Zeliščni vrt

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

27. feb 2002 9:04

Živjo Sycia! V zadnji oddaji Na vrtu je bilo postavljeno ravno to vprašanje. Odgovorili so, da se mušice zaredijo zaradi preobilnega zalivanja - za rzmnoževanje in življenje jim ustreza zelo vlažno okolje. Priporočali so jim 1 - 2 kratno uporabo insekticida (baje se jih drugače zelo težko uniči); žal pa to v tvojem primeru ne pride v poštev! Po moje je najbolje, da kupiš nov drobnjak in ga pač manj obilno zalivaš... Mogoče pa se bo javil še kdo, ki ve za bolj naravno zdravilo (kakšen orehov prevretek, ali kaj podobnega)! Moraš bit pa res pridna pri zalivanju, meni se je namreč še kaktus posušil... Ana Češnovar

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

27. feb 2002 10:24

Sycia - če ti po zemlji pri drobnjaku skačejo drobne bele živalce, ki se zvijajo ko zalivaš - potem je to res to, kar ti je napisala veverica, mojim rožam je pomagalo, da sem po zemlji potresla cigaretni pepel, ki sem ga prej nekaj dni pridno zbirala iz moževih pepelnikov. Žal pa ne vem , koliko to koristi drobnjaku - pri rožah velja za odlično gnojilo. ČEprav - glede na to, kaj vse jemo, kakšne hude škode že ne more biti. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

28. feb 2002 22:06

Še o zeliščem vrtu! Kot sem že povedala, si na balkonu vsako leto vzgojim majhen zeliščni vrt, ki mi kar uspeva. Balkon imam na severni strani tako, da na zelišča kakšno uro ali dve sije le jutranje sonce. Hudo je s popoldansko pripeko, ki posebno sveže posajene mlade rastlinice čisto požge. Glede zemlje pa podobno kot je omenila že Veverica: uporabim več kot 2/3 navadne vrtne zemlje ( npr Florinine) in manj kot 1/3 zemlje za rože, ki je ponavadi kar nekakšen humus, ki škoduje rastlinam in ljudem, vseeno pa ga malo dodam, ker rastline lepše uspevajo. In to je že skoraj vse. Ko je bolj toplo zalivam izključno zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko zemlja ni segreta. Zalivam vsak dan, razen , če kdaj ne pozabim, a si na srečo rastline opomorejo. Vsaj dosedaj sem imela srečo. Ja, uporabljam vedno postano vodo, torej jo vsaj dan prej nalijem v kakšno plastenko in pustim na balkonu. Če vidim,da kakšna sadika peša, jo odrežem in pač uporabim pri kuhanju.Posebno lepo mi uspeva bazilika, ki jo svežo najraje uporabim za bučke na žaru s sirom. Vseeno pa si še vedno mislim, da imam vsaj pri svojem zeliščnem vrtu več sreče kot pameti... svetladom

vid  

član od: 2.9.2001

sporočila: 57

16. jul 2003 19:34

Zaćimbe gojim že 15 let v okroglih lončkih ali koritih.Tudi nekatere tropske dišavnice, npr. limonino travo. Pomembno vplivajo na rast zemlja, svetloba in voda. Nekatere začimbe potrebujejo suho, peščeno zemljo (npr. žajbelj in šetraj), druge dobro pognojeno (npr. bazilika). Večina jih potrebuje veliko svetlobe, nekatere tudi manj (npr. kreša). Nekatere začimbe potrebujejo malo vode (npr. žajbelj), druge več (npr.kreša in meta). Vse to in še marsikaj drugega upoštevamo. Najbolje je prebrati kakšen priročnik za začimbe. V korita lahko vložimo dvoje različnih začimb, če potrebujejo enake pogoje (npr. timijan in šetraj).

neznan uporabnik

22. jul 2003 15:28

Kje v Sloveniji se dobi sadike (seme ali korenine) limonine trave? LPP

Brgita  

član od: 17.8.2006

sporočila: 267

19. mar 2012 14:48

Na vrtu, blizu terase imamo en kotiček, kjer "nekaj manjka". Nekaj dni že hodim po vrtu kot mačka okol vrele kaše in razmišljam in tuhtam.... Danes pa kot strela z jasnega - zelišča. Pobrskam po netu - zeliščna spirala.... ideja ni slaba, hhihihi. Se je kdo lotil takega projekta? Kako se obnese? S tem bi pridobila prostor na mojem, tako majhnem vrtičku, tako da sem zelo navdušena. Kakršen koli nasvet, predlog zelo dobrodošel....

Brgita

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

19. mar 2012 15:08

Zelo pametno Brgita, tako boš imela zanimiv vrtni okras, poleg tega pa bo še koristen in dišeč. Ne vem sicer za kakšno spiralo gre, morda tisto iz žice?

No, sedaj se že da kupiti posamezna zelišča, nekaj si jih lahko poseješ, nekaj za naprosiš pri prijateljih.

Jaz imam majhen zeliščni vrtiček v velikem okroglem koritu že par let. Malo sem ga popestrila s kamenčki, malo s prikupnimi lesenimi figuricami ( čebelice, čmrlji itd.), v Hoferju pa sem lani našla kamenčke na paličici, kjer so bila napisana imena zelišč. Prav simpatično lahko to zgleda.

Najboljše pa je to, da greš in si narežeš ali nasmukaš totalno sveža zelišča, kadarkoli se ti zahoče.

Nič ne oklevaj, kar loti se dela.

kara

Brgita  

član od: 17.8.2006

sporočila: 267

19. mar 2012 19:22

 

V mislih sem imela tole spiralo. Tole bo kar velik projekt... Že z iskanjem kamnov/zidakov bo veliko dela....Upam, da mi bo tole uspelo...

Brgita

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. mar 2012 19:46

Lahko pa zemljo enostavno na kup nasuješ, v spirali nanjo posadiš zelišča in vmes potakneš kakšen kamen. Tako lepo in idilično kot je na slikci ravno ne bo, uporabno bo pa prav tako.

lp

cervus

Brgita  

član od: 17.8.2006

sporočila: 267

21. mar 2012 9:51

Danes v Obijevi reklami že narejena spirala.... Cena mi ni všeč.... Iščem kamne naprej.......

Brgita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti