Peka kruha

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

2. feb 2008 18:44

ampak na koncu skorja je predebela in v notranjosti je zbita in kot nedovolj pečena, taka svetlikasta, sjajna (v mađarščini se reče da je kot milo). KornelijaPT[/citat]

 

- "milo"- mastna sredica, vodni obroč -> kruh ni dobro pečen

- skorja predebela -> pečico segrejemo na 240C(kruh mora prijeti), če je potrebno, po desetih min. znižamo temparaturo

- med peko damo na dno pečice posodo z vodo -> mehkejša skorja, ne razpoka in se ne suši

- skorja poči  -> nepravilno vzhajano testo

 

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

2. feb 2008 18:53

tudi meni se kruh sploh ne zdi dober če del moke ne poparim, če mešam več vrst, potem poparim samo temne vrste, bele pa ne, če pa imam samo polbelo, jo pa tudi en del poparim. Kruh mesim z aparatom za gnetenje in sicer 15 minut, nato 1 uro vzhajam, vmes ga moram dvo do trikrat malo potlačiti, če ne bi mi "ušel" iz posode, po eni uri dam kipjeno testo v pleteno košarico in pustim še pol ure kipovati. Pečico segrejem na 230 stopinj in dam v njo tudi pekač na katerem pečem. Pekač emajliran nič ne namažem, ampak samo na vročega zvrnem testo iz košarice. Na temperaturi 230 stopinj pečem 15 minut, nato zmanjšam na 180 in še 50 minut. Ko je pečen ga zvrnem na servet in pokrijem da se ohladi. Skorja je lepo zapečena ne preveč in tudi ne predebela, BILO PA BI SUPER, KO BI BILA BOLJ HRUSTLJAVA - kako pa naj to dosežem pa ne vem - NASVETE PROSIM Hobotka

KornelijaPT  

član od: 27.12.2006

sporočila: 73

3. feb 2008 5:46

Postaja mi jasno, kaj je bila napaka: Namreč, uporabljala sem že v milnu narejeno gotovo mešanico 60% bele in 40 posto ovsene moke, sončnična jedrca in v vse že umešana sol, ter priložene 2 vrečke kvasa na 1 kg moke. Ampak, jaz nisem hotela narediti navaden recept katerega so oni dali ampak enega (iz baze) z jogurtom. Zmešala sem v mešalniku. Možno je, da sem pustili preveč gnesti, saj mi se zdelo preve trdo, pa sem postopoma dodajala še in še vode. Mogla sem počakati da stroj zmeše vse v testo, ker vse je bilo tako pacasto, da se je zdelo da bo dovolj mehko, in šele ko se konstituiralo, sem mogla videti, da je pretrdo. Pa tako ponovno in ponovno dolivala vodo in čakala da stroj skup spravi testo, da odločim ali je dovolj ali pa še treba dodati tekočine. Napisano pa je bilo da treba 1 uro vzhajati. Tako sem jaz skočila v trgovino, a hčerka me je že kmalu klicala da testo že beži iz posode (bilo pa je na sobni temperaturi, čeprav zraven mlačnega radiatorja). Verjetno: preveč kvasa in tako preveč vzhajano (saj je bil bolj "luft" kot snov). Kratko sem ga pregnetla. Napotoki pa so bili da se peče 2 minut na 220 in po tem na 200. Posodico z vodo sem hotela dati v pečico, pa sem pozabila. Tako vem, da ne bom več kupovala vnaprej narejenih mešanic za kruh! No ja! Kot ste rekli: vaja dela mojstra. Ampak, če ni takšnih ki te upozorijo va kateri smeri naj iščeš svojo napako, po tem človek lahko samo ponavlja svojih napak, boljše pa ne bo nikoli. Torej, še enkerat: HVALA. KornelijaPT

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

4. feb 2008 11:17

Tudi jaz že kar nekaj časa pečem kruh: 2-3krat tedensko. Poskusila sem že vse načine: trdo testo, mehko testo, testo z oljem, brez. Testo prvič dobro pregnetem, tudi drugič. Kruhek je dober, mehek z drobnimi "luknjicami". Kako speči kruh z večjimi luknjicami? Pa še nekaj me zanima, kako ohraniti hrustljavo skorjico še potem, ko je kruh že ohlajen? Kruh pečem prvih 10 minut na 220, potem pa še 35 minut na 200. Pozdravček, Sonja

evamaja  

član od: 14.6.2007

sporočila: 222

4. feb 2008 11:38

http://kulinarika.net/recept.asp?ID=9450 SonjaB, pa probaj kruh po tem receptu, mi ga enostavno obožujemo, je odličen tudi naslednji dan, pa tudi zelo velike luknjice ima. evamaja

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

4. feb 2008 11:43

Zanimivo, da sem si ravno prejšnji teden ta recept natisnila, a naredila ga še nisem. Bo morda skrivnost v manj gnetenja? Vsekakor ga bom naredila v kratkem. Hvala Eva. Pogledala sem v recept. Sama uporabljam pravi kvas, ne suhega. Bo šlo? Prosim za izkušnjo s pravim kvasom in večjo količino moke (npr. 1kg). Sonja Sporočilo je spremenil(a) SonjaB dne 04. feb 2008 12:01:13

evamaja  

član od: 14.6.2007

sporočila: 222

4. feb 2008 12:03

Res je fajn, pa nobenega dela ni z njim, z žlico prvič premešaš, pustiš čez noč(jaz sem ga pustila tudi samo 4 ure- samo sem dodala mlačno vodo) in še enkrat premešaš, pa hop v pečico z njim. Pečem pa ga v jeni posodi(pokriti celo pečenje) 240 st., 50 min. evamaja

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

4. feb 2008 12:09

Mora biti posoda res pokrita in ZAKAJ? Ponavadi pečem po dve štruci naenkrat (vsaka po 700g) kar v velikem pekaču. Misliš, da bi šlo tudi tako? Brez pokrivanja, namreč. Sonja Sporočilo je spremenil(a) SonjaB dne 04. feb 2008 12:10:45

evamaja  

član od: 14.6.2007

sporočila: 222

4. feb 2008 12:17

Ne vem, mogoče ima vlaga kaj s tem, verjetno , če bi ga probala brez pokrovke bi šele takrat ugotovila zakaj. Probaj brez pa boš videla. Sicer pa jaz, ko spečem ta kruh tudi dam 2 posodi ( hlebca) naenkrat v pečico. Moja merica je 2dcl, končna pečena teža kruha pa 70 dag. lp, Maja evamaja

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

4. feb 2008 20:39

Kruh brez gnetenja je zakon. Nobenga dela in krasen, rahelj kruh. Kdor ga še ni pekel naj proba. Priporočam! buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti