Dvostanovanjska hiša-problem

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

19. jul 2006 11:49

Lahko pa si omislite tiste števce, ki se jih namesti na radiatorje. Ti merijo čas (ali še kaj tretjega, ne vem), koliko je radiator vklopljen. in si potem glede na te rezultate rezdelite stroške in bo. (čeprav je za to rešitev potreben razumen pogovor z vsemi v hiši, sicer je vse zaman). Sonja

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

19. jul 2006 13:43

Ogrevanje na elektriko je v tem trenutku sicer poceni (v primerjavi z drugimi viri) ampak na veliko se govori, naj bi se elektrika izredno podražila in je potem taka rešitev zelo vprašljiva. Idealno bi bilo, ko bi se uspeli pametno dogovoriti o razdelitvi stroškov. Pri nas si relativno velik poslovni prostor delimo trije uporabniki in na peč smo postavili števce obratovalnih ur - ko prostor ogrevaš, števec laufa in to je to - potem si ob nabavi kurilnega olja procentualno razdelimo strošek. Prav točno to sicer ni, je pa vsaj približno realen odraz porabe. Tudi doma imamo skupno kurilnico, peč je sicer na drva, ampak v glavnem si glede tega nismo nikoli nagajali. Moram bit iskrena in priznati, da tast in tašča poravnata večji del kot mi - vodo, tv naročnino in nekajkrat na leto elektriko plačata onadva, kabelsko tv in telefon ter nekajkrat letno elektriko poravnava midva. Drva smo včasih napravljali vsi, sedaj, ko sta onadva ostarela, jih napravljajo mož in otroka. V glavnem so to drva iz domačih gmajn (čiščenje) in iz domačega gozda (ki ga je bolj za vzorec), nekaj drv pa kupimo. Sedaj smo skupaj že skoraj dvajset let, pa moram reči, da se okrog dajatev nismo še sporekli - kar pa ne pomeni, da se sploh nismo sprli Skušajte doseči dogovor po mirni poti in lep dan vam želim rrr

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

19. jul 2006 14:37

O, hvala za tako velik odziv. Kurjavo plačujemo vsak pol, samo problem je ker imajo spodaj kmečko peč in oni res porabijo manj olja kot midva. In če bi midva plačala štiri petine olja, bi še vedno imela kontrole. Nama pač pravijo da je treba šparat, šparat, šparat...pa tudi če zmrznemo, samo da pokurimo čimmanj in se lahko sosedu hvali da mi smo pokurili pa samo toliko. Na plin so nama že prepovedali (ker je nevaren), etažna pa tudi ne vem kako bi se dalo uštimat, ker so najini radiatorji povezani s spodnjimi in se baje ne da preuredit. Tudi midva sva razmišljala o klimi, ki tudi ogreva, samo če se bo res elektrika podražala, kot obljubljajo, bo spet bosa. Stanovanje imava veliko nekaj čez šestdeset kvadratov. Szdenka, še predobro mi je znano, da take in podobne stvari lahko razderejo zakon. Teka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

19. jul 2006 14:49

Živijo Teka, se mi je kar milo storilo ob prebiranju tvojega posta. Ne vem zakaj, ampak pogosta pesem, tale tvoja. Eh, pa kaj bi o človeškem faktorju, težko je starše spremenit Kar se pa kurjave tiče. Da se enotne centralne ne da predelat, je nakladanje. Stara mama od mojega moža je to naredila ravno par mesecev nazaj, ker se s hčerino družino ne razumejo in je morala sama plačevat olje za vse. Čisto preprosto se cevi v spodnjem nadstropju odžagajo in zavarijo. Vama dvema pa jih od tam, kamor bi postavila svojo peč, postavijo drugo. Res je sicer, da vaju bo štartna investicija za tako spremembo nekaj koštala, ampak. Edino konkretna sprememba vama lahko zagotovi trajen "božji mir". Polovične in zasilne rešitve... odsvetujem. Korenit rez bo starše mogoče prvi trenutek šokiral, a potem ne bo več osnove za slabo voljo. Poznam tudi prepovedi plina z argumentom "je nevaren"... žal, čeprav je argument še tako lažen in neumen, ni kaj storiti, razen če si tip, da si se pripravljen skregat. Ostane vama tako lastna peč na olje ali brikete, kot so omenile že druge pred mano. Moj brat si je pa lansko zimo dal predelati obstoječi odprti kamin v dnevni sobi: vgradili so mu nekakšen zaprt steklen kamin, mu naredili nov odvod in pa razpeljali cevi za vroč zrak po sobah. Tako sedaj kurijo delno na drva in delno plin. Tekom zime je tako porabil pol manj plina kot leto prej in je zelo zadovoljen. Tudi oni imajo vse v lesu, a ker je kamin zaprt (steklen) ni nevarnosti za kak morebiten vžig. p.s. Mamamia, vaše sobivanje pa občudujem. Ste zelo "neslovenski" kar se tega tiče, he he. Tri generacije, tri družine, pa da tako uspešno shajate, da imate še celo skupno pralnico, stroške si brez preračunavanj delite,... Ala vam vera! Lepo, lepo! tjas

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

19. jul 2006 14:59

Hvala tjas, čimprej se bom pozanimala za to varjanto. Teka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. jul 2006 16:53

Ja, tjas, res smo redki taki primerki. Ampak nekako se je "poklopilo". Mi je pa tašča, tik preden sva se poročila, rekla, in tega nisem nikdar pozabila: Nam lahko vse odkrito poveš, ampak dobiš tudi z isto mero nazaj. Je pa res, da tast še danes zvoni, preden stopi v najino stanovanje, in k hčeri enako, pa tudi mi vsi potrkamo na njuna vrata, preden vstopimo. In to od prvega dne skupnega bivanja dalje. Je pa res, da so bila številna pravila postavljena, preden smo zaživei skupaj - od tega, kako se bodo v hiši razdelila stanovanja, do tega, kdo bo komu potem kaj sofinanciral..(midva sva dobila večje stanovanje, ker sva se prej poročila, in potem pa sva prispevala polovico za razliko v kvadraturi, ko si je svakinja širila stanovanje). Tast nam je vse povedal, kako si je zamisli, potem smo predebatirali in ...še dane smo skupaj. No, saj smo se tudi kdaj malce sprli, jaz bi rekla bolj glasno in s spovišanimi toni pogovarjali, ampka nikdar tako zelo ali na tak način, da bi to pučalo kakšne posledice. Enakopravnost čez vse, bi rekla. je pa res, da morajo vsi biti za, en moteč člen bi strgal verigo... Mamamia mamamia

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

19. jul 2006 18:53

Teka, temeljito premisli, kako se boš lotila stvari. Pred leti (kmalu bo četrt stoletja) sem se oženil in vselil z ženo k njenim staršem. Jaz sem pri nas najstarejši od otrok in sem pač odšel od doma, ona pa je bila pri njih najmlajša in je edina še ostala doma. Po pregovorih in rojstvu otrok sva se odločila za adaptacijo in dozidavo hiše. Vse sva razmišljala, o posebnem vhodu, samostojni centralni, praktično vse ločeno ali skupno. pod vsako streho se dogaja približno enako, da stari ne zastopijo mladih, mladim grejo stari na živce, ker jih vedno kontrolirajo in samo podobna folklira. Včasih ne narediš prav to, včasih to .... . Velikokrat me je obišla misel, da bi vse skupaj pustil in odšel z družino v podnajemniško stanovanje, stari pa naj si svojo bajto nekam... . Potem pa sta na žalost tast in nekaj let za njim še tašča odšla, od koder ni vrnitve. Sedaj mi je velikokrat hudo in dolgčas po obema. Veliko smo tudi lepega doživeli skupaj in marsikaj skupaj naredili. Kar na enkrat pozabiš na vse, kar si po nekem mnenju naredil narobe. Kar na enkrat ni več nikogar, ki te kontrolira in ti očita da delaš napake pri gradnji ali nabavi raznih materialov. nastane velika praznina v "skupn"i hiši. Predvsem sem pa zadovoljen, da nisem v hiši naredil "berlinski" zid, ločenega sistema ogrevanja in podobnih zadev. S strpnostjo se veliko doseže. LP Matjaž

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

19. jul 2006 21:19

Teka takole ti povem. Imam kolegico,ki ima 100 in en problem z ogrevanjem in tudi ostalimi stvarmi. Živi pri svojih starših v hiši, ki sta jo onadva zgradila. Z njimi v hiši živi še njen brat z družino. Vedno imajo probleme s kurjavo. Prvič zaradi stroškov in drugič glede tega, kdo bo kuril. Zdaj je reva ostala sama, ker ji je umrl mož in zapustil dva mladoletna otroka. Po večletnih prepirih, je sedaj zadevo uredila sama. Enostavno je kupila marmorne radiatorje, ki imajo termostat in nastaviš temperaturo in ko je dosežena, se enostavno samo izklopi in nazaj vklopi. Super zadeva. Ima pa takšne radiatorje tudi moja tašča in to že kar nekaj let. Z njimi je zelo zadovoljna in niti na misel ji ne pride, da bi jih zamenjala s kakšno drugo stvarjo.Ko je zunaj najbolj mraz, ona plača elektrike 25.000 SIT. Če pa nameravaš na svoje kot podnajemnica, pa ti to odsvetujem, ker so najemnine zasoljene, da je kaj. Govorim iz lastnih izkušenj. Pogovorite se doma in najdite najboljšo možno rešitev. Lepa beseda lepo mesto najde pravijo. Želim ti veliko uspeha pri odpravljanju težav. Srečno! fakin712

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

19. jul 2006 22:52

Teka, odprla si temo, ki nam je, zaradi nepremičninske politike v SLO, vsem zelo poznana. Dovoli, da zapišem lastne izkušnje. Lahko rečem, da je veliko odvisno od vseh nas, s čemer pa sploh ne mislim dramatizirati, ker je itak vsak po svoje "pritisnjen". Z možem sva se po 15 letih ločenega bivanja (stran od staršev) odločila za skupno življenje z moževimi starši pod isto streho. Združili smo sredstva in skupaj kupili dvostanovanjsko hišo. Seveda vse z enotnimi števci po porabi za celo hišo - voda, elektrika, komunalije, kabelska, pa najbrž še kaj. Midva pod streho, onedva pa spodaj, ker sta že kar v letih. Pa sva tamladedva menila, da bi bilo dobro, glede na to, da smo mi štirje (hči 13, sin 8 let) in ona le dva, da delimo stroške vseh položnic v razmerju 2/3 midva in 1/3 onadva. Zdelo se nama je pošteno, in mogoče za tistih kaj vem 10 - 15 tisoč SIT več na mesec, pridobila preljubi "mir". Že prej, sploh pa po združitvi nisem nikoli začutila negodovanja ali žal besede, ravnanja. Obvezno moram dodati še, da nam velikokrat starša podarita finance za karkoli (nakup družinskega avtomobila, menjavo oken, menjavo strehe, rojstne dneve, piknike, šolske uspehe, inp.), tako, da niima nihče občutka, da bi bil prikrajšan. Vse to pa je mogoče, če smo strpni in upoštevamo tudi druge, s katerimi živimo. S tem ti najbrž nisem dosti pomagala. Želim ti pa, da boš čimprej našla pravo rešitev in začela živeti. mamka

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

20. jul 2006 8:48

Z možem živiva v hiši mojih staršev. Vse napeljave imamo skupno, s tem da plačujemo vodo, kabelsko,kanalizacijo in telefon vsak pol, za elektrijo imamo odštevalni števec, olje za centralno pa plačujemo glede na kvadraturo stanovanja ( midva pač več, ker imava večje stanovanje). Nikoli, res nikoli se nismo kregali zaradi položnic. Ko smo menjali streho, sva pa vse financirala midva, ker delava otrokoma na podstrehi sobi, tako da sva si s tem nekako "odkupila" prostor. Pri nas to funkcionira, verjamem pa, da na žalost ni povsod tako enostavno. lp Alenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti