Mrtvaška trobenta

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

tema odprta - 26. sep 2006 15:01 | ogledi: 21.253 | odgovori: 33

Meni je nedavno prijateljica dala posušene mrtvaške trobente, češ da so super kot začimba jedem, jaz pa si , že zaradi imena, teh gobo sploh ne upam uporabiti. Ali je komu kaj znanega o tej gobi? Saj ji čisto zaupam, ampak ne morem in ne morem se jih lotiti. Enkrat mi je taista prijateljica dala rastlino, ki jo je poimenovala pastinak in da jo daje na razne jedi kot začimbo (sveže narezano). Prav, sem si rekla, vsega pač človek ne ve. Ko sem malo posurfala po internetu, no, zdelo se mi je že prej, da to ni to, sem ugotovila, da mi je dala pravzaprav sadiko funkije ali hoste, ki ima povsem okrasen značaj. Prosim vas, da mi pomagate premagati mojo skepso.

Lp

Dolores

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. sep 2006 15:18

Dolores, očitno ti prijateljica ni hotela hudega, hehe:) Samo malo za šalo, ne me preresno jemat, zunaj je tak sonček:) Veri

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

26. sep 2006 15:46

Sem potolažena. Hvala obema. Ja, tale jesen nas pa res razvaja. Upam, da še dolgo. Lp Dolores

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. sep 2006 16:30

anazus je napisal/a:
Poglej si tole povezavo: http://www.kulinarika.net/baze/enagoba.asp?ID=146 Suzana
Iz čisto praktičnih izkušenj lahko potrdim skoraj vse, kar piše v tem sestavku, gobjega izvlečka pa res še nisem delala. Nad našo hišo raste črnih trobent, da se mi kar črno dela pred očmi, hehe. Raste v šopih, nisem pa velikokrat naletela na umazane. Jaz bi rekla ravno obratno, da je to precej čista goba. LP cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. sep 2006 16:46

V trgovini prodajajo posušene, mala vrečka je okoli 400 sit, menda je v Franciji ena od bolj cenjenih gob. Sicer pa lahko potrdim, da je dobrega, pikantnega okusa. Uporabljam jo, v koščkih (zdrobljeno) ali v prah zmleto, bolj kot začimbo v gobovih juhah, v rižoti, omaki,..... Njeno drugo ime je črna trobenta, če ti je kaj ljubše. So pa te gobe hitro suhe, na toplem in suhem so v dnevu, dveh popolnoma suhe, da jih lahko zdrobiš kar z rokami v drobne koščke. Naj ti torej teknejo. rimljanka

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

26. sep 2006 16:47

Ja, res - le ko so velike se v njihovem votlem betu nabere "umazanija" - iglice, zemlja, pesek. Pa ni problema - jih je zelo enostavno kar s prsti pretrgati narazen. Mi rečemo, da jih "nacufamo". lp, vanjatajnsek

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

26. sep 2006 18:05

Pa to že raste? Pri nas še ni bilo danes nič videti, pa so vsako leto... p

gerberaa  

član od: 26.3.2006

sporočila: 22

26. sep 2006 23:15

Leta nazaj sem jedli te gobe. Meni so bile . Mi sploh ni do kakih jurčkov. Rajši imam te trobente ali pa lisičke. Oboje narejeno z jajci. Ali pa pohane marele. Če bi jih kje dobila (trobente) bi jih takoj jedla. Je pa res, da mogoče prvi vtis ni ravno najboljši. Sam na videz se itak ni za zanašat, a ne? Kar pogumno!! gerberaa

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

27. sep 2006 6:49

Ponavadi sem jih videla pod kostanji ,in tudi nabirala zraven kostanja. Res da so malo grozljivega videza,vendar so to super gobice,pa zelo na hitro suhe! lep dan val

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

27. sep 2006 8:43

Črne trobente v juhi ali rižoti dajo bolj "gobji" okus kot jurčki, odlične so tudi v mešanih gobah. Jedli smo jih tudi že z jajčki. Posušeni prah kot začimbo pa uporabljam v gobovih jedeh za dodatno aromo ali, na primer, v raznih omakah, da da malo gobjega priokusa. Letos črnih trobent še nisem našel, čeprav poznam nekaj rastišč. Lep pozdrav! Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti