Peka kruha

peters  

član od: 19.1.2007

sporočila: 7

tema odprta - 28. jan 2008 23:37 | ogledi: 8.110 | odgovori: 32

Izkušene gospodinje prosim za nasvet: Zakaj mi hlebec kruha, ko se peče v pečici skoraj vedno poči ob strani. Je morda to krivo vshajanje testa in če je, katera faza vzhajanja prva ali druga

Hvala za vaše nasvete in vsem skupaj Srečno.

peters

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

29. jan 2008 7:53

Verjetno imaš premalo shajan hlebec preden ga daš v pečico. Poskusi tudi zamesiti malo mehkejše testo - hitreje shaja. helgula

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8704

29. jan 2008 7:59

Preden se hlebec da v pečico, z ostrim nožem naredi 3-4 zareze, globine približno 1-2 cm. Pozdravček!

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

29. jan 2008 8:20

Morda bo problem rešen, če v hlebec vrežete enkrat podolgem in enkrat počez (križ). Nahitro naredite ta dva reza (približno cm globoko) preden hlebec date v peč. Pri peki kruha sem preizkušala veliko nasvetov s kulinarične in najboljši mi je recept s solno kvasno emulzijo za katerega se avtorju lepo zahvaljujem, prav tako za vsa mnenja. Lepo jutro nas je pozdravilo, naj bo tudi dan prijeten in uspešen. fuksija

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

29. jan 2008 8:22

meni se to dogaja po načelu danes ja , jutri ne .)), in ne vem zakaj... ker ga vedno delam po istem načinu preden sem obupala iskat vzrok, sem delala vse mogoče, od zarez na kruhu, do močenja z vodo, bolj vzhajan, malo vzhajan, bolj trdo testo, manj trdo.... sedaj delam samo še po občutku, če poči, poči, če ne ne, se ne sekiram več moram pa reči, da sem ga sedaj trikrat pekla v električni pečici (prej sem ga vedno v štedilniku na drva - ne se smejat, ampak ga v električnem preprosto nisem znala, nisem imela občutka, sedaj imamo pa centralno in da ne kurim sem se okorajžila in ga začela peči v električnem), pa se mi zdi da skorja veliko manj poka kot prej LP smrkolina

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

29. jan 2008 12:30

Meni se zdi, da poči samo zaradi tega, ker ni dovolj vzhajan. Jaz ga vzajam 2x (1x v posodi in zadnjič še na pladnju, preden ga dam v pečico). Včasih ko nimam dobrega kvasa in ne raste dobro, potem mi vedno razpoka. Sploh pri suhem kvasu je tako. Sonja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. jan 2008 13:34

Meni se pa nič ne zdi ampak zagotovo je testo premalo vzhajano. O tem nas je poučil mojster Goljat. Jaz testo vzhajam po občutku in to že kar mnogo let. Nimam nnikakršnih težav, na začetku so jasno bile. Vse ki imate težave nasvet, ne obupat. Vaja dela mojstra. Enkrat vam bo ratalo, vedno bolje bo in končno bo uspelo. lp Vesna

žanika  

član od: 29.1.2008

sporočila: 13

29. jan 2008 14:14

Jaz ga pa omesim bolj mehko in ga vzhajam najprej pol ure v posodi od mešanilka (BOSCH), potem ga pa še pol ure v pletenem peharčku, v katerega dam prtič, ga pomokam in nanj dam testo, katerega prej dobro premesim. Potem ga pa samo lepo zvrnem na pekač od električnega štedilnika obloženega z peki papirjem in pečem 3/4 ure. Pečem ga vsak vikend sobota in nedelja. Se pa tudi zgodi da ne bil bil za na razstavo. Žanika žanika

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

29. jan 2008 18:24

Premalo vzhajano in pretrdo testo imaš peters. Testo mora biti mehko in voljno že pred vzhajanjem in tudi pred samim pečenjem mora počivati pravi čas, predolgo vzhajanje v krušniku ali na pekaču mu tudi ne koristi najbolj. ati zlati

Elen  

član od: 5.9.2005

sporočila: 201

29. jan 2008 20:24

Še mene nekaj zanima... Kako pa naj bo testo mehko in voljno, kako moraš mesiti?

Elen

peters  

član od: 19.1.2007

sporočila: 7

29. jan 2008 20:27

Hvala vsem, ki ste se tako zavzeto trudili, in mi dali nasvete. Mogoče imam res kruh premalo vzhajan. Ga pa vedno hlebec 3-4 krat prerežem, predno ga dam v pečico. Testo imam v glavnem mehko, tako, da ni verjetno problem v tem. Ko sem bil v decembru pri mojstru Goljatu na tečaju peke kruha, nam je pokazal kako se kruh zamesi. Stresel je sestavine v plastično skledo, zmešal z kuhalnico in ni gnetel, tako, kot so nas učile aše mame. Zgnetel ga je šele pred drugim vzhajanjem. Njegov kruh pa je, kot vedno enkraten. Lp in hvala vsem! peters

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti