Oleandru rumenijo listi

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

12. jul 2006 14:20

Jaz sem tudi dobila cca 20 vejic oleandra za posadit pa ni bilo nič od tega, tako da sem ga kar kupila. Če raste roža (po mojih izkušnjah) v zemlji, je čisto drugačno "vzdrževanje" kot v lončku. Rožmarin se mi je vedno prijel v vrtu in zelo lepo rastel, ko pa sem ga posadila v lonček je bilo pa konec, tudi prijel se v lončku ni IN oleander v loncu tudi večkrat zalijem, res rabi več vode. Zalivam ga takrat kot pelargonije. LP smrkolina

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

13. jul 2006 1:32

Citiram: " Najlažje oleander razmnožimo z reznicami debeline svinčnika,stare 1 - 2 leti in dolge 20 - 25 cm. S spodnjega dela odstranimo liste,postavimo v steklenico z vodo kateri smo dodali košček lesnega oglja,ki prepreči gnitje. Čez približno mesec dni se razvijejo korenine in mlade sadike posadimo v lončke,kjer se bodo razvijale do končne presaditve v veliko posodo ali stalno mesto v vrtu. Drug način: reznice posadimo v substrat za razvoj korenin zmešan iz enakih delov peska in humosa. Dobro je uporabiti hormon za pospešeno ukoreninjanje. Rosimo,da je neprestano vlažno. " po meginem " nasvetu vejice enostavno "odčesnite", jih vtaknite v temno steklenico z vodo,po možnosti dodajte košček lesnega oglja ali pa tudi ne in po 20 - 30 dneh bodo že sigurno dovolj dolge in močne koreninice za presaditev,katero opravite takoj na stalno mesto - v obmorskih krajih v zemljo,v kontinentalnih pa v večjo prenosno posodo. Iz semen se tudi razvijejo mlade biljke,res pozneje kot iz vejic,so pa zdrave in iz osnove lepo raščene,vendar zelo občutljive predvsem prvo leto življenja.Sem tako čisto po neumnem vzgojila par sadik,ko sem konec avgusta zavrgla obrezane že s semeni stare cvetove in spomladi ugotovila,da so se zasejali in vzklili zaradi dobrih klimatskih pogojev.Morda malo čudno,vendar tudi na oleandre vplivajo lunine mene in dnevi primerni za korenine (takrat jih namočimo) ter dnevi primerni za nadzemno rast in cvet (jih posadimo).Morda bo pa še kdo dodal kakšen nasvet. Lep pozdrav vsem Škarpina

bessybori  

član od: 28.5.2004

sporočila: 118

9. apr 2008 14:44

Pozdravljene: Ko je ravo govora o oleandrih. Ravno včeraj sem jih postavila iz garaže kjer so bili shranjeni čez zimo na prosto. Lani, preden sem jih pospravila v garažo za prezimnjenje, so imeli oleandri na vršičkih nastavke, kot da bi se delali popki. Vendar, ko sem jih postavila v garažo potem niso cveteli. Sedaj pa ko sem jih včeraj dala ven, sem videla te popke, ki so normalno še zmeraj na oleandrih. Delujejo mi bolj suho kot ne. Ali moram te vršičke sedaj porezati, ali jih pustim, oziroma, kdaj se oleander sploh obrezuje, če se? Glede na to, da tukaj stalno najdem zelo uporabne nasvete, vas prosim za to pomoč. lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. apr 2008 14:52

Če so videti nekako takole, samo brez cvetov, potem so to ostanki lanskih socvetij. te seveda odreži (praviloma se jih odreže takoj po odcvetenju).

  

tam, kjer boš odrezala, se bodo najbrž pojavili kasneje (maja) stranski poganjki, običajno so 3. nekako tako, kot je vidno na drugi sliki, kjer so ti poganjki (od enega leta prej) vidni pod socvetji. Upam, da sem napisala razumljivo.

 

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 10. apr 2008 12:31:28

neznan uporabnik

9. apr 2008 15:39

Mene pa zanima zakaj moji oleandri cvetijo samo enkrat letno, potem pa nekako vegetirajo in samo včasih malo pocvetajo. Tudi prvo cvetenje je bilo lani bolj tako tako, ker so se cvetovi, še preden so se popolnoma odprtli, že kar malo posušili. Oleandri so posajeni v velikih plastičnih posodah, zalivam jih dnevno, rastejo na terasi, kjer imajo vse dopoldne in do cca 16. ure obilo sonca, gnojim pa jih približno na 10 dni. Spomladi gornji del zemlje odstranim , pognojim s preperelim gnojem in zamenjam zemljo. Ne razumem kaj jim ne paše. Zanima me pa še nekaj, ker imajo nekateri zelo dolge veje, ki pa so spodaj bolj gole, bi rada da bi bili bolj grmičasti. Te veje bi skrajšala na polovico, vem da bi obilno odgnal, zanima pa me, če bi potem tudi letos cvetel ali ne, ker se mi zdi, da oleander cveti na starem lesu. Lep pozdrav tedi

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

9. apr 2008 17:09

Morda pa jih preveč pognojiš? Če rastlinam dodajamo preveč dušičnega gnojila, potem samo rastejo in divjajo, cvetja je bolj malo.Tudi vsakodnevno zalivanje jim verjetno ne paše, zalij jih na vsake tri ali štiri dni, po potrebi, zemlja naj se malo izsuši, saj so oleandri vajeni vročine in suše. Če pa hočeš , da bo rastlina bolj grmičasta pa jo le pogumno poreži in to prav kmalu, da bo na novo pognala. Jaz te veje odrežem prav pri tleh, kmalu poženejo nove in večkrat so mi že v istem letu cvetele. lep pozdrav! daga

bessybori  

član od: 28.5.2004

sporočila: 118

10. apr 2008 11:21

Rimljanka hvala za odgovor. Ja zelo razumljivo si napisala. Tako pride danes na vrsto rezanje. Pa bo, kar bo. lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. apr 2008 12:33

tedi, po moj oleandri cvetijo samo 1x letno. Mladi poganjki praviloma, če režemo spo mladi in imajo doovolj časa za razvoj, zacvetijo že 1. leto.

rimljanka - zasebno mnenje

TESSA  

član od: 13.2.2008

sporočila: 18

10. apr 2008 13:40

Pozdravljene! Prebrala sem prispevke o vzgoji in negi oleandrov.Tudi sama sem velika ljubiteljica teh čudovitih rastlin.Imam jih posajenih mislim , da okrog 20 raličnih lepotic.Naredila sem si čudovito živo mejo, ki je zelena čez celo leto. Lahko jih imam zunaj, ker sem z goriškega konca.Kupila sem samo enega in to rumenega, ostale sem sama vzgojila iz vejic , ki sem jih nosila iz kampa, kjer že več let zahajamo.Moram povedati, da mi niso čisto vse vejice pognale korenine- mogoče je bila res kriva luna.Zato sem to večkrat ponovila.Bolezni v glavnem nimajo- le nekajkrat sem doživela napad oleandrove gosenice-ki vse požre.Je pa ta gosenica pri nas zelo redka.Ne vem , kako je zašla k meni.Najbrž sem jo kar sama zanesla s čimami.Sem pa s temi gosenicami osrečila zbiratelja metuljev-iz te grde gosenice se razvije čudovit metulj, ki je redek Enkrat letno-to je na pomlad , mi oleandre mož pošprica z modro galico.Verjetno jih zaradi tega ne prime nobeno glivično obolenje.Tako o mojih oleandrih- upam, da mi bodo tudi naprej lepšali mojo okolico in lepo cveteli. TESSA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti