Igre s kartami: remi in "šnops"

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

tema odprta - 7. feb 2007 18:40 | ogledi: 30.492 | odgovori: 8

Spet ena nekulinarična tema, žal mi je. Z večjo družbo odhajamo na smučanje in bi vzeli karte s seboj pa smo vsi pozabili kako se remi igra, "šnopsa" pa sploh nihče ni še nikoli igral....

Hvala za pomoč, lep pozdrav

moja

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

7. feb 2007 19:09

remi: vsaj dva igralca, prvi dobi 15 kart, ostali 14. prvi vrže karto, brez da bi pobral, ostali jih poberejo iz kupa. (pozneje ko se že odprejo lahko tudi iz kupa na katerega mečemo). zbirajo se po vsaj tri karte, asi, številke,... odpreš se lahko ko imaš vsoto 51, asi in podobni štejejo po 10, cifre pa kolikor pač so. če si ti odprt in nekdo drug tudi, u lahko daš karto če mu katera paše, na tiste karte ki jih ima položene na mizi. zmaga tisti, kateremu zmanjka kart. joker je uporaben povsod. to so nekako osnovna navodila, vsak jih malce priredi po svoje. nektarina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

7. feb 2007 20:39

Nekdo iz večje družbe bo pa že vedel kako se igra "remi". Kot prvo morajo biti dva špila kart. Druga igra, ki jo navajaš ni "šnops", ampak je "šnaps". To je stara igra, ki je sedaj že malo pozabljena. Ko sem jaz bila otrok, so starejši na veliko igrali "šnaps" - tudi za mani-mani. Pozdravček!

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

7. feb 2007 21:11

Ok Dragička pa "šnaps"... doma sem iz Gorenjske, tu pa poznamo samo šnops Evo, za remi že vem, za "šnaps" morda še izvem. Hvala vsem. moja

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

7. feb 2007 21:11

Mi s starši igramo "šnops",zna ga tudi naša hči,ki ima 13 let.Se mi zdi ,da ni ravno pozabljen.Igra se igra na 2,3 ali 4 igralce.Pravila se razlikujejo glede na št.igralcev.Težko je razložiti tako na "suho".Lažje bi bilo,če bi sodelovali v igri in se sproti učili.V kakšni vaški gostilni bi zagotovo našli kvartopirce.... Sončno in snežno smuko! londonska rezina

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

8. feb 2007 11:31

Za igro šnops potrebuješ 20 kart (asi, desetke, kralji, babe, fantje). Igrajo lahko trije ali štirji igralci. 3: deliš 3,3, 3 karte, 2 v talon, pa še 1x 3, 3, 3. Prvi igralec po delilcu iz prvih treh kart "rufa" aduta. Samo barvo (kara, križ, pik ali srce), tisto pač, ki misli da mu bo največ prinesla. Ta igralec potem igra sam. Če noben od ostalih dveh nič ne gre (durhmarš, berač, šnops), lahko zamenja dve karti iz talona, nato se igra začne. 4: deliš 3, 3, 3. Prvi po delilcu rufa, tokrat ne samo barvo (npr. srce 10), potem še po dve karti. Igralec, ki ima rufano karto igra s tistim, ki je klical, kar se seveda vidi potem v igri. Potem se karte pač meče na mizo in tisti, ki ima najvišjo pobere. Če nimaš prave karte moraš dat na mizo aduta in ta pobere. Med igro lahko napoveš 20 ali 40. 20: baba in kralj iste barve, obe pokažeš in z eno od njiju začneš "štih". 40 - isto v barvi aduta. Seveda to storiš samo kadar si na štihu. Točke, ki jih s tem dobiš prišteješ končnemu seštevku (20 ali 40). Kdor dobi zadnji štih avtomatično zmaga, ne glede na prejšne štihe. Igre ti sploh ni potrebno igrati do konca, če že prej zbereš dovolj točk, pa na štihu moraš biti takrat, ko nehaš. Za zmago potrebuješ 66 pik. Asi štejejo 11 pik, desetke 10, kralji 4, dame 3, fantje 2, pa še 20 in 40 prišteješ če imaš. Točke: zmagovalec (ali dva) piše 3 točke, če soigralec (ali dva) ne dobita nobenega štiha, 2 točki, kadar zmaga, pa tisti, ki izgubi nima vode (ima dobljen štih, pa nima "vode" - 33 točk), 1 točko za zmago, ko tisti, ki izgubi ima "vodo". Lahko napoveš tudi šnops: 66 pik moraš zbrati v prvih štirih štihih. Tisti, ki ne igra s tabo ne sme dobiti nobenega štiha. Šnops je vreden 6 točk. Vsak, ne samo tisti, ki rufa, pa lahko gre tudi "durhmarš" ali berača. Pri durhmaršu moraš dobiti vse štihe, pri beraču pa ne sme imeti nihče nižje karte iste barve od tebe. Tisti, ki to igra tudi začenja igro. Durhmarš je vreden 12 točk, za berača pa pišejo različno, kar jaz vem. 16, 12 ali 9. Če pišete 16 ima tudi tisti, ki igra berača prednost pred tistim, ki želi igrati durhmarš, če pišete 9 je obratno, če pa 12 se pa prej zmenite. Igra je kar zanimiva, predvsem zato, ker recimo v nasprotju z remijem poteka hitro, če je pa družba večja od štirih oseb je pa ne morejo vsi igrat, takrat pa seveda pride v poštev remi. Meni najljubši je pa še vedno tarok v štiri. Šnops smo igrali med zadnjimi prazniki spet po dolgem dolgem času, k taroku se spravimo parkrat na leto, remija pa tudi nisem igrala že vsaj 10 let. moja, upam, da sem napisala dovolj razumljivo, na smučanju pa tebi in družbi želim predvsem čim več dobre smuke v lepem vremenu , pa seveda prijetnega druženja s prijatelji. Nena

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

8. feb 2007 13:40

škoda da ne znate taroka, tarok je kralj iger med igrami s kartami..lepo se imejte na smučariji.. goga sam da se kuha..

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. feb 2007 16:47

Kupite si Uno karte, to je "pišurija" od igre...Več je igralcev, bolj je zabavno.. Sploh, če si malo "nadevan", pa ti možgani že bolj počasi delajo. Pa Francozi so imeli eno igro s kartami, mille bornes se je reklo, ta je tudi zabavna, samo ne vem, če prinas dobijo te karte... Res, Uno je družbo prva liga, če nič drugega za pavzo med tremi rundami remija. se pa strinjam s Kalypso, tarok je kralj...mi imao doma smrekarjevega... mamamia

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

9. feb 2007 9:09

Nb in vse ostale hvala za odgovore. Tudi tarok bomo igrali, tega pa po moje še znam... Lp moja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti