Otok samos

alenka  

član od: 1.4.2004

sporočila: 30

tema odprta - 28. jul 2007 14:37 | ogledi: 8.770 | odgovori: 15

Letos potujemo na otok Samos, prosim Vas za informacije o tem otoku. Kakšne so cene, izleti,ponudba - tudi za otroke.Letovali bomo v hotelu Hydelle beach.Hvala za pomoč

alenka bezjak

darjasova  

član od: 26.7.2006

sporočila: 47

28. jul 2007 14:58

Meni razen družbe in kulturnih znamenitosti tam nič ni bilo všeč. Aja pa najdražjo kavo sem tudi tam pila. Lani je bila 3 eure navadna kava z mlekom ali s smetano. Koliko je pa letos pa ne vem. En teden je non stop pihal veter kot pri nas močna burja. Morje je bilo hladno oziroma isto kot da bi se šla sedaj v Bohinjsko jezero kopat. Če je imelo 19 stopinj je bilo že veliko. Sem bila pa konec avgusta lani. Sedaj pa komaj čakam dopust na prekrasnem kvarnerju in upam, da sem bom res imela fino!!!! Kar sem napisala sem napisala. To je moje mnenje in nisem hotela nekaj zavijati v celofan in hvaliti, ker je bilo daleč od mojih pričakovanj o prijetnem dopustu. LP M. darjasova

darjasova  

član od: 26.7.2006

sporočila: 47

28. jul 2007 15:21

No pa še malo zanimivosti o otoku; otok ima nekaj zgodovine (Pitagora) in nekaj svojih znamenitosti, vendar ni ne vem kaj. Plaže so prodnate in nekje ena peščena. Otok je gosto poseljem z vojaškimi bazami saj so že od pamtiveka "skregani" s Turki, Turčija pa je le 3km (? - sem že malo pozabila) zračne razdalje stran. Razen Pitagoriona in Samosa, ni drugih zanimivih mest, glavno mesto je lepo, Pitagorion pa majhno, nekako jahtaško mestece. Takrat se je videlo, da je to tranzitni otoček kjer se ustavljajo jahtarji, da natankajo svoje velike čolne, saj je mesto razvito samo strogo ob obali. Če te bo kdo vabil v največji naravoslovni muzej cele Grčije, nikar ne nasedaj in si naravoslovje poglej v našem lepo urejenem in bogato založenem naravoslovnem muzeju. Vsekakor si oglej Pitagorov vodovod in si kupi njegovo čašo. Zelo so ponosni na hribček ob mestu Samosu, ki spominja na dojko - vse kartice imajo seveda ta hribček slikan gor. Na Samosu je tudi ena največjih tovarn Uoza. Samos se mi zdi predvsem otok za počivanje. Mesto Pythagorion je dobilo ime po Pitagori, ki je bil matematik in še marsikaj. Prvi, ki je "učil", da je zemlja okrogla.... Pitagorova čaša je tam zelo zanimiv izdelek, ki se ga da kupiti tudi v vsaki trgovini na Samosu. Mesto zelo majhno. Spominja me na Baško Vodo na Hrvaškem, nekako se mi ni zdelo tako grško. Glavna ulica v mestu, kjer so tudi trgovinice, je zvečer zaprta za promet, razen taxijev in nekaj tistih domačinov, ki naredijo ravno toliko, da se vseeno moraš non-stop umikati na pločnik. Po tej ulici prideš na rivo, kjer so na obeh straneh bari in restavracije. Pijača je zelo draga, najbrš zato, ker imaš razgled na morje. V pristaniščku je ogromno jadrnic in raznih jaht. Mesto Pythagorion je grajeno na hribčku, tako da če se želiš sprehoditi po notranjosti ulic, lahko to storiš lahkotno na eni strani, kjer ni hribovito, na drugi strani, pa se pošteno prepotiš po hribčkih in stopnicah, ki te čakajo. Ni kaj videti, razen nekaj zanimivih hotelčkov. Tudi urejeno je bolj slabo. Zvečer se dogaja v barih, ki so v pristanišču, drugje ni ničesar. Kot sem rekla WC papir v koš. Pa to še preživimo, ampak zvečer ko sva odhajala v mesto, se je po teh malih ulicah dejansko vohalo drek, ne kanalizacijo, drek. To mi že ni bilo všeč. Res je, da sva imela to srečo (za naju, ker imava rada vročino), da je bilo čez dan od 36-42°C, ampak tale vonj mi ni bil všeč. Plaže: Bila sva samo na dveh plažah. Levo od mesta je bila mala plaža, ki se imenjuje tako kot mesto samo, ki je bila peščeno/prodnata. Luštna. Če se želiš na hitro okopati. Desno od mesta, po glavni ulici 2 km, pa se je razprostirala 6 km peščeno/prodnata plaža Potokaki, ki se je raztezala skoraj do mesta Ireon. Ta ima tudi modro zastavo za kvaliteto. Res super plaža. Na začetku je v morju malo večje kamenje, potem pa dlje, ko si na plaži, bolj drobni so kamenčki. Ob nekem hotelu na plaži (mislim, da je bil Hydrilla beach) pa celo mivka. Tam sva se kopala midva. Bilo nama je všeč tudi to, da je bilo polno dreves pod katera sva se lahko namestila. Na plaži ob hotelu je bil tudi bar iz katerega se je slišala zelo dobra muzika. Na plaži so te tudi postregli, če si želel. Do tja sva imela ca 15 min hoje od nainega hotela, kar je zelo malo. Pa še peš pot sva si izbrala kar po plaži. Tam sva slišala tudi največ Slovencev. Poleg plaže so bili najboljši bungalovi al karkoli se temu že reče, kar sem jih videla. Naredili so namreč male hišice. Vse so se razlikovale ena od druge in vsaka je imela tak lušten vhod, nekatere tudi svojo ograjo. Res super. Kot eno majhno mestece. Vsaka ulica je imela svoje ime, ... prav luštno. Morje fenomenalno bistro. Na obeh plažah. Ampak je bilo ledeno mrzlo, ker nonstop piha, ampak smo preživeli. Ko si 1x notri, se navadiš. Na Samosu se morje nikoli ne ogreje več kot do 24°C, kar je za Grčijo klasika. Rekli so, da so zelo lepe plaže v Kokkari-ju: Lemonakia, Tsamadou in Tsabou. To so ene lepših plaž na otoku, tam tudi vedno piha. Potem je na otoku kar nekaj Psili Ammos plaž, kar pomeni peščena plaža. Od mesta Pitagorijon je ena, ki je oddajena cca 6 km. Od tam je tudi zelo dobro vidna Turčija, oddaljena cca 800 do 1000 m. Odpravila sva se tudi v mesto Samos, ki je oddaljeno od Pitagoriona 14 km. Tja sva šla z avtobusom, ki v eno smer stane 1,5 €. Pelje pa cca 20 min. Mesto Samos je zelo luštno, samo v bližini nima nobene plaže. Baje je daleč 1,5 km. Škoda. Je pa luštno mestece, spet ne tipično grško. Sprehodila sva se ob obali in prvo ulico v notranjost, kjer pa je bilo kar nekaj luštnih trgovinic. Potem pa se vse zaključi. Kar se tiče raznih arheoloških najdbišč, jih je kar nekaj. Povsod so znaki po cestah. Imajo nekaj luštnih vasic, ki so zanimive za turiste. Kakor sva midva videla s slik in prebrala iz opisov ni kaj videti. Ena vasica je vasica stoletnikov, kjer živijo samo stari ljudje (stoletniki). Otok ima kar nekaj samostanov. Vglavnem so moški in mislim, da dva ženska. Že samo okoli mesta Pitagorion je dosti za videti. Našla sva fenomenalno restavracijo z odlično hrano (če ste v Pitagorionu in če se spustite po glavni ulici proti pristanišču, zavijeta levo pri neki zlatarni in gresta mimo vidoteke in že zagledata table, kjer piše kaj nudijo - no to je to - tam je jedlo ogromno domačinov, bilo je zelo dobro, priporočam ribji file v limoninem soku, pa špageti ala esparides, pa musako, pa feto,...), našla odlično slastičarno, se vsak večer sprehodila po pristanišču Pitagoriona. darjasova

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

28. jul 2007 15:22

Ja, kaj je to prijeten dopust pa je stvar posameznika, ne? Moj dragi bi recimo v tem, kar si opisala, darjasova, neznansko užival. En teden vetra kot je naša burja za nekoga, ki obožuje windsurf, je vredno vsakega evra, ki ga plača za tako potovanje, vključno s kako kavo. TanjaG.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

28. jul 2007 15:25

Živjo, tukaj je link, kjer je escada pripovedoval o Samosu: http://kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7179 Sicer pa, midva sva bila v začetku junija (predsezona) in lahko samo hvaliva. Bila sva v kraju Kokkari - severni del otoka, v manjšem družinskem hotelu. Izlete sva si sama splanirala - najela avto in prevozila skoraj cel otok. Plaže so nama bile osebno bolj všeč na severni strani - vetrič in večji kamni, na jugu neznosna vročina brez vetra in po večini mivka. Grki zelo prijazni, večina obvlada angleščino, tudi po slovensko se potrudijo kaj povedat - sploh če greste preko Intelekte boste imeli (vsaj v predsezoni v našem kraju je bilo tako) v določeni restavraciji 10% ceneje. Sicer ponuja Intelekta izlete v Turčijo, pa po otoku ter na otok Phatmos, pride sicer kar drago, a se gotovo splača, lahko pa greste sami preko privat agencij, malce centate, vendar v tem primeru ni vsega v programu kot ima Intelekta, vodeno zgolj v ang jeziku. Cene - morda malo dražje kot v Sloveniji, je tudi odvisno kam boste hodili npr jesti, ker ob obali je dražje. Vsekakor priporočam ogled hribovskih vasic Manolates, Vourliotes ter Koumaradei (predvsem keramika, zelišča, med, hrana cenejša a slaba izbira morske, večino bolj mesno) Najem avta je bil 30 eur na dan (Matiz, Clio, Suzuki Samurai - starejši jeep) - vse to je predsezonsko, kako so cene danes, najlažje preveriš na licu samem, bodite pazljivi da ima agencija pri kateri rentate avto urejeno vso dokumentacijo ter da so pogoji na voljo v ang jeziku da vidiš kaj podpišeš - dobro preberi!!! (vsaj glede karambola itd) Grki imajo zelo radi otroke!!!Kaka je ponudba ne vem, midva sva bila sama - pri 30ih. Imaš veliko restavracij, trgovinic s spominki in kramo. Žal ne vem kje je vaš hotel lociran da bi ti kaj bolj opisala stanje tam. Mesto Pythagorion je ob pristanišču kar lepo navil cene. Za ogled vam priporočam tudi Pitagorovo jamo, Eupalinosov tunel, številne muzeje (odvisno tudi koliko imate stare otroke) Hm če imaš še kako vprašanje pa kar...imaš tudi avtobusno povezavo med mesti - npr mi smo imeli Kokkari - Samos - Pythagorion ali proti Karlovasiju (slednji ni prav urejeno mesto, a ima lepi cerkvi, muzej) Sicer pa ne dvomim, da se boste imeli lepo... p, maja Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 28. jul 2007 15:30:27

alenka  

član od: 1.4.2004

sporočila: 30

28. jul 2007 15:40

hvala za izčrpne informacije. Hotel Hydrelle beach se nahaja v Pythagorionu. alenka bezjak

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

30. jul 2007 9:07

A je potrebno v vseh hotelih na Samosu wc papir metat v koš? Lani sem bila na Rodosu pa ni bilo treba. vanya

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. jul 2007 9:32

V hotelu ni bilo tega, je pa bilo treba na plaži (tistih kontejnerjih), tudi v restavracijah ni bilo nikjer zapisano, da naj bi se metalo v koš - si raje ne predstavljam sedanje vročine in tiste koše

damjana  

član od: 29.8.2001

sporočila: 22

30. jul 2007 9:48

Hydrelle beach ni v Pythagorionu, ampak zraven letališča ob obali Potokaki. Do mesta je približno 20 minut peš hoje, ampak je pot lepo osvetljena, kar je za Grčijo redkost. Mi smo prišli iz Samosa slab teden nazaj, ravno tako smo bivali v Hydrelle beach hotelu in moram reči, da smo se imeli krasno, ker nam je všeč, da okrog nas ni hrupa in kričanja ponoči. Z možem sva bila doslej na 14 grških otokih in nama je Samos najbolj všeč. Res pa ni najbolj primeren za ljudi, ki so radi v gnečah. Takim priporočam Crikvenico. Preverjeno Lp, Damjana Damjana

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

30. jul 2007 9:51

Hotel Hydrelle Beach se nahaja v naselju Potokaki, ki je od Pytagriona približno 20 minut peš poti, samo je večino časa pločnik in ves čas osvetljava (nenavadno za Grčijo). V Potokakiju je le ena restavracija (draga) in dva mini marketa, hotel Hydrele Beach in kakšnih 30 apartmajev. Posledica je, da je tam popoln mir! Ni promenade tujcev zvečer, čez dan je plaža več ali manj nezasedena. Kaj je nezasedeno je seveda relativno, ampak če primerjam s Crikvenico ob istem času je plaža potokaki prazna. Lahko ležiš na ležalniku (6 EURO na dan komplet za marelo), kar je drago, vsaj dokler ne greš na Hrvaško, tam je pa vsaj v Crikvenici 14 EURO na dan!!! Plaža je dolga 10km, je nasproti hotela (1 minuto hoje) in ima srednje velike zaobljene kamenčke, v vodi je pa najprej kamenčki, potem kmalu pa mivka, tako da se da igrati z žogo ipd. Globoka voda je če kakšnih 10m. Če se odpelješ v 13 km oddaljen Psiliamos imaš mivkasto plažo za otroke in zelo nizko vodo. Hotel je lep in kar visoke kategorije. Skoraj nujno je da imaš tudi večerjo, ker kot pravim, če se ne sprehodiš do Pytagoriona, nimaš kje jesti (razen če imaš apartma in si kuhaš). Natakarji so prijazni. Bife je enkraten, zajtrk je bogat, za večerjo si sam narediš grško solato, imaš tudio nekih 6-8 jedi, vsaj pol je grških. Vino je predrago, saj je 05.l 10 EURO, kar je odločno preveč. Soba bi lahko bila večja, ampak je dovolj velika za 2 + otrok. V hotelu je tudi Internet terminal, ki žre kovance za 50 centov za 6 minut Vsako sredo je grški večer ob bazenu, kjer je tudi večerja, narodni plesi, igranje in petje. Ob bazenu je gužva, ne vem ali se večina raje kopa v kloru kot v morju. Stvar odločitve. Klima v hotelu je slaba, saj je centralna. Enkrat piha malo hladno, drugič spet ne. Ker je zdaj na Samosu julija tam do 42 stopij, je včasih malo vroče v sobi vsaj če imaš zahodno stran. Veliko bolj se splača imeti vzhodno stran, kjer je popoldne senca. Naj te ne prestrašijo govorice o ubijalski vročini. Pri 42 je v Grčiji bolj znosno kot pri 30 stopinjah v Ljubljani. V Potokaki včasih res precej piha, kakšen dan tudi preveč za okus povprečnega izletnika. Avto lahko najameš za 22 EURO na dan (najceneje) in si razgledaš otok, ki ima nekaj "večjih" mestec, pa še ta niso ne vem kako velika. To ni otok, ki bi se trl s turizmom. Tja pojdi, če želiš miru. Če želiš akcije in zabave, jo je še največ v Kokkariju na severni strani, pa še tam je ni ravno veliko, če primerjaš s Hersonisusom na Kreti, mestom Rodos itd. Letališče je kratko in eno najbolj zaguljenih za pristati, zato ne bodi v paniki, če letalo preleti stezo. Menda ima Adria le tri pilote (Čas, Kavčič in še eden), ki znajo od prve pristati. Zdaj sredi sezone letijo ti piloti, v predsezoni so bili menda Ukrajinci, ki so pristajali večkrat. Če ne veš ni prav fino )) Še tole: Letališče je 100m od hotela in če te moti 10x na dan hrup letala, potem tole ni pravi kraj. Fino je bilo, ker to pomeni da greš zadnji od tam z avtobusom (le uro in pol pred vzletom letala). Toliko za zdaj, če te še kaj zanima, pa napiši. Kot so napisali zgoraj, kako lepo je je odvisno od tvojih želja. Del lepote si pa naredimo tudi sami. Zase vem, da bom šel še, tudi otrok je užival. Nasprotno pa me Crikvenica ne vidi več. Če želim telo ob telesu grem lahko na bazen, če želim tako gužvo, kot je tam, grem pa v BTC (pa še tam je bolje). Izbiram lahko med morsko hrano na 10 načinov in mesom na žaru ipd. Zame osebno je iti iz Samosa v Crikvenico kot šok terapija Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

aragorn  

član od: 28.5.2007

sporočila: 24

30. jul 2007 11:10

Majamarko, čisto v vsem se strinjam s tabo! Nad Samosom smo bili tako navdušeni, da smo kar dve leti zapored letovali tam, česar doslej še nikoli nismo storili. Po Istri je bil ta otoček ena sama očarljivost: ljudje so zelo prijazni, povsod so nam božali otroke, v trgovini, akmor smo npr. kupili nekaj vod, so nam šenkali še kakšne bonbone za otroka, tako da nam je bilo že nerodno. Res pa je, da smo bili nastanjeni v enem od najlepših krajev na Samosu, v Kokkariju, v družinskem hotelu Arion, kjer jih je bila ena sama prijaznost: od čistilk naprej. Kamorkoli gremo, vedno vzamemo džip za cel teden, tako da lahko prekrižarimo otok, spoznamo vse kotičke - tisti v notranjosti, najman dostopni in obljudeni, so ponavadi tudi najzanimivejši, najdemo najboljše plaže - morje je res čisto, sicer mrzlo, našli pa smo nekaj res čudovitih plažic - pa ne mislim že razvpitih Lemonakia, ..., ki so tudi lepe - kjer smo bili skoraj sami, tavernica s prijaznim Grkom zraven, kamor smo šli na kosilo, na koncu še kava, pa sadje "on the house" ... skratka, imeli smo se čudovito. Res se splača obiskati Pitagorovo jamo, ... in vse vasice, ki jih je majamarko naštela. Za Pitagorovo jamo skoraj rabiš džip, ker je cesta tako razrita. Če kam gremo, se skušamo prilagoditi kraju in kulturi: zanimivo nam je bilo, da je treba metati papir v koš in ne v školjko (zaradi "zgradbe" njihove kanalizacije), in smo to upoštevali, zanimivo se nam je tudi zdelo, da voziš po asfaltu neke še kar glavne ceste, pa se kar naenkrat pred tabo pokaže makadam in imaš poln avto praha, njihove razrite stranske ceste so itak poglavje zase. Naj povem, da smo bili letos na Rodosu in se me niti približno ni dotaknil tako kot Samos: vse je veliko bolj turistično, kar ni po našem okusu, tudi veliko bolj umazano, plaže se niti pod razno ne morejo primerjati s Samosom. Je pa zanimivo: v notranjosti otoka, ki ni toliko turističen, si še našel kako tavernico s tistim pristnim Grkom, ki ti je ob prihodu in odhodu stisnil roko, ti še vse živo sčastil na račun hiše - velika razlika s turističnimi središči. Ne vem, nam je Samos totalno sedel in vsekakor se bomo tja še vrnili. aragorn

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti