Kefir

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

1. nov 2003 7:00

Sama mislim, da je vsa zadeva kar varna. Stric pije kefir že vsaj 40 let in sicer zvečer in to na ves cviček in meso, ki ga poje čez dan. Star pa je 83 let in zelo čil in aktiven.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

5. nov 2003 22:09

Tudi mene je presenetilo tole z gobico v želodcu... Doslej sem slišala le za opozorilo, da naj pazim na kuhinjski odtok, da mi kakšen košček gobice ne uide in se kam prilepi. Kefir imam kakšni dve leti, ni se zgodilo ne eno ne drugo... Na odtok sicer pazim, kolikor morem, za želodec mi logika govori, da je varno. Pošiljanje po pošti? Razen tega, da je prepovedano, bi mogoče šlo. V majhnih dobro zaprtih stekleničkah... Pa ne povedat poštarju, ker je pošiljanje kakršnekoli hrane res prepovedano. Izlet v Rimske toplice? Res se večkrat kam takole odpravimo, vendar ne morem reči, kdaj in kako bi se znalo tole narediti v tisti konec. Verjetno bi prej skoprneli od čakanja. Velja tudi obratno za izlet, pri nas so tako lepi kraji tukaj pod hribi, da mimoidoči večkrat čisto spontano rečejo, da živimo v raju. Dobrodošli. Škoda, ravno včeraj sem se naveličala čakanja in sem 4/5 gobice zabrisala v smeti. Saj bo spet zrasla. Bom poskusila poiskati kakšno embalažo za pošto, pa psssst. Pišite mi na mail. Lep pozdrav, Fani

moni  

član od: 20.9.2001

sporočila: 14

7. nov 2003 9:46

Pa vi sploh veste kaj je to kefirjeva gobica??? Za tiste, ki se bojijo, da bi se jim zadeva "naselila" v želodcu pa za tiste, ki jih sestava gobice malo bolj zanima sem prepisala nekaj vrstic iz knjige A. Konjajeva. Kefir je doma pod kavkaškimi hribi. Pri nastajanju te mlečne pijače so se združili mlečnokislinski streptokoki in laktobacili (oboje najdete tudi v navadnem jogurtu) ter kvasovke. Temeljno cepivo za kefir so orehovim jedrcem podobne kefirjeve "gobice". To pa niso nikakršne gobice, temveč značilna oblika tesnega sožitja mlečnokislinskih in drugih bakterij ter kvasovk. Gobice v mleku rastejo se sproti delijo na manjše, ki rastejo dalje in iz njih sproščajo v mleko mlečnokislinske bakterije in kvasovke. Vsi ti mikroorganizmi se v mleku razmnožujejo ter povzročajo mlečnokislinsko in še alkoholno vrenje. Nastajajoči kefir je treba od časa do časa premešati, da ostane tekoč. Zrel kefir vsebuje ob mlečni kislini še približno1% etanola (etilnega alkohola) in je prepojen z ogljikovim dioksidom, s plinom, ki so ga prispevale kvasovke. Ko kefir natočimo v kozarec, se peni in je gostljat kot smetana. Torej nikar se ga ne bati piti, pri pripravi pa je pomebna takšna higiena, kot pri ostali hrani, ki jo vsak dan pripravljamo. Simona Leskovec

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti