodam v testo veliko žlico medu. Ko pa je kruh pečen, ga pokrijem s kuhinjskimi krpami, da se ohladi. Skorja postane prijetno mehka. Pečem ga v navadni pečici na 200stopinj okoli ene ure. Lep pozdrav Tanji od Tanje...

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

17. sep 2002 11:27

Tudi jaz sem ga pekla 1 uro na 200 stopinjah. Nato sem ga vzela iz pekača in pokrila s kuhinjsko krpo, da se je ohladil. Pa vseeno je bila skorja trda. Zanimiva je ta žlica medu. Tanja, na kaj vpliva, razen na to, da je kruh malo slajši? Tanja

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

17. sep 2002 11:58

eno uro na 200 ni pravilno..... kruh ima zaradi tega trdo skorjo, zakaj ? zato, ker se peče predolgo na konstantni temperaturi in se suši... kruh se peče takole (1 kg testa).... kruh postavimo v vročo pečico na 220-230 st. C.....za 10 minut, potem temperaturo zmanjšamo na 200 st.C.....vsega skupaj se kruh peče 40 minut......malo glej na barvo skorje.....vmes se pečica ne sme odpirati...... ko je pečen, ga za 5 minut obrni "na glavo" in potem ga ohladi tako, da stoji "pokonci".....če še topel kruh pokrivaš s prtom, se bo "prešvical".... ohladi ga brez pokrivanja...praviloma se reže šele ohlajen kruh in nič prej, ker če režeš vroč-topel kruh, izgubi vlago..... Herman Teron

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

17. sep 2002 12:00

Meni se pa zdi tale 200 C malce huda, vsaj za eno uro, po mojem bi raje pekla na 180 C, saj mi ponavadi pečemo tako. Pri zmesi za kruh je potrebno paziti, da ne dodamo preveč maščob, recepti starih tet in njihove skrivnosti pravijo, da je potrebno dodati kislo mleko ali kislo smetano, da bo kruh bolj mehak. Koruzno moko je potrebno popariti, nikoli se pa ne dela kruha iz cele količine moke, ki ni bela (koruzna, rž......). Barbara Cuzak

iivanu  

član od: 25.6.2002

sporočila: 4

17. sep 2002 12:07

Jaz pecem kruh 30- 40 min odvisno od moke (ce je rzena moka te 40min) Takoj ko kruh dam pect pecem 5 min na 230 stop. po petih min pa na 200 stop. V pecico se dam posodo z vodo (zaradi lepse skorje).Ko pa je kruh pecen nic ne pokrivam pustim da se ohladi v pekacu. Recept bih zelo rada napisala , ampak imam manjsi problem jaz to nic ne merim. LP Miv Ines Ivanusa

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

18. sep 2002 10:34

Zanimiva tema; tudi jaz imam težave s peko kruha. Testo in vzhajanje vedno delam po receptu moje mame (kuharice), ki peče tak kruh, da padeš dol...pozabiš na dieto! Stvar se pri meni zakomplicira pri sami peki: zanima me, če je morda peka kruha odvisna tudi od pečice. Imam namreč kombinirano pečico (mikrovalovka, gril in navadna pečica), s katero sem večinoma zelo zadovoljna, kruh pa nikakor ne pride tak kot pri mami: skorja je trda, notri je pa vlažen in nekam "zbit". Sprašujem se, če je to odvisno od tega, da ima pečica ventilator. Nazadnje sem kruh pekla na vikendu, kjer imamo čisto običajen štedilnik in kruh je uspel. Ali ima kdo od vas kake izkušnje s temi kombiniranimi pečicami, pa mi lahko kaj svetuje? Lep pozdrav! TanjaG.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

18. sep 2002 10:42

kvašeno testo ni dobro peči v ventilatorski pečici.....res ni dobro.....če hočeš dober kruh, kupi navadno pečico, najbolše so takšne s šamotom...... Herman Teron

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

18. sep 2002 11:03

Sploh ni res, ventilatorska pečica je zakon. Vse je odvisno od kuharice in sestavine, izbrane temperature..... tako podobno kot pri dobri kavi. Barbara Cuzak

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

18. sep 2002 11:48

oj, dragi Herman, ko bi imela veliko kuhinjo, bi si bila privoščila tapravo pečico, samo kaj ko imamo tako mikroskopsko stanovanjce Barbara, če mi lahko kaj svetuješ glede peke v taki peči, bom hvaležna. Sicer pa je tako: pizze, krompir, ribe...to speče zelo dobro, problem je kruh in biskvit. Hvala! TanjaG.

neznan uporabnik

18. sep 2002 12:16

TanjaG! Tvoja pečica je ena velika prednost, če jo znaš uporabiti. Upaj si in poskusi speči kruh kar na vrtljivem krožniku s kombinacijo mikrovalov in ventilatorske pečice. 1,5 kg kruha se speče že v 20-25 minutah!!!! (imam LG -jevo pečico, 60% mikrovalov je maksimum pri kombinaciji) Zato tudi skorja ni preveč trda (lahko pa jo vseeno malo pokriješ z mokro krpo, ko vzameš kruh iz pečice). Haklc je le v tem, da je spodnja skorja svetlejša, zgleda rahlo anemično, vendar je kruh prepečen. LP Jana agata

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti