mirca  

član od: 11.1.2007

sporočila:43

tema odprta - 24. sep 2007 14:18 | ogledi: 124.600 | odgovori: 820

Ker več glav več ve, še vas vprašam - kakšen je pravilni zapis besed kakorkoli, kdorkoli, kadarkoli ali je pravilno kakor koli, kdor koli, kadar koli. V skoraj vseh knjigah, ki sem jih do sedaj brala, je napisano narazen. V časopisih pa največkrat vidim napisano skupaj. Počasi me to jezi, ker ne vem, ali pišem pravilno ali. Kaj pa vi pravite?

Lep dan vsem

Mirca

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 798

24. sep 2007 17:22

Pravilno je oboje, vendar je priporočljivo pisati narazen.

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

24. sep 2007 19:07

Andejka, si prepričana? Mislim, da smo se lani učili, da se lahko piše oboje, bolj pa je priporočljivo skupaj, vendar nisem sigurna. Bom preverila. fleur

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

24. sep 2007 19:10

Andrejka, oprosti. Res imaš prav. fleur

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

24. sep 2007 20:26

Če kaj pomaga - prepisano iz SSKJ: "kadarkoli in kadar koli vez. (a-o) v oziralnih odvisnih stavkih za izražanje poljubnosti časa, v katerem se dejanje dogaja: lahko pride, kadarkoli želi" "kadarkoli in kadar koli prisl. (a-o) izraža poljubnost časa: ker so bili sosedje, jo je lahko videl kadarkoli" "kdorkoli tudi kdorkoli kogarkoli in kdor koli tudi kdor koli kogar koli zaim. (o-o; o-o o-o) izraža poljubno osebo: to pismo lahko bere kdorkoli / ekspr. od kogarkoli si pa res ne dam ukazovati / v vezniški rabi, v oziralnih odvisnih stavkih: kdorkoli bo pisal o tem, ne bo mogel mimo tega dogodka; kdorkoli to trdi, laže" "kakorkoli in kakor koli prisl. (a-o) izraža poljubnost načina: naj bo že kakorkoli, moj sklep je dokončen; skušal se je rešiti kakorkoli / elipt. kakorkoli, v izdatkih se moraš omejiti" "kakorkoli in kakor koli vez. (a-o) 1. v oziralnih odvisnih stavkih za izražanje poljubnosti načina: pomagaj mu, kakorkoli moreš 2. ekspr., v dopustnih odvisnih stavkih čeprav, če še tako: kakorkoli je bilo spoznanje grenko, je bilo potrebno" Je pa točno tako, kot je že majamarko dala link na SSKJ. Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 24. sep 2007 20:28:24 Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 24. sep 2007 20:29:03

lektorica  

član od: 5.3.2007

sporočila: 2

24. sep 2007 20:51

Pri nas na časopisu imamo dogovor, da sklope s koli pišemo skupaj (tj. kdorkoli, kadarkoli), sklope s čim pa narazen (tj. čim bolj, čim prej). Po SSKJ sta dovoljeni obe različici, torej ali narazen ali skupaj, moraš pa biti v besedilu dosleden; če se odločiš za pisanje skupaj, potem se tega držiš skozi celotno besedilo, enako velja tudi za pisanje narazen. lektorica

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 798

24. sep 2007 21:43

Slovenski pravopis, 2001 paragraf 535, str. 60: Sklope s koli lahko pišemo ali narazen (bolj priporočljivo) ali skupaj: kdor koli ali kdorkoli, kakršen koli ali kakršenkoli, čigar koli ali čigarkoli, kjer koli ali kjerkoli (prim. kamor že koli). paragraf 559, str. 62: Narazen pišemo tudi zveze dveh samostojnih prislovov ali členka in prislova ipd.: malo več, nič koliko, .... čim bolj, čim dalj, čim brž, čim prej, čim več. Torej: s sklope s koli je bolj priporočjivo pisati naraze, zveze s čim pa moramo pisati narazen. Lektorica, čudno se mi zdi, da uporabljate samo SSKJ, ki je v primerjavi s SP že nekoliko zastarel.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1324

18. sep 2009 14:17

Da ne bom odpirala nove teme, bom tu zastavila vprašanje: Nikogar ne obtožujem, kritiziram, zmerjam ... samo sprašujem: Naslov ene od tem je "tičino masa". Kakšna je osnovna oblika in kako se to sklanja? Ednina, množina?

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

18. sep 2009 14:20

kdo ali kaj - tičino masa koga ali česa - tičino mase komu ali čemu - tičino masi koga ali kaj - tičino maso pri kom ali pričem- pri tično masi s kom ali s čim - s tičino maso ena tičina masa, deset tičina mas se pravi , da se tičine ne sklanja, samo maso. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 18. 2009 14:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?mopsika
MOJ vrturška_k
Kaj danes za zajtrkgligor
malo za hecbabka1951
Ločevanje živil 90. dni - 5. del-pika