Sladkor

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 11. dec 2005 11:21 | ogledi: 13.924 | odgovori: 24

Kakšna je razlika med fruktozo(sadni sladkor) in rjavim sladkorjem?Za oba vem,da sta bolj priporočljiva od navadnega in ali se ju uporablja v istih količinah kot navadnega?

Hvala

Teka

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

11. dec 2005 11:40

Hi,fruktoza je sladkejša kot beli sladkor,sam zmanjšam količino za dobrih 25%.Se pa moraš navaditi na okus,pri mojih otrocih je kar trajalo.Sam jo kupujem v DM ,kjer jo imajo večkrat v akciji in je cenejša kot pri sosedu.Za rjavi sladkor pa je dobra obrazložitev nekje na forumu,kjer pravi, da vsaki rj. sladkor ni tapravi rj. sladkor (melasa).Strokovno razlago pa prepuščam drugim,ki jih je kar nekaj na kulinariki (pozitivno). lp > siba

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

11. dec 2005 13:02

Ne bo ravno strokovna razlaga,napisala bom tisto kar sem prebrala v raznih revijah in knjigah. FRUKTOZA je sadni sladkor in ima bistveno nižji glikemični indeks kot drugi sladkorji.To pomeni,da se po zaužitju raven sladkorja v krvi dvigne bistveno manj,kot pri belem in rjavem sladkorju.To je ena od bistvenih prednosti fruktoze. Rjavi in beli sladkor imata oba visok GI. Nnekaj prednosti ima rjavi sladkor ,ker ni tako prečiščen in vsebuje še nekaj mineralov(beli nič).Sladkor porabi nekaj mineralov za svojo presnovo in če jih sam ne vsebuje,koristi tvoje zaloge.Torej pri rjavem vsaj nisi na izgubi. LP Aki

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

11. dec 2005 13:41

Tudi jaz sem že brala, da ni bistvene razlike med rjavim in belim sladkorjem. Rjavi sladkor ima le posebno aromo. MissLady

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. dec 2005 18:03

Ja, in rjavi sladkor ima še kaj mineralov, vitaminov in še česa, ravno zaradi primesi (ker torej ni rafiniran) ni priporočljiv za vkuhavanje. Sta pa rjavi in beli sladkor kemijsko saharoza - imenovana trsni (iz sladkornega trsa) oz. pesni (iz sladkorne pese) sladkor v slovenskem poimenovanju. Sta disaharida (vsaka molekula je sestavljena iz ene molekule fruktoze in ene molekule glukoze, ki sta se povezali, ob tem je izstopila molekula vode. Fruktoza pa je monosaharid, enostaven sladkor, ki ga slovensko imenujemo sadni sladkor. Za diabetike je priporočljiv (v okviru priporočenih količin), ker ne vpliva na raven inzulina v krvi. rimljanka

MAJAA  

član od: 23.8.2006

sporočila: 208

29. jan 2007 14:14

jaz bi pa ta sadni sladkor kupila. je tudi pakiran po 1 kg, kot navadni sladkor? ima kakšno posebo ime, od katere firme pa je, da ga bom lažje našla? Hvala za odgovor! Maja

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

29. jan 2007 14:19

MAJAA, imajo ga v vsaki trgovini skoraj, ponavadi na dietičnem oddelku. Ti pa svetujem, da se pozanimaš tudi v DM-u in Mueller-ju, ker zna biti tam kaj cenejši. Pakiran je večinoma po 0,5 kg, stane pa nakje od 3,5 eur dalje, odvisno, katerega proizvajalca izbereš. jessy6

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

29. jan 2007 15:17

V Muellerju stane okrog 2 eura. Modra embalaža Das gesunde Plus Frucht Zucker. Me je pa zdajle zmedlo, ker je na njem simbol DM-ja. Preveri v obeh trgovinah. Je pa bistveno cenejši, kot tisti, ki ga prodajajo pri sosedu. Mislim, da ga pakira Matik. Pakiran je vedno po 0.5 kg v rumeni škatli, vsaj jaz večje embalaže še nisem našla. Julija

ksihta  

član od: 5.2.2010

sporočila: 5

21. maj 2010 15:21

živjo! namen imam speči piškote, vendar recept "zahteva" rjavi sladkor (200g), ki ga trenutno nimam. zanima me, koliko manj je treba dati belega sladkorja, da zadeva ne bo presladka. ksihta

Amanda Angelic  

član od: 11.3.2010

sporočila: 172

21. maj 2010 15:32

Zadnje čase za peko uporabljam samo rjav sladkor, pa nič ne spreminjam količin, ker se mi pravzaprav nikoli ni zdelo, da je izpadlo presladko. lp, AA Amanda Angelic

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. maj 2010 15:49

Ksihta, uporabi kakšnih 150 g belega sladkorja. Piškoti z rjavim sladkorjom imajo drugačen okus pa tudi drugače se spečejo, ker ima rjavi sladkor načeloma več vlage kot bel.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti