Vinski kamen

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. avg 2007 15:02

Hvala za poduk. Že sedaj nisem pretitravala s pecilnim praškom oz. bio pecilnim, bom pa sedaj poskusila še z manj in bom videla kakšen bo rezultat. LP katjushka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

28. avg 2007 9:19

Rimljanka, imaš prav, res se obakrat sprošča CO2, samo razlika je glede tistega, kar v testu ostane! In koliko tistega ostane! teta torta

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

28. avg 2007 10:12

Tema s pecilnim praškom se mi zdi zelo zanimiva, saj sem ga ponavadi v pecivu vedno čutila. Vesela sem, da ste napisale, kako vse skupaj deluje. S pecilnim praškom prav zaradi priokusa nisem dosti pekla in imam zato primerno temu tudi malo izkušenj. Zdi pa se mi, da je podobno kot s tabletami proti glavobolu - meni pomaga tudi samo polovica ali včasih le četrtina tablete... Kozmeja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. avg 2007 11:20

Al pa placebo, če ne veš, da je placebo, a ne? rimljanka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

29. avg 2007 8:36

Strinjam se, da je v mnogih receptih preveč pecilnega praška. Kako bi si med seboj delile izkušnje, koliko je minimum pecilnega praška v konkretnih receptih in da pecivo dovolj naraste ter je rahlo?

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

29. avg 2007 9:03

Meni se čisto obnese, če upoštevam, da je za 500 g suhih sestavin potrebna ena vrečka pecilnega praška = 13 g = 4 zravnane žličke. Če je torej moke (Gustina, mletih orehov itd.) 250 g, dam 2 žlički. Potem pa so še tisti primeri, ki sem jih navedla zgoraj, kjer dam malo pecilnega praška za "varnost" ali pa da je npr. krhko testo z malo maščobe bolj rahlo. Tam pa je moja enota noževa konica = pol zravnane žličke. teta torta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. avg 2007 16:42

teta torta, od ene žlice soli v juhi ostane krepko več Na ionov kot od pecilnega praška v testu. Ali pa od vinskega kamna - tu ostanejo pa K ioni.

Se pa strinjam, da je s pecilnim praškom treba varčevati, ne glede na vrsto.

No, je še možnost uporabe jelenove soli, kjer se sprošča amonijak, ki izhlapi.

 

rimljanka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

29. avg 2007 18:51

Draga rimljanka, ne govorimo o ionih, govorim samo o okusu. In vse te spojine gotovo niso kemično čiste, ampak imajo še kakšne primesi v sledeh, ki jih morda nekateri začutimo na jeziku, če jih je preveč. Veš, lahko gre samo za osebno občutljivost (čeprav nas je več, ki jo imamo). Tako npr. imam jaz tudi po uporabi enega od močno reklamiranih sprejev na našem službenem stranišču v ustih grenak okus, kolegica, ki je tudi za marsikaj občutljiva, pa ne! KAKO SMO SI RAZLIČNI! Jelenova sol pa je primerna samo za nizko pecivo (piškote), ker drugače ima pecivo okus po amoniaku! teta torta

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

6. jan 2008 9:23

Ravno sem gledala na internetu ameriške prispevke o zdelavi sladkornega ledu, ker nameravam krasiti nek izdelek. Večinoma piše, da je glavna stvar pri njem, da nastane res pravi sladkorni led, da beljakom dodamo tudi tale vinski kamen. Morda bo koga zanimalo. katka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti