Speculaas piškoti

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

18. dec 2006 13:35

Očitno smo se odločili, da bomo pekli speculaas piškotke po originalnih holandskih receptih in z holandskimi modelčki, naj stane, kar hoče. In Voljo pa imamo, kajne riba-ribica

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

20. dec 2006 21:48

V soboto grem v nabavo modelčkov in začimb za tiste, ki niste odstopile!!! Vsem, katerim sem poslala ZS, sem napisala podatke, ki jih imam o njihovem naročilu. Če mojega ZS niste dobile, potem vas nimam na sezamu. Za dostavo pa se zmenimo, ko bom v Lj. Ko bodo modelčki pri vas, pa bomo diskutirali o njihovi uporabi, OK?Več ljudi več ve! lp Nena Nena-morje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. dec 2006 20:48

Teh piškotov ne poznam, pa, ko sem videl kolk ste zagnani, si rečem, to mora bit neki dobrega, moram poskusit. Včeraj zvečer se odločim: sprintam recepte mal še pogledam in se odločim: recept št. 2, za piškote, za začimbe recept podoben receptu št. 4. Najprej odvagam začimbe in jih lepo zmešam. pol grem na testo. Izkaže se, da je 2 žlici mleka premal ( ker nimam modelčka, moram naredit testo, da se lahko razvalja in izrežejo piškoti ). Vse naredim tako kot mislim, da je prav, spečem piškote ( pečico imam čist umerjeno, tako, da je temperatura točna ), poskusim: po moje skor neužitno, grem prekontrolirat recept, da nisem kaj pozabil, nisem vse je prav, bumbar, si rečem, tako ti je tudi treba, ko pečeš neki za kar neveš čemur mora bit podobno. Piškote pustim v skledi na mizi. Danes sem spet delal piškote, in ko imam polno mizo marmelade, čokolade, piškotov pripravljenih za " marmeladiranje in čokoladiranje ", se oglasi en prijatelj. O, pravi delaš, a imaš kaj za poskusit. Jaz, ves hudoben mu pokažem na skledo s speculasse piškoti. poskusi, pravim. On poskusi, pravi : to pa poznam to so speculasse piškoti le, da sem jaz jedel štirioglate z sliko lire. Po mojem podrobnem izpraševanju, on trdi, da je jedel piškote ravno takega okusa kot so meni ratali, tako, da moji ne bodo romali v smeti ( kot je bil namen ). ežoj

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. dec 2006 7:24

Ežoj nisi edini, da ti niso všeč. Tudi jaz jih ne maram . jade

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

23. dec 2006 9:45

Moji so precej kritični in nikoli ne pohvalijo nekaj kar jim ni zares dobro. In speculaase so pohvalili in to tiste zelo temne z melaso.Je pa res, da te piškote zelo dolgo že poznamo in zelo "obrajtamo" in ne samo v božičnem času, ampak vedno. Aki

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

28. dec 2006 21:55

Nena-morje, ne morem odpreti tvojega albuma, pa tako rada bi spet pogledala modelčke jankica

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

20. jan 2007 23:08

Ja, ja, voljo imam še vedno in težave tudi. Masa nikakor noče iz modelčkov, čeprav so bili modelčki v olju en teden in sem jih posipala z riževo moko. Ima še kdo kakšne ideje in izkušnje? Lp riba-ribica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. jan 2007 10:09

Se mi je že čudno zdelo, da se nobena ne oglasi(od tistih ki imamo modelčke). Sem jih že pekla in sicer po 1. Neninem receptu, le da sem namesto mandljev dala grobo mlete pražene lešnike. Okus je bil mnogo boljši kot od kupljenih, pa že tisti so zelo dobri. Moji so bili vsi zelo navdušeni. Sem pa jaz pravtako namakala modelčke v olju tri dni. Z izdelavo sem se kar namučila, ampak sem ugotovila da je najboljša metoda, da manjšo količino testa razvaljam na debelino piškota, potem pa gor položim testo in obrežem. V tem primeru kar hitro in lepo pade ven. Seveda sem tudi pomokala z riževo moko. Bistveno je to, da ne pritiskaš testa v robove, ker potem gre pa res težko ven. Je pa odvisno tudi od samega modelčka, od oblike. Jaz imam veverico in ladjico, ta dva gresta brez problemov, piškoti skoraj sami skočijo ven. Imam tudi mali mlinček,ta mi je bolj všeč ker je manjši, mi pa vzame malo več časa. Veverica in ladjica imata nekomplicirano obliko in poševno izrezan notranji rob in zato gre lažje. Mlinček ima pa oster rob in pravokoten in tu je problem.Sem malo "popravila " tisti rob, da je malo bolj poševen.Probaj če bo šlo z "olfičem". Ja pa še to. Pri izdelavi bi imela manj težev, če testo nebi vsebovalo grobo mletih lešnikov. Nena, še enkrat hvala za vse recepte, modelčke in začimbe, res si se potrudila Aki

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

21. jan 2007 13:27

Joj, sem vesela, da se oglašate!!! Jaz imam še vedno slabo vest, da sem vam prinesla te "sveže" modelčke, zato konstantno sprašujem moje nizozemske prijateljice, kako one ravnajo z njimi!!! Me je zadnjič ena vprašala, če morda ne delam doktorske dizertacija na temo: speculaas! V glavnem so si vse enotne, da se šele s starostjo in konstantnim mazanjem z oljem, pridobi tista kakovost lesa, ki ne zadržuje testa. Seveda pa je pomembno tudi kateri recept imate, grobo mleti mandeljni niso za majhne modelčke ...morajo biti fino zmleti! Pa še ena moja izkušnja na temo speculaasov. Pred dvema mesecema sem jih kar veliko napekla, jih zložila v kovinske škatle in imela za darila in domače obiske. Smo vse pojedli. Pred nekaj dnevi pa sem odkrila še eno škatlo v omarici, kjer imam zloženo pasjo hrano ... sem jo pomotoma tja odložila ... Po navadi v roku treh tednov vse pojemo, ti pa so bili stari dva meseca in vam povem, da tako DOBRIH nisem še nikdar jedla Lepo prosim, oglasite se še kaj s svojimi izkušnjami lp Nena Nena-morje

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

21. jan 2007 13:57

Jaz sicer nimam modelčkov, sem jih zvaljala in izrezala z navadnimi. Strinjam se pa s tem, da če dlje stojijo, boljši so. Zadnje smo namreč iz škatle pojedli v tem zadnjem tednu, pekla sem jih pa takoj potem, ko je bil recept napisan. Zadnji so bili najboljši. Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti