Ipomoea batatas

vukovicpeter  

član od: 3.9.2005

sporočila: 12

tema odprta - 29. apr 2007 12:06 | ogledi: 4.252 | odgovori: 10

ali sladki krompir......v Južni ameriki tudi jucca......zadeva je svinjsko dobra.......pa resno mislim,kompakten gomolj,skrobnat,brez mascob,brez natrija,komaj cakam da pridem spet dol in si ga privoscim.Letos sem bil presenecen,ker se ga pri nas dobi v vseh vrtnarijah,ki dajo kaj nase.Pri nas na zalost tudi vrtnarije se ne vedo...in ga prodajajo kot okrasno rastlino...Zadeva spada med slakovke,razraste se nenormalno,gomolji so tudi 1 kg težki.....če poskusiš enkrat pozabiš na klasičen krompir.Moj recept je sancocho....poišči ga.....pa tudi kot pomfri je navdušojoč,v pečici z pečenko ga še nisem poskusil,si pa predstavljam.

vukovicpeter

pikica82  

član od: 7.9.2006

sporočila: 236

29. apr 2007 12:33

Sladki krompir sem prvič poskusila lansko leto v Ameriki na zahvalni dan, kot eno izmed tradicionalnih jedi. Pripravljen je bil z rjavim sladkorjem in javorjevim sirupom ter pečen v pečici - zelo okusen, mi je bil všeč. Najbolj pa me je navdušil pripravljen kot pomfri in posut s sladkorjem. Mnjami. Drugače smo ga pa letos tudi mi, kot verjetno še pol Slovenije, saj je zadnja modna muha, kupili v vrtnariji in ga bomo poskusila kako se obnese kot obešanka. Lp, pikica82

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. apr 2007 13:24

Jasno, da vrtnarji vedo. Saj tudi sagovec (sagova palma, cikas; Cycas revoluta) pri nas gojimo kot okrasno posodovko v loncih, v hiši, vsaj pozimi. V domovini in ustreznih krajih pa ga gojijo za proizvodnjo sagove moke

Sladki krompir je tropska rastlina, zato ima pri nas precej neprimerne razmere za tako rast, da bi bila smislena vzgoja gomoljev. Najmanj 15 stopinj (tudi ponoči) mora imeti, da raste. Je pa letos res bum, moden na kvadrat, kar se tiče njegove uporabe kot okenskega ali balkonskega okrasa. Najmanj 7 različnih sort je a trgu, raznih barv in oblik listov. Nikakor pa ni letošnja modna muha, kar nekaj let je že v ponudbi vrtnarij, samo najbrž ga široke ljudske množice niso opazile. Pa nikar ne pričakujte kakega cvetja, ga ne bo, nismo v tropih doma.

Nekaj o njem lahko preberet v knjigi:

Miša Pušenjak: Zelenjavni vrt, Kmečki glas, 2007

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. apr 2007 13:32:54

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

3. maj 2007 12:11

Hja, draga rimljanka... je žal že tako da vsak ki dela v vrtnariji tudi žal ni vrtnar. Letos sem ponovno precej komplicirala, kaj naj nasadim v korita - ja imam tudi jaz sladki krompir, tistega ki ima temne liste - pa mi je gospa ki dela tam ponujala kot okrasno tudi limonsko travo. Pa sem ji rekla, da to je pa ja za jest in je rekla da prvič sliši za kaj takega. No limonsko travo sem kupila v druge namene, korita so pa tudi polna. Drugače pa - sladki krompir se včasih dobi tudi za kupit pri najboljšem sosedu, pa priznam da ga še nisem preizkusila. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 03. maj 2007 12:11:54

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

3. maj 2007 12:48

Tinca, jaz sem ga že jedla, ker so rekli, da je izredno zdravilen. Moja ocena okusa- nekje med korenjem in kolerabo, vsekakor pa ne po krompirju. Žal ga jaz ne morem jesti, čeprav sicer sploh nisem izbirčna. Zdi se mi presladek.Sem pa ga pa zdaj v Istri videla v velikih količinah na tržnici. Ne vem, a je res letos modna muha, ali pa ga doslej enostavno nisem opazila. Pa kastrolco smeha tudi tebi. ZIMA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. maj 2007 13:51

Tinca, sem napisala, da vrtnarji vedo, taki, ki imajo izobrazbo. Vsak pač vsega ne more vedet, no. Sploh kdaj pomislite, koliko različnih vrst, variant, podvrst, kultivarjev, različkov in kar je še takoh oznak prodajajo po vrtnarijah, od kod jih dobijo, s kakimi spremnimi podatki........

Še vedno pa menim, da batata pri nas ne bo nikoli kaj drugega kot okrasna rastlina, pa za kake zanesenjake morda tudi kot užitna zanimiva. 

rimljanka

kozamurnik

sporočila: 2311

30. okt 2016 9:27

Sem malo iskala pa straneh ma ne najdem nobenega recepta za kako jed iz sladkega krompirja. Ali porabite gomolje, ko pospravite lonce tega  krasnega zelenja,  v klet? Jaz sem pravkar naredila odlicne miske, bolje ciambelle iz njega. Ima se kdo izkusnje/ recept?

murnik

kozamurnik

sporočila: 2311

31. okt 2016 5:12

Hvala, spregledala.Meni je ze pretlacen brez vseh dodatkov tako dober, da ne razumem kako to, da se ga tako malo uporablja . Sploh ker ga ima veliko ljudi kar doma, v loncih kot okras. Ali pa ne vedo, da je uziten ;-)

 

murnik

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

31. okt 2016 16:53

 Okrasni je užiten samo, če je posajen v za vrtnine primerno kvalitetno zemljo.   Takega, ki je zrasel v poceni substratu iz odplak, ne bi priporočala. 

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti