Oh slovenščina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. okt 2009 16:41

Hvala, RadaJem, zdaj bom spala  kot polh , čeprav vidim, da sem se v komentarju motila.

lp

cervus

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

5. okt 2009 16:45

:) Elaphus, vsi ga včasih biksnemo. Lepe sanje ;) RadaJem

trlica  

član od: 29.2.2008

sporočila: 49

5. okt 2009 19:29

Živjo, a mi lahko kdo pove po par primerov za široki in ozki o in široki in ozki e. Striček google ni nič pametnega ven vrgel ali pa jaz ne znam iskati. Hvala trlica

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. okt 2009 20:06

ozki e: jem, emšo, nekaj

široki e: ena, meni, velik

ozki o: opica, ozek, notranjost

široki o: ogromen, opaziti, veličastno, ravno prav

Japaja, kaj pa je z odgovorom na ono nenagradno vprašanje o glavnem mestu države, ki je ni in je nikoli ne bo?

tulka

trlica  

član od: 29.2.2008

sporočila: 49

5. okt 2009 20:18

Hvala tulka, hči piše v sredo test. V učbeniku ni primerov, v zvezek pa si jih je narobe zapisala. Tudi jaz vedno ne vem, kam kaj spada. Bom morala še enkrat v 5. razred. trlica

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

6. okt 2009 7:47

Tole s širokimi in ozkimi e-ji in o-ji zna biti zelo težavno za tiste, ki ne prihajajo iz osrednje Slovenije. Smo imeli na faksu slovensko fonetiko in so vsi: Štajerci, Primorci, Prekmurci in itd. prepisovali od nas iz Ljubljane in okolice. Pa ne govorim o banalnih primerih kot je pes (ko vsi vemo kako se pravilno izgovori in kako bo to Štajerc izgovoril), ampak o drugih, ko oni res drugače izgovorijo in ne vedo kako je dejansko "prav". Smo imeli zanimivo debato o tem kaj je prav in kaj ne, ter predvsem zakaj. Se spomnim da je bil to edini predmet, ko se res nisem prav nič učila za razliko od nekaterih nesrečnežev :( Gigi_84

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

12. okt 2009 12:08

Sem se prišla malo "spihat". Zadnje čase opažam, da na televiziji pogosto delajo napako - namesto "izvejte", rečejo ali napišejo "izvedite". Meni gre "izvejte" nekako bolj v uho, vas pa vprašam, kaj od tega je pravilno. Ker me neznansko živcira. To namreč, da ne vem. Lp od R.

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

12. okt 2009 13:21

Riddle je napisal/a:
Sem se prišla malo "spihat". Zadnje čase opažam, da na televiziji pogosto delajo napako - namesto "izvejte", rečejo ali napišejo "izvedite". Meni gre "izvejte" nekako bolj v uho, vas pa vprašam, kaj od tega je pravilno. Ker me neznansko živcira. To namreč, da ne vem. Lp od R.
Ne delajo napake. Prav je izvedite, z ozkim e. Lp, RadaJem

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

12. okt 2009 13:30

Ozki ali široki e? No ja, široki najbrž ne, saj je res trapasto, da nekomu rečeš, naj nekaj izve. Izvedite (ozki e) je pa kar prav, saj se stvar izvede ne izve(je).

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2009 13:59

Kakšno stran nazaj in kakšno leto nazaj: Pridevniki, ki se končajo na -en, -av, -at, -ast, se stopnjujejo z BOLJ/MANJ (according to Žagar in Toporišič) Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti