Pasulj za 70 litrov

fajfk  

član od: 16.4.2007

sporočila: 2

tema odprta - 16. apr 2007 17:02 | ogledi: 11.424 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Potreboval bi en nasvet,namreč tudi jaz vsake toliko skuham pasul,tako en lonec.Sedaj pa se nam obeta en žur in bi ga skuhal 70 litrov,pa me zanima če mi lahko kdo,ki ima več izkušen za kuhanje večje količine, svetuje koliko materjala bom potreboval za takšno količino.

fajfk

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

16. apr 2007 17:35

Jaz kot laik bi si tako izračunala.Doma ga skuham ponavadi tri litre in za to kolečino vem koliko potrebujem materjala in tako bi povečala za 20 krat. Vem da ti nisem pomagala ,ampak tako bi si jaz izračunala.

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

16. apr 2007 18:08

Jojjj, kaki lonec mora to bit???, pa grelno telo????,js bi znala not past. ham-njam

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. apr 2007 20:49

ena mš, vzameš kotel, pa je. Se kuha še za vse kaj več ljudi kot je 70 lirov, no....... rimljanka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

17. apr 2007 6:37

Moja groba ocena potrebščin bi bila: 8-10 kg fižola 5-10 kg čebule 5 kg prekajenih kosti(za tiste,ki kosti ne marajo pa kranjske klobase) 2 kg slanine sol,voda,suha sladka paprika,in ostale začimbe po okusu. Take količine še nisem delal,zato vzami mojo oceno kot približen namig,da ne bo s pasuljjem kaj narobe.Morda se bo oglasil kdo,ki ima kaj več prakse s pripravo tako velikih količin. ati zlati

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. apr 2007 10:45

pobrano z mreze - kolicine so na osebo oz. za 6 dl. Se pravi da za 70 litrov mnozi vse skupaj z 116,666666666666666666667 : Evo recepta za vojnicki pasulj, doslovce prepisanog iz Recepture za pripremanje jela u JNA u izdanju Vojnoizdavackog zavoda SSNO, Beograd, 1983. Vrsta namirnice: Pasulj – 120 g Brasno psenicno tip „800” – 8 g Luk crni svezi – 20 g Luk beli svezi – 1 g Mrkva sveza – 10 g Koncentrovani sok od paradjaza – 3 g Meso govedje sirovo (svi delovi) – 100 g Mast ili ulje – 20 g Paprika u prahu – 0.3 g Biber crni – 0.1 g Persunov list – 1 g Dodatak jelima – 1 g Lovorov list – 0.01 g So po ukusu Ovaj normative obezbedjuje oko 6 dl gotovog jela. Prebran pasulj potopiti u odgovarajucu kolicinu hladne vode i drzati ga na gladnom mestu da se kvasi 1-3 casa. Zatim ocediti vodu u kojoj je pasulj potapan, pa pasulj staviti u pogodnu posudu, naliti hladnom vodom da ogrezne i kuvati 10-15 minuta od prokljucavanja. U međuvremenu na deo vrele masnoce dodati polovinu sitno seckanog crnog luka i mrkvu, secenu na sitnije kockice ili rendisanu, malo proprziti, pa dodati meso prethodno odvojeno od kostiju i iseceno na kocke. Sve zajedno dinstati dok ne ispari otpustena tecnost, skinuti sa vatre i odloziti do upotrebe. Iz prokuvanog pasulja ocediti vodu pa dodati polovinu sitno seckanog crnog luka, prodinstano mesto sa ostalim artiklima. Po potrebi naliti toplom vodom ili fondom od kostiju da ogrezne i kuvati uz povremeno dolivanje tople vode dok svi artikli omeksaju. Preostalu masnocu zagrejati, dodati brasno i prziti da blago porumeni. Kada brasno porumeni, iskljuciti toplotu pa odmah dodati paprika u prahu i tucani i sitno seckani beli luk i sve dobro izmesati. Kada pasulj omeksa dodati lovorov list, dodatak jelima, koncentrovani sok od paradjaza, prethodno razmucen u toploj vodi, posoliti i zaprziti uz stalno mesanje pasulja da se zaprska ne zgrudva. Pasulj sa zaprskom kuvati istiha još 20-30 minuta, posle čega iskljuciti toplotu, dodati samleveni biber, sitno seckani persunov list, probati ukus I po potrebi dosoliti. Deliti kutlacom od 6 dl vodeci racuna da u svakoj prociji bude i sledujuca kolicina mesa. Napomena: Pasulj se pri kuvanju ne sme mesati sve do zaprzavanja da ne bi doslo do lomljenja zrna I zagorevanja.

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

17. apr 2007 13:08

Sano tolk:dones sem namakala fizol za pasulj ,ki ga bomo jutri v službi kuhali,cca za 150 ljudi in ga rabimo 25 kg,čist točne litraže pa nevem ,oz nikoli ga ne mirimo v litrih.Streče se v povprečju 1/2 l -na osebo. Upam da sem bila kaj v pomoč! lp val

fajfk  

član od: 16.4.2007

sporočila: 2

17. apr 2007 21:41

Hvala lepa za informacije,kotel je sicer parni oz.na vročo vodo in drži 100 litrov.Bom pa res poskusil prvo skuhati normalen lonec in potem malo pomnožiti,pa bom videl.Sploh pa bodo notri same dobre stvari tako,da ni panike,da ne blo dobro,pol pa kar bo ratal. Hvala vsem fajfk fajfk

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. apr 2007 21:45

Kam se lahko povabimo in kdaj, da damo strokovno oceno?????? rimljanka

nato87  

član od: 16.10.2012

sporočila: 1

16. okt 2012 15:22

Pozdravljeni!

Naslednji teden se nam obeta žurka za 35 ljudi pa bi rabil nasvet glede pasulja. Napisal bom svoj recept pa potem vse množil. Doma delam pasulj iz pol kile fižola in pol kile prekajenega. Za žur pa predvidevam 6 kil fižola in 6 kil prekajenega mesa.

Torej moj recept:

500g belega fižola ki sem ga namočil čez noč

500g prekajenega mesa

3 čebule 

2 stroka česna

2 lovorjeva lista

1korenček

sol, poper

Prežganje:

1 žlica paradižnikovega koncetrata

2 žlički sladke paprike

1 žlička ostre paprike

1,5 žlice moke

 

Fižol namočim čez noč v vodi in ga dam naslednji dan kuhat v vodi kateri se je namakal. Na drobno nasekljam  čebulo in 1 strok česna. To vseskupaj prepražim. Nato naribam korenček. Ko fižol zavre dodam prekajeno meso, lovorjev list in 1 strok česna. Iz vrha odstranim belo peno. Dodam prepraženo čebulo in česen in nariban korenček. Po eni uri kuhanja iz lonca poberem meso. Naredim prežganje: na olju popražim moko, dodam sladko in ostro papriko, koncetrat. Zalijem z vodo iz fižola in dobro premešam da ni grudic. Nato prežganje počasi dodajam k fižolu in neprestano mešam. Začinim z soljo in poprom in skuham do konca dokler fižol ni mehak.

 

Zaj pa me zanima če je to ok recept, napisal bom sestavine za 35 oseb.

6 kg fižola

6 kg prekajenega mesa

24 komadov čebule

24 strokov česna

24 lovorjev listov

12 korenčkov

Prežganje:

12 žlic koncetrata

24 žličk sladke paprike

12 žličk ostre paprike

12 žlic moke

sol?

poper?

 

Torej vse sem pomnožil. Zanima me če je to vredu recept. Prvič bom kuhal v kotlu in prvič za toliko oseb zato me skrbi glede razmerij sestavin...Glede soli pa popra tud nevem koliko naj dam, doma delam po okusu...

Upam da mi bo kdo pomagal. Hvala

 

nato87

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti