Kam s paradižnikom

primorka  

član od: 20.8.2004

sporočila: 29

13. avg 2007 10:06

Jaz pa paradižnik olupim, odstranim semena, zrežem na kocke brez nobenega miksanja. Prepražim čebulo, raje več kot manj paprike in nato dodam paradižnik. Solim po okusu in obvezno vržem noter kakšno veliko žlico sladkorja, ker izgubi kisel okus in nastane super omakca za na testenine. Mešam dokler ne povre vsa tekočina in naložim v vroče kozarce. Mnjami!! urska

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

13. avg 2007 10:09

Sama paradižnik lepo operem ,prepolovim in ga dam kuhat približno za eno uro.Potem ga pustim da se ohladi nato odlijem skozi veliko sito odvečno vodo.Zatem ga dam v pasirko in ga pasiram (moja pasirka je lesena in ima narejeno sito z zelo majhnimi luknjicami) tako dolgo da ostane od paradižnika samo olup in semena.Nastane zelo gosta kaša,ki je ni potrebno več kuhati.Vse skupaj potem nalijem v deci plastične kozarčke jih prekrijem z plastično folijo in dam zamrznit. LP Bogomira Bogomira

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. avg 2007 11:30

To, kar je bilo napisano do sedaj, se da zelo enostavno narediti tudi tako, da paradižnik narežeš na kocke, od tu naprej sta pa dve varianti: a) Mezga: ognjevarno stekleno posodo namastiš z olivnim oljem, vanjo daš narezan paradžnik in zadevo pečeš na 180 stopinj med 70 in 90 minut. Vzameš posodo iz pečice, z odcejalno zajemalko preložiš paradižnik v drugo posodo (med peko gre ven voda in tudi semena, tako da ti ostane zelo kvalitetna paradižnikova tvarina), po potrebi še enkrat precediš, in pečene paradižnik zmiksaš s paličnim mešalnikom do faze, mezge. Pasteriziraš - jaz to počnem 30 minut na 70 stopinjah in stvar je končana. Mezga je zelo lepe rdeče barve. b) Omaka: Ista finta kot pri mezgi, samo da tu že med peko daješ začimbe (glej moj silni recept za Kremo iz paprik, ki je v bazi, namesto paprik se uporabijo paradižniki) in zadevo je treba pred miksanjem obvezno odcediti. Jaz iz 3 kg paradižnika s tem postpokom dobim 1,8 litra mezge ali pa omake. Vendelina jr.

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

13. avg 2007 12:06

Vendelina jr. si kdaj poskusila to s sokovnikom? Tistim klasičnim v treh delih. Zadnjič sem brala navodila, pa sem zasledila, da ostanke, potem ko sok odteče, predelaš v mezgo. Ker je zelo enostaven postopek, me zelo zelo mika poskusiti. Paradižnika ne lupite? LP juhica PS A pije kdo paradižnikov sok? Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 13. avg 2007 12:07:32 Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 13. avg 2007 12:08:31

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

13. avg 2007 12:16

Paradižnike očistim in narežem na večje kose, odstranim tudi semena, dam na večje cedilo, da odteče odvečna voda, V kozico dam: paradižnik, čebulo, česen, baziliko, sol, poper in malo sladkorja in kuhamo. Ko je čebula mehka je kuhano. Malo pohladimo, dodamo olivno elje in zmiksamo. Nalijemo v kozarčke, zapremo in shranimo do uporabe. Ta recept prinesla iz Sicileje ( pašta Norma). Vsako leto naredim, preverjeno. Porabim za tesnenine, riž, mesne omake, lazanje, juhe itd Pozdrav, antonija antonija8

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

13. avg 2007 14:16

paradižnikovo omako naredim podobno, samo nisem vedela, da ima tudi ime. Zanima me pa nekaj drugega - rada bi v kozarčke spravila še kakšno drugo omako iz zelenjave - recimo iz bučk, ali pa kumarično, n.pr. Poskusila sem, vendar - potem ko se mi kozarci lepo zaprli, so se čez nekaj dni napihnili in zadeva je bila fuč. Kaj sem naredila narobe? Z nobeno drugo rečjo nimam težav. Lisa

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

13. avg 2007 18:13

ena mš, na 180 stopinj, ne vem še koliko časa ga bom pasterizirala, ampak 1,5 ure sigurno ne. Gledala bom da se bodo začeli delati mehurčki, potem pa še nekaj časa pustila in pobrala ven. Predvidevam da bi bilo 1 uro popolnoma dovolj, saj kar nekaj časa traja da se začne vkuhavati. Pri kompotih sem opazila da mora pretečt cca.45 minut, da se začno delati mehurčki. marelica

NUŠA  

član od: 29.9.2006

sporočila: 44

13. avg 2007 19:34

Pozdravljene, jaz paradižnik nad paro skuham, pustim , da se odteče olupim in stisnem z rokami. V kozici ga nato solim po okusu in kuham približno 30 min, da se malo zgosti, napolnim še vročo maso v kazarce, zavijem v odejo in uporabim za pice, omake in podobno. Semen ne izločim. Če pa želim mezgo, paradižnik spasiram, solim in pokuham, da se malo zgosti. Vročo mezgo napolnim v kozarce, zavijem v odejo in ohladim. Uporabim za golaž, polnjeno papriko in podobne omake. Slabih izkušenj nimam, zdrži tudi 2 leti, če je prej ne zmanjka. Lp. Nuša NUŠA

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 205

13. avg 2007 21:14

jaz pa naredim sataraš, vročega dam v kozarce potem pa ga lahko uporabim kot sataraš z dodatkom jajc ali ga dodam k mletemu meso in je super omaka za testenine. pat

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

14. avg 2007 21:41

Moycaa, paradižnika ne olupim, le operem ga in obrežem "ta grde" dele, potem pa direkt v mikser, pa je. Celega, skupaj z želejem in lupino. Res najmanj dela. Pa pat me je spomnila tudi na sataraš. To tudi jaz delam, potem ga pa zamrznem po porcijah, da je pozimi kosilo zelo hitro, kadar se nam mudi. LP, Pija Pingvin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti