Hura - uspelo mi je!

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

4. feb 2006 20:12

Živio. Tudi jaz sem bila na tečaju pri sestri Vendelini na Brezjah in mi je šlo najbolj do živega, ko je rekla, da je znala zamesiti vlečeno testo še preden je hodila všolo. Jaz sem se ga pa naučila šele v zrelih letih. Zdaj se mi zdi čisto enostavno. Sestavine zmečem v multipraktik, zamešenega namažem z oljem in res ga je treba pustiti počivati. Čist simpl. Saj ne vem, zakaj ga večkrat ne naredim, moj mož ima zelo rad zavitek s skuto in jabolki. Ko sem se ga pa učila delati, sem ga pa tudi večkrat vrgla v smeti. Je bil trd, ni se hotel vleči in so ga bile same luknje. Ampak vaja dela mojstra. Čisto potiho pa povem, da ga še vedno včasih kupim, ker nimam časa ali pa se mi ne ljubi delati testa. lep pozdrav. Pesnica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. feb 2006 10:20

Pesnica, ljudje smo si različni. Enim gre eno dobro od rok, drugim drugo. Jaz na primer, ki si domišljam, da se s sladkimi stvarmi dobro razumem, se nikakor ne uspem naučiti kremšnit in španskih vetrcov. Vse sem že poskusila, vendar ne gre. Tako je to. Očitno mi to ni "usojeno". Ko smo ravno pri vlečenem testu, a se ga sme zmrzniti? Ima kdo izkušnje na tem področju? Mimika

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

5. feb 2006 14:40

Jaz španskih vetrcev ne delam, moja mama pa je ugotovila, da če se držiš sledečega vedno uspejo in je res: (iz kuharice Felicite Kalinšek) 5 beljakov 1/4 kg sladkorja, za okus limonin sok Nekaj časa stepaj beljake in sladkor na hladnem, potem postavi kotliček nad toplo vodo in stepaj naprej. Vodo segrevaj in ko zavre, se medtem beljakovo testo speni in segreje, tako da obdrži obliko. Dodaj limonin sok še nekaj časa stepaj. Testo odstavi. Tako narejeni španski vetrci ohranijo obliko. Sušiš jih v pečici na 70 °C. Pomembno je, da jih še mlačne zapreš v nepredušno posodo, sicer se nalezejo vlage iz zraka in so mehki. Pa veliko sreče. božena

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

6. feb 2006 7:43

Za vse tiste,ki nismo ravno ekstra klasa v pripravljanju vlečenega testa imam recept,ki je res enostaven in zmeraj uspe. 1dl vode 1dl mleka 1dl olja sol 30-40 dag moke po potrebi vse sestavine zmešamo in ugnetemo v hlebček,ki ga premažemo z oljem.Hlebček dam v pvc vrečko in vsaj za pol ure v hladilnik.Meni čisto odgovarja,kadar nisem na volji za delanje pravega vlečenega testa. lp jesen

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

6. feb 2006 9:04

Mimika, vlečeno testo se še bolje vleče, če ga zamrznemo. Običajno naredim več testa kot ga potrebujem za zavitek in ga del zamrznem. Odtaljeno se pa vleče, da je veselje. lp, burbonka

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

6. feb 2006 11:10

Jesen ,katero moko vzameš? LP balu balu

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

6. feb 2006 11:17

Balu kar navadno gladko moko,mnič ne kompliciram. jesen

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

31. mar 2006 10:03

Tudi meni je uspelo - po zaslugi cele četice ljudi - Jade, pa Dragičke in Rimljanke... Doslej pravega vlečenega testa sploh nisem delala, v najstniških letih mi ni šlo, pa sem izumila svojo varianto testa za zavitek in sicer sem v testo dala še pecilni prašek in testo seveda valjala, ker se ga vleči ni dalo. Hec je pa bil, da je bil tako pripravljen zavitek moji mami tako všeč, da ga je ona potem večkrat naredila na ta način in jaz seveda tudi. No, ampak zdaj ga pa znam in ga bom še večkrat naredila - tako kot je prav. Delala sem čisto po Dragičkinih navodilih, le da sem nekoliko zmanjšala količine (za dobre pol kg moke) in potem, ko sem testo začela vleči, ga nisem nič več naoljila, ker nisem hotela, da bi bilo preveč mastno, pa se vseeno ni trgalo, mogoče le ni bilo tako tanko kot bi moralo biti. Ampak tisto, vaja dela mojstra pride še na vrsto, za prvič sem več kot zadovoljna in mož tudi. Nadev je bil pa tudi zelo dober, pripravila sem ga iz jabolk, višenj (zaloga iz skrinje), skute in kisle smetane, vse skupaj pa sem zelo skopo sladkala z rjavim sladkorjem in začinila s cimetom. V enega sem za probo dala še malo ingverja in doma pripravljenega vanilijevega sladkorja. Oboje je bilo prima. Hvala vsem za vaše male skrivniosti!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. mar 2006 12:33

Hudirja, sploh si nisem mislil da lahko vlečeno testo dela komu težave. Pri prebiranju sem ugotovil da je napisane nekaj nepotrebne magije ( tople posode, kis ). Za vlečeno testo je najbolj važna moka ( kot je ena že ugotovila ), pri tem, se mi zdi, cena ni na prvem mestu. Nekaj dni nazaj sem kupil v Š. poceni moko ( se mi zdi 4 kg za 250 sit ) in se lepo dela. Kadar naletim na moko od katere se ne dela to si zapomnem in je ne kupujem. Če je moka v redu, se lepo dela tudi če ni olja v testu, le testo mora biti " vležano " 30 min. minimalno, rajši 60, drug dan pa sploh. Pa še to: če se dela nadev od jabolk ali buč je boljše da testo ni pretenko izvlečeno. ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti