Rtv naročnina

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. sep 2007 18:14

Moj pokojni oče mi je dostikrat razložil, da se z biki ne moreš bost. Kar se tiče RTV-ja, to drži. Pred leti sem se preselila, televizorja nisem imela ne na starem niti na novem naslovu. Kar naenkrat so mi poslali račun za nekaj let nazaj, z zamudnimi obrestmi vred. Prepričana, da gre za pomoto, sem jih obvestila, da televizorja nimam, pa so mi odpisali, da imam pa električni števec, ne samo enega, celo dva in da sem zato dolžna plačati tudi televizijsko naročnino. Vsekakor ves dolg za nazaj, ker bi morala javiti, da kljub obilici elekričnih števcev nisem uporabnica televizijskega sprejemnika. Števci so bili takrat tam že kakšnih petdeset let, še dobro, da me niso terjali za glednino vse od začekov RTVS. To sem vzela za še eno od upravnih oslarij in nisem reagirala. RTV pa je, in si je lepo postregel z mojega računa, vse do datuma, ko sem jim poslala na njihovih obrazcih prisego, da nimam televizijskega sprejemnika. Kaj se bo zgodilo, ko jim bo kapnilo, da je mogoče spremljati njihove programe na računalniku ali telefoninu, ki ju napajamo kjerkoli (jaz bom vsekakor poskusila v prostorih RTV-ja)? Mene najbolj skrbi, kot je že nekdo omenil, ravnanje elektrorazbojnikov z našimi podatki. To me zares bolj moti, kot RTV-jevske lopovščine. Kakor so njihovi programi zanič, bi jim, luzerjem, celo šenkala kakšen evr, če bi zelo, zelo zelo ponižno prosili. nola

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. sep 2007 18:34

So pa od vraga, obesijo se čisto na vse, teta je morala dati zraven odjave TV naročnine potrdilo od serviserja, da je škatla krepnila. Po drugi strani pa so se pri moji najboljši prijateljici iz gimnazije pošteno skregali, račune za naročnino so jim vztrajno pošiljali, signala pa nikjer.

No, pri nas pa še 20 let po očetovi smrti prihaja račun za RTV naročnino na njegovo ime, elektrika pa je na brata, prej je bila na teto, pa ni nikoli prišel še dodaten račun.

Loni Makaroni

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

28. sep 2007 18:43

Moj stric se že nekaj časa krega z RTV. V svoji hiši nima TV-ja a vseeno dobi položnico vsak mesec. So trmasti kot ne vem kaj. tamalaursa http:// www.ildivo.com

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. sep 2007 18:50

Da so lahko od elektra dobili podatke, so naši vrli parlamentarci pred nekaj leti sprejeli čisto poseben zakon, ki jim je -  zavojlo zakona o varovanju osebnih podatkov - omogočil, kao, legalno pridobiti podatke. Nastajale so situacije, kot ste jih opisali, tudi mi smo se bodli z RTv-jevci, ker njihova pamet ni mogla dojeti, da na dveh naslovih istočasno ne moremo gledati TV. In če plačujemo za en naslov, ne moremo plačevati za drugega, v hiši, kjer je stanje električnega števca ničla.

 

Tale RTv naročnina je nek čuden tujek, ki nima z življenjem nobenezveze. Okej, če je že naročnina, potem naj ne bo tioliko reklam. Toda tudi na nacionalki se med nadaljevankami in filmi pojavkljajo reklame, čeprav je bilo zagotovljeno, da tega ne bo.

 

Glede varovanja osebnih podatkov je pa tako zmešano vse skupaj, da kar boli. Po eni strani mora 18-letni srednješolec podpisati izjavo, da smejo profesorji strašem povedati ocene in druge reči v zvezi s šolanjem (sliši se neverejtno, a je renično, dva srednješolca smo imeli v hiši), pa nekateri starši že zahtevajo, da se za redovalnice naredi poseben papir, ki prekriva ocene drugih dijakov, da se vidi samo ena vrstica, tistega pač, katerega starš je na vrsti.

 

Toda naredite enkrat test, kako je z davčnimi številkami. Na Mobitelu je enkrat nisem hotela povedati, češ da od mene tega ne morejo zahtevati. Na koncu sem pristala, da jim jo povem, a zato, ker sem imela malce zloben načrt - povedala sem jim izmišljeno davčno številko. Veste, kakšen je bil rezultat? dekle mi je mrtvo hladno reklo, da sem jim dala napačno številko, in naj povem pravo. Sem rekla, da če vedo, da sem dala napačno, bodo tudi pravo našli...

 

Tako da človek na koncu res ne ve več, kaj naj si misli.

 

Mamamia

mamamia

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

28. sep 2007 19:07

RTV naročnino se ne plačuje za TV ampak je to poseben davek. Ljudje so pa naučeno nemočni, zato vsi plačujejo (plačujemo). Če bi bilo karkoli drugega kot ta TV naročnina na tak način, kot je to urejeno, bi se ljudje uprli in ne bi plačevali. Tole se pa kar plačuje, čeprav so reklame med programom... Jaz bi tudi rekel, da so komercialne TV v slabšem položaju, saj dobijo denar le od reklam, TV SLO pa od reklam in še od naročnine in če pomnožite št. gospodinjstev x zneskom boste dobili lepo številko... Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. okt 2007 11:04

Zakonsko je takole (ZRTVS-1) 31. člen (1) Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov (v nadaljnjem besedilu: sprejemnik) na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija, mora RTV Sloveniji plačevati prispevek za opravljanje radijske in televizijske dejavnosti. (2) Na območju, kjer se zaradi racionalnosti uporabe frekvenčnega prostora in finančnih sredstev ali iz drugih utemeljenih razlogov opusti pokrivanje območja s prizemeljskimi omrežji in je zagotovljeno sprejemanje le preko satelita oziroma preko kabelske mreže ali s pomočjo drugih tehnoloških rešitev, pod pogojem, da te tehnološke rešitve zagotavljajo sprejem programov v najmanj enaki kvaliteti kot prizemeljsko omrežje, so imetnice oziroma imetniki sprejemnikov zavezanke oziroma zavezanci (v nadaljnjem besedilu: zavezanci) za plačevanje prispevka pod pogojem, da jim RTV Slovenija z oprostitvijo oziroma z zmanjšanjem prispevka ali na drug ustrezen način prispeva najmanj polovico dodatnih stroškov za nabavo opreme za sprejemanje programov po satelitu oziroma po kabelskem omrežju ali z uporabo drugih tehnoloških rešitev skladno s tem zakonom. (3) Višina prispevka se določa z zakonom. Vlada višino prispevkov spremeni za največ 10%, če za to obstajajo utemeljeni ekonomski razlogi, vendar najkasneje do 1. septembra tekočega leta za naslednje leto. (4) Šteje se, da ima sprejemnik vsaka pravna ali fizična oseba, ki je registrirana kot odjemalka ali odjemalec (v nadaljnjem besedilu: odjemalec) oziroma plačnica ali plačnik (v nadaljnjem besedilu: plačnik) električne energije v javnem električnem omrežju, razen če poda pisno izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter da je bila seznanjena z zakonskimi posledicami neresnične izjave. (5) Kdor pridobi sprejemnik in v času pridobitve ni bil zavezanec za plačilo prispevka, mora v 30 dneh sprejemnik prijaviti RTV Slovenija, zavezanec pa mora spremembo naslova oziroma sedeža sporočiti RTV Slovenija najpozneje v 15 dneh po spremembi. (6) Preden RTV Slovenija od odjemalca oziroma plačnika električne energije, ki doslej ni bil zavezanec za plačilo prispevka, zahteva plačilo prispevka na podlagi tega zakona, mu mora omogočiti, da poda izjavo v smislu četrtega odstavka tega člena. RTVSLO je po zakonu javni zavod. Kot takega bi ga lahko financirali bodisi preko davkov (kar pomeni, denar bi šel na ministrstvo za finance, od tam bi pa vsako leto v proračunski diskusiji ugotavljali, koliko denarja za RTVSLO, kar bi itak potegnilo neizmerno neokusno diskusijo o vplivu politike na programe) ali pa preko namenskega prispevka, ki ga pač vsi plačujemo. Skratka, to, če kdo v resnici gleda ali ne gleda tv (ali pa gleda vse ostale kanale, razen RTVSLO) ni podlaga za to, da ne bi plačeval tega prispevka. To, da odjemalci električne energije plačujemo tudi RTV prispevek je hecna rešitev, je pa v kontekstu vseh ostalih možnih variant še najmanj zanič. Poleg tega, da bi plačevali preko dohodnine (in bi to za sabo potegnilo politične diskusije) ali pa, da bi bili vsi davčni zavezanci tudi zavezanci za TV prispevek - je tale z elektriko še najmanj slaba. Ker je RTVSLO javni zavod, to pomeni, da mora zagotavljati programske vsebine v interesu javnosti. Kar z drugimi besedami pomeni, da mora proizvajati tudi oddaje, ki se jih definitivno ne da pokriti z oglaševanjem. Zaradi tega se tudi ne da primerjati ne programov ne dejavnosti javne in komercialne televizije. V Evropi vse javne televizije (razen BBC - s tem, da pa BBC dobiva denar od bistveno večje populacije poleg tega pa ogromno zasluži s satelitskim predvajanjem svojih programov, ker ima ogromen trg, ker večina ljudi razume angleško, tega pa za slovenščino ne moremo reči) del dejavnosti pokrijejo tudi z oglaševanjem. Tako bo tudi v Sloveniji. Sama nimam problema s konceptom RTVSLO prispevka - sem pač ugotovila, da je od vseh hecnih načinov za pridobivanje prispevka javnosti, metoda elektrike še najmanj zanič. Imam pa problem s programsko dezorientacijo in posledično s kakšnimi res neresnimi izdelki javnega zavoda. Recimo, imajo oddajo, ki se ji reče Brez reza - gre za nezmontirane posnetke kakšne okrogle mize, kjer je z eno kamero posnet govorec od začetka do konca (v ozadju se pa sliši eno pokašljevanje) - zelo čudna mešanica koncepta Domači video križano z oddajo, ki bi bila rada znanstvena. Potem me moti, da so zelo dobre oddaje iz mladinskega in otroškega programa na sporedu takrat, ko nihče ne glede televizije (popoldne ob petih ali pa ob enajstih zvečer med delovnikom). Pa moti me tudi ta zamisel, da dobra novica NI novica - da je treba stalno iskati neke umazane in goljufive vsebine in tam je ena novinarka, ki je bila "naš kader" v vseh sistemih, ki prav orgazmatično išče neke napake in potem sooča akterje - pa revica večine kategorij gospodarskega prava ne razume, kar je absolutno ne ovira, da ne bi takoj razsojala, kaj je prav in kaj narobe (vse za gledanost, plebs pa rad gleda, če se koga na televiziji osramoti, pa fajn je, če se kregajo). Vendar pa - jaz redno plačujem tale prispevek. Ga razumem kot svoj prispevek k razvoju enega splošnega znanja o radijskem in televizijskem mediju (ki ga tudi granatovski manevri ne morejo dokončno sesuti). Ker, kakorkoli obrnemo, glavno znanje o tem mediju je na Tavčarjevi in Kolodvorski, glavni talenti so tam, tam se oblikujejo standardi, kaj je dobro in kaj je zanič in tako naj tudi ostane. Vendelina jr.

hruškabanana  

član od: 10.4.2007

sporočila: 178

1. okt 2007 12:22

jaz pa nekatere oddaje in filme zelo rada pogledam; npr. dokumentarec meseca, ki je en torek v mesecu.... (super dokumentarci....:) pa na sploh mi je večina dokumentarcev ful dobrih, zanimivih in vrednih ogleda... sedmi pečat, ki je v sredo zvečer... ( večinoma filmi po mojem okusu) tudi studio city rada pogledam, pa zlatko zakladko se mi dopade (sicer je za otroke, samo...) zrcalo tedna, družinske zgodbe, študentska, resnična resničnost, turistika, čez planke mi je bilo všeč, pa tudi TLP smo si večkrat pgledali... strinjam se, da je včasih program na obeh kanalih obupen; takrat ko je na enem npr. operna arija, na drugem pa gledališka igra drame absurda; ampak tako hudo, kot pišete se mi pa prav zares ne zdi... no, sicer pa ne vem, vsak ima svoj okus:) jaz za mojega največkrat najdem kaj prav na valu 202 in slo1...:))) naročnine pa v našem študentskem stanovanju nismo plačevale. smo jo odjavile, ker nismo imele tv-ja in niso nič komplicirali.... tako da zdaj res ne vem... lp. hruškabanana

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

1. okt 2007 13:55

Ta nacionalka je totalen obup. Samo še poneumljajo - od sobotnega Vrtiljaka, potem raznih Pod kozolcem in podobnih "razvedrilnih" reči. Iz TV Dnevnika tako ali tako odhajajo novinarji zaradi trenutne nenaklonjene vlade. Na koncu pa ostane samo še kakšen Živ Žav in to je vse. Če bi bilo po moje, ne bi plačevala naročnine in konec. Sploh pa si predstavljate, da bi zdaj ustanovila kar eno podjetje na papirju, imela zveze v vladi in začela izdajati račune? No go. Poleg vseh davkov, ki jih plačujemo, še ta neumen RTV, ki ga tako ali tako ne gleda pol ljudi.

(odkar so mi za en dan zamude plačila zaračunali zamudne obresti, jih skrejno črtim). 

Sonja

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

1. okt 2007 15:07

Meni je bila najbolj všeč pogruntavščina, da se ne plačuje več naročnina, ampak prispevek. To je neka vrsta davščine, ker je obvezna.

V nasprotju z Vendelino pa se ne strinjam, da ni financiranje nacionalke stvar proračuna, najbrž Kultirnega ministrstva. Vsako leto bi RTV morala dokazovati, da spadajo med kulturne institucije. Stranaksrki prepiri so pa vedno, pa naj se potem skregajo v pralamentu, pred publiko.

O programu ne bom izgubljala besed, včasih res kaj pogledam, me pa jezi velik delež reklam. Grims je pred referendumom zagotavljal, da ne bo ponovitev in da se bo prispevek znižal.

Njegova, torej Grimsova izjava, ki najbrž oblikuje programsko politiko, je veselje njigove otročadi, ki da migajo z ritko, ko slišijo Atomic Harmonic, kar je po njegovem dokaz, kaj ljudstvo potrebuje.

Oblast vedno hoče širiti svoje ideje z mediji in če lahko naloži plačilo neposredno ljudstvu, ki na program sploh nima vpliva, potem je to sploh dobrodošlo.

Me pa zanima, kako je to urejeno v tujini. Najbrž imajo tam tudi nacionalno TV.

 

F r i n a

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

1. okt 2007 15:22

Če imaš TV sprejemnik doma, še ne pomeni, da gledaš televizijski program... Lahko gledaš recimo DVD-je... ??? lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti