Čokoladni obliv

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

13. maj 2009 23:13

@sonchek točno tako! še recept, ki sem ga objavil pod eno drugo temo: recept za klasično sacherjevo glazuro: 250g sladkorja 200g čokoade (nesladkane, kakavova masa, dobiš v rustiki) 125ml vode sladkor in vodo zavreš, kuhaš nekaj minut. dodaš čokolado in skupaj kuhaš do nitke še nekaj minut (113oC ali test s prsti pomočenimi v ledeno vodo... med prsti se naredi nitka ali bolj varna metoda, da me ne bo kdo obtožil, da mu hočem narediti opekline 3. stopnje ;) malo ga kaneš v mrzlo vodo - nikakor ga ne moreš spravit v kepico, med prsti se delajo nitke) razmešaš do gladkega, malo ohladiš in poliješ po sacherci. preliva ne moreš razmazat na klasičen način... zato je količina večja... če hočeš lepo glazuro ga samo poliješ. kakšne manjše deli na straneh popraviš z nožem. ko se shladi (cca. 1h) je prava sacherca! ----- @jerča če želiš sadje prevleči s čokolado je čista dobra čokolada z veliko kakavovega masla edino pravo! sadja pa ne oblivaš ampak ga v čokolado pomakaš. če je čokolada zelo gosta, ko je stopljena je to znak, da ni najboljše kvalitete ali pa da ti je med topljenjem ušla kakšna kapljica tekočine vanjo. če želiš da je sadje lepo tudi po ohlajanju je potrebno čokolado temperirati, ker drugače kakavovo maslo "zacveti"... kakavovo maslo je najdražja sestavina čokolade, zato pri tem proizvajalci največkrat šparajo! vsekakor gre tudi če malo "goljufaš" in popraviš čokolado. čokoladi dodaš ne kokosovo maščobo, kot predlaga rebecca ampak kakavovo maslo (10-20g na 100g)... s tem dobiš kuverturo ali čokoladni obliv, ki je, ko je stopljen zelo tekoč. dobra čokolada ima zadostno vsebnost kakavovega masla, da je zadosti tekoča za pomakanje sadja. o temperirani čokoladi pa je nekaj napisala stanar tu: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5012 cellnet

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

5. sep 2009 9:49

Prosim za pomoč Torto bi rada oblila s čokolado in oblekla v tično. Torej ne smem uporabiti glazure čokolada+ smetana.Ali lahko? Bo bolje če delam čokolada+maslo pa koliko bi ve približno uporabile čokolade za torto 30x34? najlepša hvala Roncolino

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. sep 2009 11:07

Uporabi čokolada + olje.

jade

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

5. sep 2009 11:10

Hvala Jade Roncolino

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

3. dec 2009 8:48

Punce, že od nekdaj imam more s čokoladnimi oblivi (uporabljam predvsem za pomakanje piškotov) in ko mi sinoči spet ni uspela (po tem, ko sem zažgala en pekač piškotov!), sem prebrala vse, kar je tukaj gor možno o mešanju in topljenju čokolade. Danes bom preizkusila mešanje s sladko smetano in topljenje nad paro (mikrovalovke, ki jo nekatere zelo hvalite, nimam), me pa zanima, če je kakšna čokolada, ki vam vedno uspe, ki je za vas najboljša ... Hvala vam! Noel

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. dec 2009 9:19

Noel, ni fazon v znamki čokolade, fazon je v prepričanju, da nam bo uspelo. To prepričanje pa je rezultat tega, da smo nekajkrat kiksnile, potem smo pa začele mehčati nad paro in mešati s prijazno maščobo in gre... Nasvet: ko boš mehčala čokolado in jo mešala z maščobo, prižgi nad štedilnikom še luč v napi, da boš videla, kakšna je čokolada pod lučjo. Ker najprej boš imela občutek, da čokolada malo plava v maščobi in cinki maščobe se bodo videli, ti pa lepo blago mešaj in bo masa dobivala vedno bolj homogen izgled in takrat bo okej. Aja, pa to se dela s silikonsko kuhalnico, da ne bo pomote. Lesene kuhalnice znajo kak čuden vonj prenesti na čokolado. Vendelina jr.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

3. dec 2009 10:09

Noel, če rabiš za oblivanje piškotov, potem ti svetujem, da v Pekarni Vrhnika kupiš posebno čokolado za oblivanje piškotov. Pakirana je po 5 kg, cena pribl. 16€ (če ti je to preveč, se lahko zmeniš, da deliš s kom). Ta čokoladno obliv samo raztopiš nad soparo in pomakaš piškote, če ti pa kaj ostane, se na sobni temperaturi strdi in lahko uporabiš naslednjič. Čokolada se lepo sveti, hitro se suši in ne packa se. Ni pa primerna za oblivanje peciva, ker je pretrda.

stana

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

3. dec 2009 12:27

Punci, hvala vama! Vendelina jr., si bom zapomnila - bo treba še kdaj kiksnit, ampak ko bi pa človek rad kar takoj znal in lepo naredil ... :) Po vsem prebranem sumim, da bo treba malo več potrpežljivosti in počasi topit na ne preveč vročem. Poročam, kako bo uspelo naslednjič! Noel

krinolina  

član od: 29.5.2009

sporočila: 130

3. dec 2009 12:39

Noel, meni je bila do zdej najboljša tuševa jedilna čokolada. Ful lepo se je dalo z njo delat, pa če prav okusna je. Sem jih pa že kar nekaj preizkusla: sparovo, manerjevo, gorenjkino...no nekaj malega, če bo kej pomagalo pri izbiri čokolade. krinolina

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

3. dec 2009 15:12

Kupujem v Hoferju temno čokolado za oblivanje piškotov in za glazuro.Stopim čokolado s koščkom kokosove maščobe ,čokolada rata čisto tekoča in se super obliva,ko se posuši se sveti.

lp goga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti