Kako ravnati z orhidejo

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

tema odprta - 5. apr 2006 7:24 | ogledi: 2.367 | odgovori: 10

Mož je dobil v dar čudovito orhidejo, pa ne vem, kako ravnati z njo. Ima temno rdeč, malce progast cvet na koncu dolgega peclja, ne vem imena. Val mi je svetovala sončno mesto, brez okrasnega lončka, čim manj zalivanja in premikanja - kakšne izkušnje pa imaste vi? Hvala za vsako sporočilo, ki mi bo pomagalo čimdlje obdržati to čudovito rožo

Dušanka

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

5. apr 2006 7:51

Dušanka, imej jo na jutranjem soncu, lepo se pogovarjaj z njo, občasno dodaj vodi gnojilo, predvsem v času ko ne cveti. Pravijo, da sicer hitreje odvrže cvetke. Meni pa ena kar ob cvetenju dela nove in nove popke, čeprav jih ves čas po malem gnojim. veliko veselja ti želim, ker cvetijo pa resnično zelooo dolgo. Aja, ko odvrže cvetke ne odreži takoj stebla, saj bo na istem steblu lahko odgnala nove. Ravnaj se po tem, kako se bo steblo samo posušilo. Upam, da sem ti pomagala, lp, Robida

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

5. apr 2006 8:23

Jaz jo tudi imam.In delam na sledeči način;nekaj ti je napisala že Robida glede zalivanja je pa takole:imej jo v okrasnem lončku zaliješ jo enkrat na teden da je prekrita z vodo pustiš to da se namaka 24ur in potem to vodo odliješ in tako delaš skozi.Saj jo tako vlaži lubje ki jo v lončku (upam da ga imaš) dobi pa se tudi samo zalivalec in si rastlina vzame sama vode koliko je potrebuje.Skratka jaz jo v ponedeljek zalivam v torek pa odlijem vodo.Upam da sem ti bila v pomoč in ,da ti bo lepo rasla. LP mamazeljka

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

5. apr 2006 9:34

Dušanka oprosti,verjetno sem narobe napisala,delno sončno,ali polsenčno okno,vsaj moje tam krasno uspevajo. pozdrav Val val

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. apr 2006 14:30

Sem velika ljubiteljica sobnih rastlin. Moja dnevna soba zgleda kot cvetličarna. Med tridesetih lončnic, imam tudi štiri čudovite orhideje. Bistvo pri lončnicah je,da izbereš primerno lego. Orhideje imajo rade svetlobo. V času cvetenja jih zalivam 3x tedensko. Meni cvetijo čez celo leto. Dušanka, če želiš lahko pogledam v knjigo, Vse o orhidejah, ki jo imam doma, pa ti jutri kaj več napišem na ZP, oziroma danes zvečer. LP

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

5. apr 2006 23:01

Prav lepa hvala za nasvete - žal jutranjega sonca nimam, ker je celotno stanovanje obrnjeno na zahod, torej ravno popoldansko sonce. Močno upam, da ji bo tudi tam ustrezalo, saj ne bo na direktnem soncu, temveč za zaveso. Upam, da naju bo ta čudovita roža dolgo razveseljevala s svojo lepoto in posebnostjo. Dušanka

katinka  

član od: 16.3.2005

sporočila: 57

6. apr 2006 10:16

Jaz sem velika oboževalka orhidej in jih imam že okoli deset. Vse so na jugozahodnem oknu (tako kot Dušanka imam celo stanovanje obrnjeno proti zahodu - jugozahodu), od direktega popoldanskega sonca jih loči le zavesa. Pomembno je le, da niso na direktnem soncu, ker jih "scvre". Pa čimmanj zalivat, lubje mora biti večinoma suho, vso odvečno vodo, ki se nateče, pa takoj odlit! Tudi jaz jih zalivam le enkrat na teden (tako kot mamazeljka), pa še to minimalno, ker vlago črpajo iz zraka preko zračnih korenin. Poleti jih gnojim enkrat na teden, zalivam pa dvakrat... Cvetijo mi skozi celo leto, ena mi je naredila celo dva keiki-ja, ki jih bom ta vikend presadila in tako povečala zbirko... Nekatere vrste sicer potrebujejo hladnejše okolje in več zalivanja, tako da bi bilo fino vedeti, katero vrsto orhideje imaste, Dušanka... Vsaka namreč potrebuje drugačno nego... katinka

karmen4  

član od: 31.1.2006

sporočila: 28

6. apr 2006 13:30

Drage čvekalke in čvekalci, tudi jaz imam eno vprašanje, pa vas prosim za pomoč. Pred časom sem dobila orhidejo, ki je odcvetela, zmetala vse cvetke, nič je nisem rezala, presajala tudi ne, tudi ne premikala z mesta.Zdaj mi žene zelene liste, cveta pa noče nobenega nardit. A se da tu še kaj pomagat al ne bo sploh več imela cvetov, razen če jo nesem k cvetličarki? Pomagajte!? Hvala, Karmen. karmen4

katinka  

član od: 16.3.2005

sporočila: 57

6. apr 2006 17:31

Karmen, pred koliko časa so odpadli cvetki? Če je minilo več kot 1 mesec in pol, potem odreži pecelj nad zadnjim "obročkom" (gledano od spodaj)... "obročki" so v bistvu deli cvetnega peclja, iz katerih lahko zraste nov nastavek s cveti, ni pa nujno; včasih iz enega obročka poženeta celo dva nastavka, iz kakšnega pa sploh nič. Poskusi in počakaj teden ali dva, takrat bi se že moralo videti, ali kaj "žene"... če se ne dogaja nič, odreži pecelj pri listih (ostane naj ga le za kakšen cm), s tem se bo rast prenesla na nove cvetne peclje... Veliko uspeha! katinka Sporočilo je spremenil(a) katinka dne 06. apr 2006 17:58:58

karmen4  

član od: 31.1.2006

sporočila: 28

7. apr 2006 11:31

Hvala, Katinka, danes bom naredila po tvojem r"receptu" .Ti javim o uspehu. Lep dan, K. karmen4

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

22. apr 2006 14:32

Naj vam samo povem, da je najina orhideja še vedno čudovita - upoštevam vaša navodila - hvala vam! Dušanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti