Čokoladna glazura

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

tema odprta - 23. jun 2006 9:09 | ogledi: 80.169 | odgovori: 36

Pozdravljene.

Imam samo eno vprašanje: kako naredite čokoladno glazuro? Mogoče se bo kateri vprašanje "zdelo" neumno, vendar sem jo delala malokrat in prav posebno "fajn" ni bila nikoli... ali je bila pretekoča ali je bila pretrda... In še čisto zmedena sem glede tega... ali naj uporabim jedilno čokolado ali tisto v prahu ali maslo ali margarino ali sladkor ali ne ali dam noter rum ali ne...?

Lepo, lepo prosim za nasvete, mnenja, odgovore in izkušnje.

Lp

moja

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

23. jun 2006 9:54

Tudi jaz sem imela probleme s čokolado. Zadnjič sem nekje na forumu zasledila recept po katerem sem probala in, ne moreš verjet, je uspelo. Narediš ga tako, da jedilno čokolado nalomiš na kockice in jo daš v posodo direktno na ogenj, zraven pa priliješ malo olja. To vse skupaj raztopiš in paziš, da se ti ne "prižge". lp alexis

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. jun 2006 9:56

V kozici med stalnim mešanjem in na visoki temperaturi zavremo 1 in 1/2 skodelice sladkorja, 3/4 skodelice vode in 175 g nalomljene temne jedilne čokolade. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in med stalnim mešanjem kuhamo. Z gospodinjskim termometrom kontroliramo temperaturo, in ko ta doseže 110 stopinj, kozico odstavimo z ognja in med stalnim mešanjem ohlajamo do mlačnega. Še mlačno glazuro prelijemo po vrhu torte in jo s široko kovinsko lopato lepo zgladimo povrhu torte, da se lepo razporedi in kaplja ob straneh torte. Ena skodelica je 250 ml. Odkar sem prvič naredila glazuro po tem receptu - za sacherjevo torto - je drugače ne delam več. Gre tudi brez kuhinjskega termometra. Smo pa o čokoladni glazuri že veliko debatirali, članice foruma imajo še veliko drugih receptov in izkušenj in se bodo gotovo še oglasile. Paziti moraš le, če uporabljaš margarino - ko daš glazuro z dodatkom margarine v hladilnik, se rade pojavijo kapljice, kot da se glazura "poti", saj margarina vsebuje vodo. Zato raje uporabljaj maslo, če boš delala po takšnem receptu. Lahko pa uporabiš temno kuverturo oziroma obliv, saj ga samo zmehčaš, dodaš morda malo kokosove maščobe ali masla, in glazura je nared. Mamamia mamamia

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

23. jun 2006 10:17

In, ta glazura je potem lahko tudi čisto tanka? Včasih kupiš kakšno pecivo pa je glazura polita kar po kremi in jo je čisto tanka plast - nimam pojma kako jim rata, da se ne udre v kremo in da se sploh ne vidijo potegi z lopatico. vanjatajnsek

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. jun 2006 10:25

Če je čokolada lepa gladka in svetleča, se da to narediti, samo ne z čisto vročo, ampak mičkeno ohlajeno. Jaz delam glazuro tako: v posodico dam jedilno čokolado in 1/3 putra (ta tretina je od celotne mase čokolade) in en špric belega olja. To vse skupaj počasi segrevam med stalnim mešanjem, da se ne naredijo grudice. Ko je vse lepo narejeno v lepo tekočo in precej gosto čokolado, potem prelijem po pecivu. Obvezno pa poližem malo, ker če ni dovolj sladko, dodam 1-2 žlici sladkorja. Mamamia, če daš vodo noter, a ni potem ta čokolada preveč tekoča. Vse sorte glazure sem že probala, ampak tega z vodo pa še nisem slišala. Kyara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. jun 2006 12:04

Kyara, tudi jaz pred tem nisem niti pomislila na vodo v glazuri, ampak mojstru, ki je izumil saherco, pa kaže verjeti - recept je namreč tak, kot je v knjigi Meščansko pecivo, v kateri je tudi naveden originalen recept za torto saher, z glazuro, kot sem opisala. V čem je štos, nimam pojma, ampaka odkar delam na ta način, z glazuro ni več težav. Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. jun 2006 12:54

pred kratkim je bila na forumu tema - glazura za torto ježka-. Tam sem napisala recept za tortno glazuro, ki se res lepo sveti in je čvrsta in eno malo manj trdo, a odlično (vse narejeno z dodatkom vode). Oba recepta uporabljam že 35 let (joj, kako stara sem!) v svoje in v veselje družine in prijateljev. Res pa je, da ločim glazure za piškote in drugo drobno pecivo in glazure za torte. Za piškote je pač bistveno, da se glazura močno strdi in se piškoti v škatli ne lepijo med sabo. Tortna glazura pa sicer mora biti čvrsta, sijoča, ne zdi se mi pa potrebno, da bi zdržala še nakladanje. Lisa

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

23. jun 2006 13:01

Jedilno čokolado nalomim in zmehčam v mikrovalovni. Nato jo zmešam z jedilnim oljem (dodam ga po občutku oz. po potrebi). Glazura se zaradi olja sveti in lepo maže. Tako nam je povedala na tečaju peke ga. Marija. stara

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. jun 2006 14:03

saj se strinjam, da je glazura iz mešanice olja in jedilne čokolade ali smetane in jedilne čokolade lepa in se dobro maže.Vendar je po okusu natančno to kar obetajo sestavine - z oljem zmešana jedilna čokolada. Na dobro torto pa mi paše ne le lepa, ampak tudi slastna glazura. Lisa

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

24. jun 2006 12:01

Hvala za nasvete - kako pa bo.... sporočim. Lp moja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti