Čajota

bojanp  

član od: 16.4.2006

sporočila: 13

tema odprta - 29. jan 2008 21:19 | ogledi: 79.597 | odgovori: 97

Ker je čajota v zadnjem času zelo priljubljena me zanima če ima kdo kakšen recept za pripravo te buče.Sam sem jo pripravil na žaru in je bila zelo okusna.

Lp Bojan

bojanp

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

29. jan 2008 22:47

Jaz jo najraje pripravljam na žaru, pa ocvrta je tudi dobra, kdor se ne izogiba cvrenju, pa tudi v omaki skupaj z bučkami, paradižnikom in papriko. Jaz sem jo lani prvič dobila in sem navdušena nad njo. Če se prav spomnim, se lahko je tudi surova (v solati, kot kumare). Bojan, boste imeli odveč kakšno sadiko? V trgovini jih namreč še nikoli nisem zasledila (ne sadik ne plodov). Lep pozdrav Poloni

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. jan 2008 12:54

Doma imam dva recepta iz enega cajtenga, med katerimi je tudi en "na sladko" samo jih moram poiskat. Drugače pa - čajoto res lahko vtaknete kamor vas je volja. Naribano v zelenjavne juhe, polpete, dušeno s smetano v omakci, popečeno na žaru, pohano. Lahko je dodatek v vseh sortah zelenjavnih omak in polivk, dobra je gratinirana s sirom... Poloni - čajote se selijo iz rok v roke, tudi jaz jih za kupit še nisem videla. Pri nas jih je še nekaj, vse pa že veselo odganjajo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

30. jan 2008 22:16

Jaz sem si dve prihranila, pa tudi že odganjata. Se bojim, da to ne bo do sajenja zdržalo. Kaj naj naredim z njima? Dam še bolj na hladno? Kdaj se to sploh sadi (predvidevam, da kot ostale buče) in kako globoko? Menda se posadi cel plod (ne samo seme). Lp, Poloni

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

30. jan 2008 22:37

No, jaz pa sploh prvič slišim zanjo! In, ker smo doma ljubitelji vseh vrst buč, gojim jih tudi sama, tudi mene zanima, kako do semena oz. do buče? Tudi jaz semena v trgovini še nisem videla. Kolikor sama poznam buče, jih lahko pripravljaš zelo različno (slako-slane variante). Ponavadi poskušam sama kaj izumiti, pa ponavadi dobro izpade. Ravno v nedeljo smo jedli nekoliko slajšo juho iz muškatne buče. Preden sem jo vrgla v lonec, še nisem vedela, da bo tako sladka. Kakšno pa ima pravzaprav meso čajota? Bojan, si jo poskusil tudi surovo? Če je že surova sladka potem speci pito, štrudl, karkoli pač, tudi kruh bi šlo...najbrž tudi marmelada ne bi bila slaba. Drugače pa naredi omako za testenine, jo ocvri, naredi namaz za kruhke,...DOMIŠLJIJI PUSTI SVOJO POT! Bučke prenesejo prav vse možne kombinacije. Ne vem, če ste že slišali, a je precej dobra knjiga o bučah: Čarobni svet buč (Kmečka založba). Predvsem je veliko zanimivih receptov! Pozdrav vsem, Sonja

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

30. jan 2008 22:37

poloni je napisal/a:
Jaz sem si dve prihranila, pa tudi že odganjata. Se bojim, da to ne bo do sajenja zdržalo. Kaj naj naredim z njima? Dam še bolj na hladno? Kdaj se to sploh sadi (predvidevam, da kot ostale buče) in kako globoko? Menda se posadi cel plod (ne samo seme). Lp, Poloni
Jaz bučko posadim v zemljo v lonček ali pa dam v žagovino, tako da se lahko lepo ukorenini, dam jo počasi tudi na toplo iz kleti in ko ni več zmrzali, po lednih možeh jo presadim na prosto. Lani mi ni dorasla nobena bučka čajota, upam da dobim kje kakšno. lipa1 Sporočilo je spremenil(a) lipa1 dne 30. jan 2008 22:39:06

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

30. jan 2008 22:51

Nam tudi ni nobena dozorela, je prej pozebla. Bila je pa polna kot trta grozdja. gaja 1

bojanp  

član od: 16.4.2006

sporočila: 13

31. jan 2008 8:14

Jaz sem kupil čajoto (gladko) v E.Leclercu v MB pa mi tudi že odganja,tako da jo bom počasi posadil v lonček. bojanp

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

31. jan 2008 13:55

Bojan, hvala za informacijo. Grem tudi jaz v lov za gladko čajoto v MB. Doma imam bodičasto, pa ni ravno prijetno za lupiti. Upam, da še kakšna ostane do drugega tedna. Poloni

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

31. jan 2008 14:28

Aja - da se dobijo ta gladke kje za kupit. To pa še nisem slišala. Okus mene najbolj spominja na nadzemno kolerabico (tisto nežno, svetlozeleno), tudi uporaba je temu podobna. Je pa v bistvu zelo nevtralna, tako da kot samostojna jed nima kakega posebnega okusa (kot pač vse bučke). Jaz bom v prihodnjih dneh najlepši dve posadila v tegelc in dala v garažo na malce več svetlobe. Lanska je odgnala in naredila cca 2 m dolge vitice po garaži. Edino, ko sem jo dala ven jo je skoraj kap in se je skoraj posušila. V nekaj dneh je odgnala ponovno od tal in zasenčila celo teraso. Edino ugotovila sem , skladno z zapisanim v enem članku, ki sem ga našla na netu, da dejansko začne cveteti šele, ko se dan začne krajšat - proti koncu julija, rodi pa do zmrzali. Po moje je bilo na naši rastlini cca 200 plodov. Tam tudi piše, da če hočemo, da zacveti prej jo je treba zastirat, oz. ji umetno skrajšat dan, čeprav mi to ni čisto jasno - kako, ko se pa zadeva razraste na površini 10 m2. V zemlji razvije gomolj, ki je baje tudi užiten (nismo probali) in v njeni domovini ponovno odžene spomladi iz istega, pri nas pa baje pozebe. Smo naredili eksperiment in smo lanskega pustili v zemlji in dobro pokrili s smrečjem, če bo slučajno preživel in odgnal. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

31. jan 2008 15:10

A je to tista bodičasta bučka? Ali pa se motim. Morda ima kdo slikco? buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti