Pekač

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

tema odprta - 7. avg 2006 15:43 | ogledi: 11.871 | odgovori: 12

zanima me ,zakaj je dober glinen pekač.Ali je samo lep,in ga zato uporabljate ali ima tudi kako posebno funkcijo.Kakšne pekače nasplošno najraje uporabljate,je to rosfrei ali plehnat,steklen .glinen...

Bernarda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. avg 2006 16:17

Za potice vsekakor glinene, pa za šarklje tudi. Kruh pečem na tistih iz pečice, emajliranih, nekatere stvari v teflonskih. Nisem pa se še odločila za silikonske, ker mi nekako niso "apetitlih", n eglede na vso hvalo, ki jo žanjejo. rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. avg 2006 17:28

V glinast pekač je treba pred uporabo uliti mleko in vse skupaj malo pogreti v pečici (na 60 stopinjah kako uro) in potem vzeti ven. Drugače bo pekač bodisi puščal bodisi počil ali pa kar oboje naenkrat. Glinast pekač je fin za potico (pa še dekorativno izgleda). Namreč, ohlaja se relativno počasi in zaradi tega tudi potice ne vlečemo na silo ven in s tem se poveča verjetnost, da bo potica lepa in dobra. Vendelina jr.

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

7. avg 2006 17:49

VENDELINA ali se mleko ulije samo v nov pekač,ali vsakič ko pečemo. Bernarda

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. avg 2006 20:05

Ni potrebno mleko, ampak karkoli, lahko tudi malo olja. To se potem malo prekuha ali prepeče in odlije. Vročega pekača pa nikar na hladno ploščo, bo počil. Raje dajte spodaj kako krpo ali podstavek. Ko se ohladi, pa se opere in se lahko uporablja. Jaz imam prijatelja lončarja, pa mi je naredil vse vrste pekačev in loncev, okrogle, ovalne in pravokotne, pa podolgovate in pisker za ribjo čorbo, pa pisker za bogreč in... Največ uporabljam model za šarkelj, velikega, model za pico, velikanski okrogel, manjšega za pečeno meso, krompir, ribe, pito, potico... Pa seveda za sarmo pisker, za čorbo, bograč, zelje, bujto repo..... Pa za kisanje mleka so idealni. Če kero kaj še zanima, naj me kar vpraša, rade volje pomagam. Kyara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. avg 2006 21:03

Samo prvič je s posodo tak tretma. jaz jo, če je nisem dolgo uporabila, tudi sicer napolnim z vodo za nekaj časa, najraje s tolo, da potem testo v njej lepše vzhaja. Se mi zdi, da se glina pač izsuši in ji ne škodi malo namakanja. Kyara, bi jaz tudi imela takega prijatelja. Že dolgo sanjam o glinastem pekaču za mojo malo pečico (srnin hrbet in še kaj), pa na žalost v kvadraturi moje pečice ne obstajajo. rimljanka

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

8. avg 2006 6:03

ali gre lončena posoda samo v pečico,ali se lahko kuha tudi na električnem štedilniku?Ne se mi smejat,a res ne vem. Bernarda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. avg 2006 7:11

Obstajajo lončene posode (vem, da jih ima Mercator, italijanske), ki so tudi za plinske in električne štedilnike, najbrž pa ne za steklokeramične. Imam dva lonca, ki se krasno obneseta za enolončnice in ostalo, kar se mora počasi kuhati. In dolgo zadržijo toploto. Malo poglej po policah v kakem hipoermarketu. Najbrž se kaj takega dobi tudi v merkurju in še kje. Saj vse piše na deklaraciji. rimljanka

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

8. avg 2006 7:39

Uporabljam različne vrste pekačev, razen silikonskih še nimam. Ampak resnici na ljubo imam najraje lončenega. Predvsem izgled pečenega peciva je zelo "originalen" oziroma bolj domače zapeljiv(npr. pita, potica, razni kolači, pogače). Imam krušno peč, kjer uporabljam izključno lončene posode in pekače. Ne verjamem pa , da je pecivo zaradi pekača kaj boljše. Morda pa tudi, kdo ve. Pekarica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. avg 2006 9:03

Draga Berrnarda Manever z mlekom narediš dan pred prvo zaresno uporabo pekača in potem je zadeva rešena. Vendelina jr.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. avg 2006 9:05

Tudi od lončarja se lahko uporablja posoda na električnem štedilniku, na plinu pa je prepovdano- počijo, ker pride prevelika toplota na enkrat. Tudi posoda je žgana, samo da se počasi segreva, ne naglo, kot na plinu. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti