Ločila

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

tema odprta - 4. sep 2006 0:09 | ogledi: 2.443 | odgovori: 21

Vedno, kadar tipkam seminarske naloge, sem v dilemi, kako postaviti ločila. Vem, da so vejica, pika, klicaj.... levovezna ločila. Zapišemo jih torej takoj za besedo, brez presledka in nato sledi presledek.

Kako pa se umesti dvopičje in pomišljaj?

Drevo: smreka ali drevo : smreka ali drevo:smreka?

Drevo - smreka ali drevo- smreka ali drevo-smreka?

Hvala za pomoč

magnolija

JAMONI  

član od: 10.8.2005

sporočila: 112

4. sep 2006 8:22

Jaz pa za prvo varianto mislim, da je prav tako: drevo: smreka drevo - smreka. Ampak, kot je rekel Prešeren: "Le čevlje sodi naj Kopitar!" Evo, pa sem v dilemi, ali je Kopitar ali kopitar? JAMONI

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

4. sep 2006 8:27

Dvopičje je prav tako kot pika, vejica, podpičje, klicaj in vprašaj levostično ločilo in se piše brez presledka. Pa še to, večinoma tri pike uporabljamo nepravilno, pred njimi je VEDNO presledek (so nestično ločilo). Primer: Kaj bi rekel ... nerodno mi je. Izjema je le, če nakazujejo izpust dela besede: O, ta sveta prepr...! (preproščina) Za vir sem uporabila Slovenski pravopis. nenika14

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

4. sep 2006 8:28

Ja Jamoni pa Kopitar je, ker je to priimek (France Kopitar, s katerim se s Prešernom nista ravno oboževala) nenika14

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. sep 2006 8:36

V splošnem vsa ločila, tudi dvopičje, pišemo takoj za besedo, nakar sledi presledek pred naslednjo besedo. Je pa nekaj izjem, na primer enačaj in pomišljaj, pri katerih uvrstimo presledek za zadnjo besedo in tudi pred prvo naslednjo. Še so izjeme, na primer pri vezaju (črno-belo), pri katerem ni presledkov. V sodobni računalniški dobi mnogi programi za pisanje besedil ne poznajo razlike med vezajem in pomišljajem (vezaj je krajša črtica, pomišljaj daljša), zato se ta razlika počasi izgublja. Opozoril pa bi te na napako v tvojem nagovoru. Zapisala si: "Vem, da so vejica, pika, klicaj.... levovezna ločila." Štirih pik kot ločila ne poznamo, splošno poznane tri pike pa pišemo s presledkom od zadnje besede, na primer beseda ... Tudi če s tem ločilom končujemo stavek, ne dodamo pike za konec stavka, ker že druge tri pike stavek dovolj zaokrožajo. Še nekaj. Se ti zdi, da je kulinarični forum prava rešitev za tvoje slovnične težave? Poišči pravopis, zadnji, mislim, je izšel leta 2001. Tam boš našla še kup drugih odgovorov, ki ti jih na kulinariki ne bomo dali. Prijazen pozdrav! Boris booris

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

4. sep 2006 8:42

Magnolija, ti kar brez skrbi vprašaj, saj imamo člani kulinarike marsikatero knjigo doma, pa radi pobrskamo. Včasih je to marsikomu lažje, kot pa v knjižnico hodit, ko pa smo večinoma vsi v stiski s časom (potem pa tu gor visimo, namesto, da bi kaj pametnega naredili ) Pa upam da je jasno, da na forumu in na čveku veljajo bolj ohlapna slovnična pravila - da nas ne bo sodil kak Kopitar. Za seminarske se pa le potrudimo Lp, Nenika

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

4. sep 2006 9:10

Naj kar "sodi kopitar", ampak iz prakse povedoč, pika, vejica, vprašaj... - vedno brez presledka, potem pa presledek. Zakaj? Poklicati na MOL - gospoda Srako Obveznost do Zakonodajno-pravne službe... Proslava ob 60-obletnici zelenjava: por, korenček, krompir, paprika... 11. septembra ste izjavili: "Krivično bi bilo nalagati pogoje, ki jih ne more izpolniti." vabim k 13. točki dnevnega reda 4. september 2006 4.9.2006 dr. Anton Zverina 100% 13. člen seja je bila prekinjena ob 13.14 uri. Upam, da bomo kaj pomagali. Pozdravček!

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

4. sep 2006 9:36

Najlepša hvala za vse. Sedaj vem nekaj več. Booris, glede štirig pik je bil pa čisti lapsus. Ura je bila že nekaj čez polnoč, jaz pa sem od jutra pisala seminarsko nalogo, tako da tudi desetih pik ne bi videla. Nisem pa vedela, da je pred njimi presledek. Glede mojih pravopisnih težav pa takole: Seznam knjig, ki bi jih želela imeti doma je zelo dolg. Med njimi je tudi pravopis, a študentski žep (pa tudi kateri drugi) je za to preplitev. V knjižnico zahajam zelo pogosto in trenutno imam doma izposojenih preko petdeset knjig iz osmih knjižnic. So pa stvari na katere se spomnem vedno, kadar nisem v knjižnici in ena izmed je postavitev ločil. Vedela sem, da bom tukaj dobila pravi odgovor in sem ga. Seminarsko nalogo bom na koncu dala v lektoriranje in to bo rešitev mojih pravopisnih težav :) Hvala vsem še enkrat. Zelo ste pomagali. Lep pozdrav magnolija

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

4. sep 2006 9:49

Z vsem napisanim se ne morem strinjati. Za piko je presledek. To velja tudi v naslednjih primerih: 4. 9. 2006 ali d. o. o. (v zadnjem primeru bi moral biti malo ožji presledek. Če nimamo "manjšega" presledka, potem je prav običajni presledek, čeprav je splošno razširjeno pisati brez presledkov) Še to: vezaj in pomišljaj (in še nekatere druge črtice) se med seboj razlikujejo po dolžini. Če nam nabor znakov omogoča uporabo različnih dolžin črtic, potem je prav, da se uporablja različne črtice. Žal nabor znakov v tej konferenci tega ne omogoča.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

4. sep 2006 9:59

Žal, ampak, "splošno razširjeno pisanje brez presledkov" pri meni traja že več kot 30 let in se mi ne bo zgodilo da med datumom napišem presledek. 4.9.2006. ali pa Lesnina MG, d.o.o. Tudi našim slavistkam to ni napaka. Pozdravček!

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

4. sep 2006 10:17

Se povsem strinajam z rdkapico, za piko je vedno presledek, tudi v datumu in nazivu d. o. o. Tako je prav po slovničnih pravilih, sem po radiu poslušala oddajo. Za piko ni presledka samo v številih in pri zapisu časa.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti