Prkmursko pecivo

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 8. jan 2007 15:22 | ogledi: 6.266 | odgovori: 22

Hojla!

Za vikend smo bili v Prekmurju jedli smo nekakšno pecivo-lahko bi se ji reklo pogača ne vem kako bi jo lahko natančneje opisala.Spodnja plast je bila nekako kruhasta in piškotasta (neki vmes)na vrhu pa okus skute, in slad. ali pa kis. smetane, ne vem ali je bilo vse skupaj pečeno s testom,ali pa je bilo testo najprej pečeno potem pa nadev samo namazan.Bilo je fantastičnega okusa- rada bi ga pripravila sama.Mi prosim lahko kdo pomaga,ni" urgentno" je pa zaželjeno!

Lep dan

mijamarija

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

8. jan 2007 15:57

Nisem iz Prekmurja, sem bila pa tudi sama navdušena nad njihovo zafrkječo - tako ji je rekel kolega, ki jo je spekel, in ta izraz uporabljam. Zavihnjača bi tudi šlo. A so bile noter tudi rozine? Pa tista skorjica, ki se naredi po vrhu nadeva Sicer ti bodo pa avtohtoni prebivalci napisali kaj več. Loni Makaroni

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

8. jan 2007 16:02

Ali pa prleška gibanica. Lp Dolores

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

8. jan 2007 17:53

V Ljutomeru (prlekija) ji pravijo kvasenica........

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. jan 2007 18:45

Mislim, mijamarija, da si imela v mislih posolanko. To je kvašeno testo, gor je skuta z jajčko, smetano , vanili sladkorjem in limonino lupinico, naribano. V pekač, po možnosti lončen, okrogel, se da testo, gor skuta z dodatki, mi naredimo domač kisilak, ki je bolj suh in trd od kupljene skute. To potem premažeš s kislo smetano in lepo zlato rumeno zapečeš. Po želji lahko dodoaš med skuto tudi sladkor. Mislim, da si to imela v mislih, ali pa mogoče idinjačo? Ta pa je narejena iz navadnega testa brez kvasa in je zelo tanka. Kyara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. jan 2007 7:37

Kyara, a lahko še recept, na to sem namreč usekana??? Loni Makaroni

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. jan 2007 7:40

Loni, za katero pa rabiš recept, posolanko aliidinjačo? Kyara

danzi  

član od: 9.11.2005

sporočila: 10

9. jan 2007 9:56

mijamarija recept za "posolanko" se poslal in čaka na objavo!Recept je zelo uspešno in večkrat preizkušen:) danzi

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

9. jan 2007 10:51

Hojla! To pecivo ni bilo okrogle oblike ampak je bilo pečeno na" plehu" iz štedilnika. Mislim da je bilo pečeno samo testo,nadev pa je bil samo bamazan z nekakšno mešanico kis. slad. smetane in mogogoče tudi skute, povrhu pa čisto malo potresenih mletih orehov.To je bilo tako dobro da se ne da povedati.Če bi imela možnost bi dotične vprašala za nasvet, tako pa sem to jedla v mor. toplicah v hotelu livada. Želim vam lep dan mijamarija

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. jan 2007 11:09

Kyara, za posolanko, prosim To sem zadnjič jedla na enem kmečkem turizmu. Loni Makaroni

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. jan 2007 11:17

To pa ni težko. Zamesiš kvašeno testo, pustiš, da malo naraste, ga lepo razvaljaš in daš v pomaščen pekač. Posebej zmešaš skuto, celo jajce, sladkor po potrebi, dodaš po želji naribano limonino lupino, vanili sladkor in rozine. Če je skutina masa pregosta, dodaš malo kisle smetane in to namažeš ne preveč na tenko na kvašeno testo. nato daš vse lepo pečt. ko je zlato rumeno, je pečeno. Kislo smetano pa lahko namažeš na skuto pred pečenjem, lahko tudi po pečenju na vročo skuto ali pa ko se vse skupaj ohladi, potem namažes smetano. Količin nisem napisala, ker delam vse po občutku. Je pa posolanka najboljša, če je skute toliko, kot testa. To pa moraš sama ugotoviti, koliko daš skute, da vam je všeč. Vanili, limonino lupino, rozine prav tako daš po občutku, pa če kaj izpustiš, ni problema, posolanka je tudi dobra. Želim ti obilo užitka pri pečenju in poročaj, ko jo boš naredila. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti