Jastogi in ostali morski sadeži ter nenavadna zelenjava

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

tema odprta - 2. feb 2006 18:12 | ogledi: 7.431 | odgovori: 22

berem neko kuharsko knjigo in se navdušujem nad morskimi recepti, vendar za polovico vseh sestavih sploh še slišal nisem, kaj šele videl v slovenskih ribarnicah. zanima me če ima kdo med vami kakšne izkušnje z naslednjimi sestavinami v slovenkih ribarnicah:

1. zivi jastogi / zmrznjeni jastogi

2. ragog (svež ali zmrznjen)

3. morsko uho (ang. abalone)

4. male pokrovače (v fr. petronacles, angleški prevod je scallop, vendar ne velike kapesante, temvec male...)

5. za to se slovenskega imena ne vem v fr. couteaux, kar je v prevodu nož, morski nož?! na sliki zgleda kot mehkužec dolg kot človeski prst, podoben cigari, v ne zelo trdi lupini, odprt zgoraj in spodaj...

6. kaj pa inčuni, se bobijo v ribarnicah sveži? poznam samo slano različico iz kozarčka...

7. morski polži (it. bovoleti / fr. bulots)

8. morski ježki

9. ostrige

in zadnja sestavina, ki je pa zelenjava, oz. rastlina

10. portulak oz. tolstika (kje raste in ce se jo kdaj da dobiti tudi na trgu... obstaja kaj podobnega, kako raste, kdaj je najboljsa...)

cellnet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. feb 2006 18:54

Za žive jastoge in raroge se je potrebno zmenit v ribarnici, dajo se dobiti, ker smojih mi jedli pri naših znancih in so mi tako povedali. Male jakobove pokrovače sem videla zamrznjene, tako v lupini kot že očiščene. Za morsko uho ne vem, tisti morski nož bimorda lahko bila morskakumara - ta je v mehku lipini, debela kot kaka havanska cigara in rjavkasta - nisem prepričana, samo ugibam, kaj bi lahko bilo. Inčuni se dobijo svežđi občasno, zamrznjeni skoraj vedno, vsaj v bolje založenih ribarnicah. Za pože in ježke dvomim, da jih je mogoče dobiti kar tako, morda bi ti vedeli povedati pri kakšnih pomembnejših dobaviteljih (Mariva recimo). Lahko pa povprašam tu v MB, v naši ribarnici, pa ti sporočim. Ostrige se dobijo tudu sveže,preverjeno, ne pa vsak trenutek, ko se spomniš. Za portulak oziroma tolstiko ne vem. Po moje je najbolje za morske zadeve vprašat v zares dobro založeni ribarnici in se dogovoriti, kaj vse potrebuješ. Ali pa se zapeljat čez mejo, v Metro na primer. Mislim, da v Sloveniji ni toliko porabnikov takih stvari,kot si jih naštel(a), da bi bilo vse to nenehno na zalogi. Nekaj pa gotovo je. Lep pozdrav, MAmamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. feb 2006 19:09

Ker sem bolj med rožicami doma, odgovarjam le na 10. vprašanje. Gre za portulak, tolščak, ki je pri nas pogosta plevelna rastlina na vrtovih. Priporočam vtipkanje "Portulaca oleracea" in "Portulaca sativa" v Google, pod slikami in tudi teksti (tudi v slovenščini) je dosti najti. Spodnji linki so za pokušino. http://www.toronto.ca/wes/techservices/involved/out http://www.botanical-online.com/concursguanyadorde http://www.botanical-online.com/concursguanyadorde Uspešno branje! rimljanka ps kot vidim, se z mamamio lepo dopolnjujeva, fino. Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 02. feb 2006 19:11:01

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. feb 2006 19:52

rimljanka, hvala za info. si ze kdaj jedla to rastlino? imas kaksne izkusnje s tem? cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. feb 2006 19:59

za tisto kar prej nisem imel angleskega imena sem zdaj dobil se: lat. Siliqua patula oz. ang. razor clam oz. fr. (pied de) cuteau (de mer) se vedno se mi ne sanja slovensko ime... mamamia se tebi? drugace hvala za informacije o jastogih, ragogih in ostalem. se pravi po tvojemje najboljse da stopim do najboljse ribarnice in jih povprasam in narocim... in upam, da bo sveze...! ;) morski jezki so baje strasna specialiteta... najboljsi so baje juzno kalifornijski... mislis da bi tudi jezke kaksen ribar dobil? pred leti sem jedel v parisu surove morske polzke... bili so odlicni... ne spomnim se pa da bi jih kjerkoli ze videl v ribarnici... cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. feb 2006 20:03

Nisem, imam pa letos namen, ker bo spet treba pleti vrt. Vem tudi, da se ga lahko vlaga v kis, kot . O tem se najde kaj v knjigah, ki jih piše Dario Cortese (čeprav jaz berem njegova dela z malo kritične distance), pa v revijah Rože in vrt, Moj mali svet,... Meni so od takih divjih rastlin, poleg tradicionalnega regrata sicer najljubši uporabni rastlini kopriva in čemaž. Za večino rastlin iz narave pa velja pravilo: bolj za začimbo. Razlogov je več. Pozdrav. rimljanka

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

3. feb 2006 7:33

Pa tega "s..." imam jaz polno na vrtu, to mesnato, plazečo se rastlino, ki se je nikoli ne znebiš. Za kaj se pa uporablja, da bo malo koristi... Hvala in lep dan. Zdenka

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

3. feb 2006 8:13

Uporablja se lahko za solato, naša mami jo dela skupaj še z dvema drugima rastlinama. V Dalmaciji temu rečejo bljušt. So to jedli kot otroci. Ne vem pa kako točno jo pripravlja, mislim da nekaj podobnega kot blitva s krompirjem... lp, Marija

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

3. feb 2006 8:41

Cellnet, "lat. Siliqua patula oz. ang. razor clam oz. fr. (pied de) cuteau (de mer)" je vrsta školjke, več o njej in sliko, si pa lahko pogledaš na tej strani: http://metamorphosism.com/archives/001967.html maychi

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

3. feb 2006 9:19

Zdej bom pa še jaz nekaj vprašala. V zvezi s portulakom me zanima, a ni to nekakšno odvajalno sredstvo. Kakšen učinek ima potem to zelišče na hrano si ne znam predstavljati. Odgovor pa me bo zelo zanimal. LP McNena

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

3. feb 2006 11:25

Imate na Kulinariki recept za solato-TOLSTIKA (PORTULAK) avtor RIKO POLAK. Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti