Uporaba pecilnega praška

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. feb 2007 9:30

v navaden biskvit je res greh dajati pecilni prasek. Le-tega najveckrat cutim pri jogurtovem pecivu, tako da ga tam dam samo polovico. Strinjam se s teto torto da se ga obicajno dodaja prevec - za ziher. Opozarjam pa, da sam vinski kamen ne more rahljat peciva - uporablja se kot stabilizator za beljake (kot tudi sol, sladkor ali limonin sok). Bio-pecilni je kot je ezoj povedal zmes v.kamna in NaHCO3. Potem se pa jezimo na slabe prevode, neuspele recepte,..... Nekateri lahko tudi kupimo sam vinski kamen - kar pa ni isto. Glede na kombinacijo pecilni in kvas - tudi meni se je zdela cudna, ampak sem poskusila v enem receptu za kruhke, bilo je super. LP, R.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

1. feb 2007 12:23

Se popolnoma strinjam z vsemi predhodnimi sporočili, da je v receptih preveč pecilnega praška. Nekoč sem pri nekem receptu to omenila in bila prav razočarana, ker se ni nihče (popolnoma NIHČE) pridružil k mnenju, da je preveč pecilnega praška, ampak so vsi potrjevali, da mora biti toliko pecilnega praška. Sem ena tistih, ki okusim pecilni in sem vesela, da se je ta debata začela in upam, da bo obrodila sadove: npr. s komentarjem pri receptu, da enako dobro uspe pecivo s pol manj ali brez pecilnega praška. Potrjujem, da je vinski kamen v surovi/nepredelani obliki samo kislina. Vinski kamen lahko dobite pri vinarjih: ostane na dnu praznega soda. Če nekoga moti kisla komponenta v pecilnem prašku (pekoč jezik), potem lahko uporabi sodo bikarbono in za kislino uporabi: limonin sok, radensko, jogurt ali vinski kamen v surovi/nepredelani obliki. Če pa je pecilni prašek moteč po okusu, pa je zelo verjetno problem v natriju in ker je natrij tudi v sodi bikarboni, zamenjava pecilnega s sodo bikarbono ni rešitev. Obstajajo "pecilni praški" brez natrija. V Sloveniji jih še nisem videla. Če ga je kdo videl, se priporočam.

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

1. feb 2007 12:44

Da še jaz nekaj vprašam, tašča bi rada spekla neko pecivo, za katerega rabi jelenovo sol, pa je v lekarni žal nimajo. Ali to lahko zamenja s pecilnim praškom ali pa mogoče sodo bikarbono? Spekla bi nekaj podobnega kot so madžarice, v receptu za testo pa je uporabljena jelenova sol. lep dan jana 07

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

1. feb 2007 13:01

Kupila sem vinski kamen pa ni navodil.Je razmerje s pecilnim praškom 1:1? ena mš

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

1. feb 2007 13:02

Jana, ali selikado? Mirno lahko uporabi pecilni prašek, gre le za to, da testo ne pride pretrdo. Ena mš, poglej, kaj pravi zgoraj rdkapica. Jaz sem vedno uporabljala samo PECILNI PRAŠEK z vinskim kamnom, naj ti odgovori katera od tistih, ki pravijo, da uporabljajo vinski kamen. Veverica, tisto glede količin je pa "raca". Sama imam recept za medenjake z jelenovo soljo. Če pred Miklavževo peko nisem utegnila stopiti v Avstrijo po jelenovo sol (Hirschhornsalz), sem dala v testo pecilni prašek, pa je bilo prav tako v redu. teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 01. feb 2007 13:08:52

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. feb 2007 13:02

Bojda (govorim na pamet) je jelenova sol veliko, veliko bolj "reaktivna". Pri medenjakih, na primer, bi potreboval (spet karikiram) kilogram pecilnega praška - zato bi bili medenjaki neužitni; jelenove soli pa je dovolj recimo žlička. Se pa že velim natanjčnejših odgovorov. Pozdrav, Ana Ana Češnovar

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

1. feb 2007 13:15

Punce hvala za odgovore, teta torta gre za selikade ja, pa se nisem spomnila imena. Če bo pekla s pecilnim praškom bo po hiši bolj dišalo, jelenova sol ima, vsaj zame, zelo neprijeten vonj. jana 07

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

1. feb 2007 13:41

Seveda, Jana, pri peki z jelenovo soljo se sprošča amoniak! In zato se jelenova sol lahko uporablja le za nizko pecivo, ne pa za kolače, ker tam amoniak ne bi izpuhtel. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti