Japonska hrana

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. sep 2006 13:41

Hvala za nasvete. Sem kar v prestolnico skočila po enih opravkih in nekaj sestavin nabavila. Na angleščino pa se na žalost ne spoznam, tako da mi recepti nič ne pomagajo. Ker pa sem malo iznajdljiva, pa sem odšla v našo knjižnico in si tam izposodila nekaj knjig in receptov, prevedla mi je pa kar hčera, samo malo več časa je rabila, ker je ravno imela izpite, pol pa jaz nisem bila doma. Bom pa v sredo cel dan doma in bom veselo in upam uspešno malo sprobavala suši v slani in sladki obliki. Kyara

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

25. sep 2006 15:02

Običajno delam suši s tunino, papriko raličniha bark, kumaro, avokadom. sem poskusila še z lignji in kozicami, a se mi zdi, da je kombinacija tune s različno zelenjavo najboljša. Običajno skuham riž. 0.5 kg - riž operem v več vodah, skuham v večji količini vode, ko odcedim pripravim mešanico žličke soli, jedilne žlice sladkorja in dve jedilni žlici riževega kisa, katero umešam v še vroč riž, nato pustim da se ohladi. Na list alge nori nato razporedim riž nekje debeline pol centimetra, vendar ne po celotni površini, temveč nekje 2 cm or vsakega roba na levi in desni strani, ter na zgornji strani nekje 5cm. Na spodnji strani ga nanesem do roba. Nato na spodnji strani neklje 2-3 cm višje naredim vdolbinico po celotni dolžini (od levega do desnega roba), v katero nato dam zdrobljeno (zdrobim s prsti) tuno iz konzerve (najboljša je tista v slanici) in na pol centimetrske reizne narezano zelenjavo (papriko različnih barv, kumare, avokado). Nato zvijem v rulado in pustim, da počiva nekaj minut, da se alga prepoji z vlago iz riža in postane mehka. Nato narežem na kolobarje (1-1.5 cm) in postrežm skupaj z wasabijem in vloženim ingverjem (v slanici, najboljši je tisti roza barve v lističih, ne nastrgan). Ko se riž daje na algo, si je potrebno namočiti roke v mrzli vodi, drugače se lovi na kožo. Sliši se komplicirano, a ni. Dobert tek. mufin

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

7. feb 2007 23:07

Pošiljam nekaj linkov za pripravo sušija in sašimija (surova morska hrana!)! http://en.wikipedia.org/wiki/Sushi http://www.rain.org/~hutch/sushi.html http://www.sushilinks.com/ http://www.sushifaq.com/ In, če kdaj koga zanese pot na Dunaj, zelo priporočam obisk njihove znamenite tržnice "Naschmarkt", kjer obstaja tudi trgovina Asia z izjemno poceni azijskimi začimbami, dodatki, jedmi, omakami... Primer: 660 ml ostrigove omake stane smo 3.47 € (ori nas stane 3 dl kar 7, 38€!). Prilagam še link za lušte: http://www.werbeka.com/wien/wien2/naschmd.htm Janca

luce  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4

30. mar 2007 22:57

joj joj joj, tale o našem hrenu je bila pa "bosa"!!! za Sušije in vso ostalo japonsko hrano priporočam obisk Maksi marketa kjer najdete od prvovrstnega norija ( alg) do zelo dobre sobe ( ajdovih rezancev9 in do prave sojine omake. Namrec susi je kombinacija le teh vse sestavin skupaj. Nikakor ne gre uporabljati nasega hrena ker je wasabi - ali vodni hren sicer si podobna ali sorodna rastlina le da wasabi raste v potoku kjer voda "dre" teče in je zaradi vode in zraka popolnoma drugačen ( kupiš ga lahko v prahu ali pa v tubi past) Glede ribe pa je tako da se lahko zelo hitro zastupite z našo ribo iz jadrana, ker vsaka riba ima zajedalce ki seveda preživijo v napih trebuščkih in si najdejo pot ven iz našega telesa ki pa ni zabavna in zanimiva kvečem boeča. Zato vsem ki ne poznajo pravilega razreza ribe priporočam da se poslužujejo tune v konzervi, uvoženega lososa ki je namenjen sušijem ( ga dobite na glavni tržnici) in Ikre ki se jo da kupiti v leclerku pa še en recept za Onigir ( študentski japonski sendvič) - riž kuihan in "zabeljen" z riževim kisom - tuna ( kar iz konzerve) - majoneza - malo vasabija - alge oz. nori Skuhaj riž in ga začini z kisom, v roki oblikuj kuglice velične 3 cm kamor v sredino vtakni tuno zmešano z majonezo in wasbi jem. celo stvar ovij v List alge in dober tek... Tale sendvič je super zdrav nasiten in stane na japonske ponavadi nekih 99 jenov luče luce

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

31. mar 2007 7:36

Jaz vse za sushi kupujem v Ribarnici Delfin v Kranju. Posredujem ti njihov mail delfin@siol.net , imajo pa tudi internetno stran. Pri njih lahko ješ sushi, ali pa nabaviš vse za sushi in delaš doma. JORDI

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

31. mar 2007 8:10

Da ne odpiram čisto nove teme, bom kar tle upašala,ker vem da bo zagotovo katera vedela. Sodelavec mi je iz Tajske prinesel en žakeljčk raznoraznih začimb, med katirimi je tudi Galanga(sušena in tudi mleta).meni je sicer uspelo najti kakšna ta rastline je ,vendar nikakor pa ne najdem za kaj se uporablja.oz v kakšno hrano naj bi to šlo. hvala za vnaprej val

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

31. mar 2007 12:14

Val, galangal je tipična tajska začimba in je sestavni del curryjevih past, ki so osnova veliko tajskih jedi (zelena, rdeča, rumena, musaman, itd. curryeva pasta). Če želiš, ti lahko zvečer pošljem nekaj receptov, pa boš poskusila. fresh

nuskinipiskotki  

član od: 3.1.2012

sporočila: 2

3. jan 2012 18:37

Jaz bi priporočala nakup japonskih sestavin v maxi marketu v lj, kjer lahko najdeš vse za odličen sushi od raznih nori alg, sakejev, zelo dobrih sojinih omak, kislih hrušk,...

Priporočala bi tudi da si kupite svež wasabi na www.wasabiajaponica.si in ne umetnega iz kakšne tako imenovane tube. pa dober tek

nuskinipiskotki



Sporočilo je spremenil(a) nuskinipiskotki dne 03. 2012 19:49

Sporočilo je spremenil(a) nuskinipiskotki dne 03. 2012 20:55

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jan 2012 20:56

Za nove kulinarike je to morda dobrodošla vest, za starejše pa pet let prepozna ... Ker si nova, si verjetno spregledala, da smo debatirali leta 2007 ... A nič hudega, pač obujamo temo, morda komu prav pride.

Aja, pa tele reči se dobije skorajda povsod po Slo, v večjih supermarketih, ne le v maxiju.

 

mamamia

ela12  

član od: 4.2.2012

sporočila: 3

4. feb 2012 16:37

oživljam temo :).... a se da pri nas kupiti prav poseben suši riž, ne mislim te navadne naše kratko zrnate?

ela12

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti