Pravoslavni božič

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. jan 2007 9:56

marna, 0,5 kg čez noč namočene pšenice skuhamo do mehkeha, dobro odcedimo ( posušimo na prtu ) in dvakrat zmeljemo na mesoreznici ( v sodobni varianti, verjetno na multipraktik, kar koli je že to, ker ga jaz nimam ). ZmletI masI se primeša 0,5 kg mletih orehov, 0,5 kg mletega sladkorja in dve vrečki vanilin sladkorja. S zajemalko ( " šeflo " ) se naredijo kepice v posodi za serviranje ( krožniček ), dodatno " poštupa " z mletimi orehi in sladkorjem in okrasi z stepeno smetano. ežoj

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

7. jan 2007 10:36

Hvala, ežoj. Me kar mika ta sladica. Bom pa količino kar nekoliko zmanjšala, ker je po pol kg vsega kar veliko. Hvala in lp, Marna

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

7. jan 2007 10:43

Ežoj, izpustil si še nariban muškatni orešček, ta je zame nepogrešljiv v žitu. Bistvo je, da je toliko pšenice, kot je orehov, sladkorja pa dam jaz manj. Pšenica mora biti kuhana do te mere, da je "sluzasta", res pa je dobro, če je zmleta na mesoreznici, ker le-ta mase ne zbije tako kot multipraktik. Tudi orehi so boljši, če so zmleti na mesoreznico ali na tisti posebni ročni mlinček, ki jih v bistvu nariba. Tako pridejo bolj suhi, "puhasti" in enakomerni. cherry

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

7. jan 2007 10:50

drejcek je napisal/a:
hmm, ne bi ravno težil pa solil pameti, ampak naš prfox za zgodovino je bil glede izrazov zelo zoprn, pa bom delil znanje, ki nam ga je dal: - pripadniki krščanstva so kristjani in ne krščani (po Kristusu in ne po krstu), - krščanstvo se v grobem deli na (rimo)katolike, pravoslavce in protestante (luterane), če odmislimo vse ostale sekte. še enkrat se opravičujem, ker sem zapičil trn v peto, ampak zdi se mi, da tole paše v splošno znanje. Tudi za nas, ateiste. LP Drejček
Drejček, z napisanim se strinjam s tabo, dopolnila bi le, da se v Sloveniji protestanti oz. luterani imenujemo evangeličani. Mogoče bo komu ta izraz bolj blizu. LP katjushka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. jan 2007 10:58

cherry, jaz sem le prepisal recept, ki ga imam, sam nisem delal, jedel pa sem ( v Srbiji ) že pripravljeno, muškatnega oreha se ne spomnem ( v mojem receptu ga ni ), pregledal sem prej priložen link, pravijo, da se dajo tudi rozine. lp ežoj

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

7. jan 2007 11:04

Verjetno se na mesoreznici uporabi ploščica z najmanjšimi luknjicami - predvidevam. ? Marna

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. jan 2007 11:05

Ežoj, malo pa si kozla ustrelil, pravoslavni so se ločili od rimskokatoliške cerkve že pred skoraj 1000 leti, tisti, ki niso priznali odpustke pa so evangeličani. Ko pa je že tema o pravoslavnih, tukaj piše veliko o tej veri: <http://www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,18233> LP

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

7. jan 2007 11:14

Ežoj, saj najbrž je variacij toliko, kot je kuharjev. ;) Najbolj osnovna varianta je gotovo pšenica + orehi + sladkor, vse ostalo so dodatki. Meni osebno pač brez muškatnega oreščka nekaj manjka, tako lepo zaokroži okus. :) Marna, glavno, da so luknjice manjše od zrn pšenice. Če prvič ni dovolj drobno mleto, daš pa še enkrat skozi. Za orehe pa res čim manjše luknjice, ja. cherry

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

7. jan 2007 11:21

Ja, saj orehe bom pa kar na mlinčku zmlela. Marna

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

7. jan 2007 13:12

Hvala vam za odgovore in blagoslovljen Božič vsem pravoslavnim kulinarikom in nekulinarikom! Lepo praznujte! (Če se bo ta zveza med mojim nečakom in njegovo punco obdržala pa bom tudi še kaj več izvedela.) LP tutifruti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti