Orhideja

vanilija76  

član od: 29.9.2007

sporočila: 415

tema odprta - 30. sep 2007 20:29 | ogledi: 17.103 | odgovori: 98

Ali mi lahko kdo pove zakaj so začeli na orhideji,ki trenutno ne cveti,odpadati listi,ki prej porumenijo?

vanilija76

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

30. sep 2007 20:47

Mogoče preveč zalivaš? lp, pinka

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

30. sep 2007 20:53

Po mojih izkušnjah bi potrebovala kakšno gnojilo orhideja. Pa pustiš, da se fajn posušijo korenine, pa da ni pod lončkom stoječe vode.

 

lp Bojanca

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

30. sep 2007 21:53

lahko pa tudi premalo zalivaš. Odvisno tudi kje jo imaš. Opiši kje jo imaš, kako jo zalivaš itd. pa ti bomo lahko pomagali. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

30. sep 2007 21:58

To je zagotovo znak, da preveč zalivaš. Pusti jo, da se skoraj izsuži, šele potem jo začni spet normalno zalivati. Preden greš zalivati, potipaj zemljo s prstom. Orhideje so rade, da celo pozabiš na njih kot pa da preveč zalivaš. Z gnojili pa tudi po pameti. Ko začneš gnojiti, raje pol manj kot piše na navodilih, potem pa postopoma doziraš do tiste količine, ki piše v navodilih.

Še najbolje se glede gnojenja obnesejo tiste kapsule, ki jih zapičiš v zemljo in si orhideja vzame toliko gnojila kot potrebuje. Imeli so jih v Kalii, zdaj pa jih nimajo že kar nekaj časa.

Poleg tega vse orhideje presadim takoj, ko odcvetijo, v tisto zemljo za orhideje, ki ni samo lubje, ampak je mešanica lubja in zemlje. Zdi se mi, da lepše uspevajo, pa še lažje kontroliraš vlažnost.

Anja

Zoda  

član od: 8.5.2007

sporočila: 25

1. okt 2007 7:30

Ko orhideja ne cveti ji dam ampulo. Moja je vidno zadovoljna, ko ji dam malo gnojila. Pa orhideja potrebujee zelo malo vode. Moja ima (od kar sem jo dobila) že dva nova stebla, sedaj pa poganja že tretjega novega. Zoda

BEZMAR  

član od: 21.11.2006

sporočila: 62

1. okt 2007 8:08

Orhideja sama pokaže, kdaj jo je potrebno zaliti. Če ji je dovolj mokro ima korenina v lončku pobarvane zeleno, ko so korenine bele jo je potrebno zaliti. BEZMAR

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

1. okt 2007 8:40

če imaš prozoren lonček točno vidiš kdaj je še rosa n a lončku. In ko je ni več jo zaliješ. Jaz jih sedaj ko ni več tako vroče zalivam 1× na dva tedna. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

1. okt 2007 10:13

Orhidej le ne zalivaj preveč, meni cvetijo že par let nepretrgoma in jih komaj kaj zalivam. Gnojim jih pa tudi tako redko, da se prav čudim, da imajo lahko neprestano toliko cvetja. Kozmeja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

1. okt 2007 10:59

Korenine orhidej potrebujejo vlago, vendar pa jih od časa do časa pustimo, da se skoraj povsem osušijo. V takih razmerah namreč živijo v naravi. V ta namen jih večkrat zapored zalijemo, da so korenine zasičene z vodo. Nato pustimo, da se rastline osušijo, preden jih na novo zalijemo. Do katere stopnje naj se orhideje osušujejo, je odvisno od vsake posamezne vrste. O tem se moramo poprej podrobneje poučiti. V obdobju mirovanja dajemo orhidejam prav malo ali sploh nobene vode; vodo pustimo kapljati ob notranji steni posode ali pa jo razpršimo nad substratom. Med rastno dobo zalivamo intenzivneje, posebno ob jasnem in toplem vremenu. Viseče rastline, posebno tiste, ki rastejo na koščkih skorje, potrebujejo več vode kot tiste, ki so nad vodno kadjo. V vročem poletju jih moramo zalivati večkrat dnevno. Če želimo zaliti še posebno učinkovito, potopimo lonec z rastlino v vedro vode, da se substrat intenzivno napoji. Morda še nekaj pomembnega za orhideje: Zračnih korenin ne smemo odstranjevati, običajno rumenijo stari listi, mislim, da ni problem v zalivanju, sicer meni cvetijo čez celo leto, pa jih sploh ne gnojim, zalivam pa jih 2-3 krat na teden. Okenske police ne odgovarjajo orhidejam, ker običajno so radjatorji, , rabijo veliko svetlobe vendar ne neposrednega sonca. Če te še kaj zanima lahko poiščem saj imam debelo knjigo, ker sem ljubiteljica orhidej. Lep dan! Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti