Ostra moka

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

tema odprta - 30. jan 2008 8:58 | ogledi: 27.831 | odgovori: 9

Živ,

dajte mi prosim povedat, za kaj se uporablja ostra moka. "ta boljša pšenična moka tip 400"

Ponavadi uporabljam navadno gladko moko tip 500. Nobenega posebnega razloga nimam zato, enostavno od kar se spomnim, uporabljam to moko.

Imam samo en recept za kifeljčke, ki zahteva ostro moko.

Hvala vam.

LP,

Pija.

Pingvin

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

30. jan 2008 9:35

Ponavadi se dela cmoke z ostro moko, pa g. Goljat jo je imel za po pultu potresat da se mu niso stvari prijemale gor. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

30. jan 2008 9:50

Ostro moko lahko uporabiš za kremne rezine-kremšnite,vanili kremo ali katero drugo, za paniranje,za kvašeno testo(pol gladke pol ostre),za posipanje mize,razni biskviti,... balonka

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

30. jan 2008 10:12

Jaz vedno uporabljam ostro moko, razen če recept izrecno ne zahteva mehke moke, tudi pri biskvitih. Mehko uporabljam le, kadar delam palačinke Sweetie

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

30. jan 2008 11:06

Pingvin, pa si prepričana, da je "ta boljša pšenična moka" ostra moka? Po mojih izkušnjah ni večje razlike glede uporabe gladke ali ostre moke (jaz tako in tako navadno uporabljam univerzalno, ki je nekje vmes). Ostra se mi zdi koristna predvsem pri krompirjevem testu, biskvit glede moke sploh ni zahteven (sicer ga ne bi bilo mogoče narediti tudi brez moke!), za kvašeno testo sem včasih tudi dajala pol gladke in pol ostre moke. Zdi se mi, da je pri kvašenem in vlečenem testu pomembna kvaliteta moke (da ima dovolj lepka = glutena), velikost delcev ni bistvena. Druga testa pa niso zahtevna, ne vem glede rezančnega testa, ker nikoli ne delam domačih rezancev. teta torta

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

30. jan 2008 11:23

Jaz jo po navadi mešam z navadno, se mi zdi, da je tako bolj kvalitetno. Tako da pri receptih kjer piše moka dam pol navadne, pol ostre, ali pa pač poljubno. Nič posebnega. tamara

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

3. feb 2008 19:25

Najlepša hvala za ta mnenja in linke. No, saj kakšne bistvene razlike med moko tip 400 in tip 500 očitno ni. Jaz sem danes pekla sirove štručke, dala sem pol ostre in pol gladke moke, pa ni kkšne bistvene razlike. teta torta, sem šla prav na vrečko preverit. Res piše "ta boljša ostra moka" pšenična bela moka tip 400. LP, Pija. Pingvin

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. feb 2008 20:46

Tip moke nima z gladkostjo ali ostrostjo nič opraviti. Tip nam pove, kako bela je moka (koliko pepela oz. mineralnih snovi oz. otrobov vsebuje). Višja je številka tipa, bolj črna je moka, se pravi, da ima več mineralnih snovi. Gladka je pa bolj fino zmleta kot ostra. ostra je lahko tudi tip 500, kot je gladka lahko tip 400 (ta je najbolj fina, najbolj bela, za fina peciva).

LP

cervus

neznan uporabnik

4. feb 2008 9:26

Ostra moka naj bi bila načeloma boljše kvalitete od gladke, saj je pri mletju najbližje moknati sredici pšeničnega zrna. Zato naj bi tudi bila bolj bela (že T-400 pove, da ima manj pepela, torej je bolj bela). Nekatere ostre moke so na otip bolj grobe - že na meji drobnih pšeničnih zdrobov, druge pa so "pomlete" malo bolj drobno, vendar razliko med moko T-500 in T-400 hitro opazimo, saj se moka T-400 lepše sipa. Jaz ostro moko uporabljal tam kjer to pač zahteva recept, vedno pa kadar delam krompirjeve cmoke in njoke, kadar v moki povaljam ribe, da jih ocvrem, tudi za posipanje pulta, ko na njem valjam testo za potice, obvezno za posipanje pulta pri krofih in flancatih in še kje. Moka se toliko ne paca, kot mehka, pri cvrtju pa se bistveno manj žge kot mehka moka (ribe, krofi...) Mlinotest ima na svoji spletni strani lepo preglednico uporabe različnih mok http://www.mlinotest.si/izdelki.php?item=49 l.p. tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti