Uporaba pecilnega praška

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

31. jan 2007 18:26

Hanzi.Sem preiskusila kvas +pecilni prašek pa deluje.Testo je res mehkejše-bolj puhasto. ena mš

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. jan 2007 18:42

Vendelina jr. je napisal/a:
Približno eno desertno žličko. Vendelina jr.
Hvala za odgovor.....a ti to mene malce hecaš......eno žličko za cel pecilni...... lp goga

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

31. jan 2007 19:22

Biskvit ( eno jajce, žlica sladkorja, žlica moke) vedno pečem brez pecilnega praška. prvič se je to zgodilo pred četrt stoletja po pomoti (pardon-zaradi pozabljivosti, ni bilo pecilnega pri roki, pa sem kar spekla brez), ker pa je bistvit tako uspel, vedno delam brez. lp vdolin vdolin

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

31. jan 2007 20:06

Ko smo ravno pri biskvitih - evo recept iz štirinajste predelane izdaje Slovenske kuharice (Felicita Kalinšek) iz leta 1963, ki sem jo podedovala po svoji mami. Biskvit VEDNO uspe. Je rahel, polnega okusa in dodajanje kemije v obliki pecilnega praška je (povdarjam zame!) naravnost greh. Torej: DOBER BISKVIT 5 jajc 10 dag sladkorja limonina lupina žlica vode 10 dag moke žlica olja Rumenjake, 5 dag sladkorja + limonina lupinica in vodo dobro mešaj, da naraste in postane penasto (pravzaprav je to bistvo postopka!). Dodaj trd sneg vseh beljakov, v katerega vtepi preostali sladkor in zamešaj moko. Nazadnje dodaj olje in rahlo premešaj testo. Uporaben je za rolade ali torte. ssilva

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

31. jan 2007 20:33

Tudi mene zelo moti okus po pecilnem prašku, zato takega peciva ne jem. Me pa preseneča, kako se radodarno daje tudi v manjše količine moke. Odkar sem pecilni prašek nadomestila z vinskim kamnom ( Interspar, polica z zdravo prehrano, pod imenom Bio pecilni prašek), imam občutek, da tega okusa pecivo nima. Se mi pa res zdi nesmiselno v biskvitno testo dodajati pecilni prašek, saj že same sestavine (običajno) zagotavljajo rahlost. Bikarbono uporabljam samo za medenjake, ker pepelike pri nas v lekarni nimajo, ker se menda veže v neke neprijetne spojine. Imam fotokopijo izdaje receptov Dr. Oetkerja izpred 2.SV, ko se je pecilni prašek šele uveljavljal. Utrinek ( žal v tujem jeziku) : " Na svako 1/2 kilo brašna uzme se redovito 1 paklič od 12 filira ili 2 dekagrama praška za pecivo dra. Oetkera. (...) upotrebljuje se mjesto kvasca ili pjenice (germ), jelinje žeste (Hirschhorngeist), pepljače (Pottasche itd.). " Zanimivo, o vinskem kamnu pa niti besede ... frina

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

31. jan 2007 21:08

Tudi jaz kupila v Dm pecilni in vanili, ampak še nisem poskusila. Mislim pa, da je cene malo višja okrog 3-4 eure. Sem odprla in mi nekam neprijetno diši, tako pecilni kot vanili! Bo treba porabit, bom poročala!

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

31. jan 2007 21:33

Imate pa res natrenirane brbončice, da občutite pecilni prašek. Jaz ga uporabljam kot piše v receptih pa se mi še nikoli ni zgodilo, da bi ga čutila. jade

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

1. feb 2007 6:41

jade, razliko boš občutila, če boš enako pecivo spekla z ali brez pecilnega praška. Brezpogojno se okus čuti (rahlo trpko, kot bi jedel nezrelo tepko, po kateri imaš resnično občutek kosmatega jezika). Vseeno pa mislim, da še nihče ni umrl zaradi njega. Sama ga v biskvite resnično ne dajem (ker mi jih je škoda), v kakšne "težje" mešanice (kjer je vmes še sadje, namočene rozine.....) pa noževo konico. pinka, če nisi zadovoljna s kupljenim vanili sladkorjem, poskusi mojo (in še marsikoga) varianto. Kupi vanilijev strok, ga prereži na pol, postrgaj semena in jih skupaj s strokom zamešaj v navadni kristalni sladkor (recimo kakšnih 20 dag). Tak sladkor je veliko bolj aromatičen, kot že pripravljen, saj se sladkor prepoji z vanilijevo aromo. No, ja tudi cenovno je ugodno, saj sladkor kar malo dodajam, pa je:))) ssilva

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

1. feb 2007 8:19

ssilva, tudi jaz delam vanilijev sladkor na ta način, le da ga vtaknem v rjavi sladkor. LP katjushka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

1. feb 2007 8:31

Meni se ne zdi nobena razlika v okusu, če dam pecilni ali ne. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti