Peka kruha

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

29. jan 2008 20:34

peters, vaja dela mojstra. Vedno ne uspe, kot bi mi radi, za pojesti pa je vseeno. Ko boš imel več prakse boš tudi videl, da nastane lep kruh, četudi ga ne gneteš in gneteš in gneteš, temveč malo pomešaš, vzhajaš, streseš v pekač, malo zavihaš robove in nastane dober kruhek. Ognjič

peters  

član od: 19.1.2007

sporočila: 7

29. jan 2008 20:37

Ognjič, kako vspodbudno, s mi tole napisala. Prav takšnih vspodbud ljudje v življenju pogrešamo in jih imamo premalo. Hvalaaaa! peters

žanika  

član od: 29.1.2008

sporočila: 13

29. jan 2008 21:33

Peters, moj recept za kruh. v skledo daj 1 kg moke 1 jedilna žlica soli in sicer na eno stran na drug stran napravi malo luknjico in v moko dodaj 1 žlico sladkorja 1 kocko kvasa-razdrobi in nanj nalij pol dcl mlačnega mleka in pustu da kvas malo vzhaja. Ko se napravijo mehurčki dodaj 5 dcl mleka ali vode in 1 dcl olja. Omesi in vzhajaj pol ure, nato premesi in daj v posodo oz pehar prekrit z prtičem seveda pomokanim in vzhajaj še pol do tričetrt ure, nato zvrni z peki papirjem prekrit pekač in peči. Žanka žanika

peters  

član od: 19.1.2007

sporočila: 7

29. jan 2008 23:27

Hvala Žanika, bom preizkusil tvoj recept. peters

KornelijaPT  

član od: 27.12.2006

sporočila: 73

2. feb 2008 15:17

Jaz pa imam (ponovno) drugačen problem z peko kruha. Menim, da vse napravim kako treba, ampak na koncu skorja je predebela in v notranjosti je zbita in kot nedovolj pečena, taka svetlikasta, sjajna (v mađarščini se reče da je kot milo). Dejansko je pečena in okus je dober, ampak ta neka čudna struktura kaže da ni prav nekaj, pa ne vem kaj. Prosim, da mi pomagate. KornelijaPT

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. feb 2008 15:26

Kot so že napisali drugi, se testa za kruh ne sme pregnest. Ne sme se sprožit lepek ki je v testu. Torej, le malo na hitro premešaj da se moka in tekočina sprimeta in pusti da vzhaja. Ko bo testo dovolj vzhajano pregneti še 1x, oblikuj hlebček, vzhajaj in daj pečt. Skorja je predebela lahko tudi zato, ker ga predolgo pečeš. Kruh le speci, ne ga sušit. Če boš imela zelo segreto pečico ko ga boš dala vanjo, bo zelo hitro pečen. Pa ne obupat. Ognjič je že napisala, da vaja dela mojstra. Zagotovo ti bo uspelo. lp Vesna

JAMONI  

član od: 10.8.2005

sporočila: 112

2. feb 2008 16:36

Jaz pa sem ugotovila, da mi kruh najbolje uspe, če POPARIM MOKO (tudi če je čisto bela). Obvezno pazim, da ne mešam soli in namočenega kvasa (v moko naredim luknjo na sredini, tja dam vzhajat kvas; okrog pa posolim), potem pa s kuhalnico maso zmešam, nakar dam testo na pomokan pult in ga tako dolgo mesim (kar na grobo), da postane elastičen. Potem ga dam vzhajat.

 

Ko naraste vsaj na dvakratno količino, ga spet fino premesim, da je lepo elastičen, ga dam na pekač (oziroma danes sem ga pekla na silikonski foliji za peko na rešetki v pečici) in pustim, da vzhaja, vendar ne toliko, kot prvič. Medtem segrejem pečico na 200 stopinj. Preden dam kruh v pečico, ga trikrat vzporedno prerežem in ga z nožem parkrat napikam, namažem s stepenim jajcem. Pečenega je najbolje pustiti, da se ohladi na rešetki (seveda na pultu, ne v pečici), da ostane skorja hrustljava.

Ko že omenjam silikonsko folijo za peko, naj povem, da je super za peko kruha, piškotov, pize, ...Ni je potrebno nič namazat, nič se ne prime, lepše se zapeče (tako zgoraj kot spodaj), skoraj je ni potrebno pomivat, prihranimo peki papir, ni dodatnega namaščevanja, pa še pospravi se lahko v predal (zvijemo v rolo). Paziti je treba samo na to, da jo damo na rešetko v pečico, ne na pekač, ker potem zrak ne kroži enakomerno in se zgoraj speči prej in bolj kot spodaj.

Vaja dela mojstra!

 

 

JAMONI

beki  

član od: 21.11.2006

sporočila: 236

2. feb 2008 18:04

Po katerih receptih pa najrajše pečete kruh? Jaz imam najrajši kruh s polento in čebulo. beki

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. feb 2008 18:16

Skuhaj polento in del moke nadomesti s polento. Tako lahko narediš tudi krompirjev kruh. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti