Vrste moke

neznan uporabnik
tema odprta - 25. sep 2001 11:04 | ogledi: 13.783 | odgovori: 9

Prejle, ko sem pisala odgovor za zlobi, v zvezi s torto, se mi je porodilo vprašanje, v katerega se "zaletavam" večkrat na leto. Nekateri recepti navajajo mehko, pa ostro moko, pa moko tip 500, 400 - jaz pa ugotavljam, da pravzaprav ne vem kaj to pomeni. Seveda ločim med ostro in mehko moko, pri tipih tolikointoliko pa zmrznem. Na vrečkah v trgovini piše samo številka. Nekajkrat sem kupila "univerzalno" Farino, pa se mi nekatere stvari niso posrečile kot ponavadi. Lahko kdo pomaga - zagotovo so med vami izkušeni kuharčki, ki zadevo obvladajo. Vesela bom tudi navedb, za kakšne jedi se uporablja določena vrsta moke.

Hvala, Tinca

neznan uporabnik

25. sep 2001 12:47

Po mojem mnenju je tip moke naslednji: tip 400 je naj bolj bela in naj finejša moka tip 500 malo manj bela tip 800 je krušna moka (črna) tip 1200 je ržena moka To sem ugotovila po opazovanju. Kako je strokovno ne vem. Ostro moko uporabljam za cmoke, pite, za vse ostalo pa mehko moko. Farina moka je bolj ostra moka. Toliko iz mojih izkušenj.

neznan uporabnik

25. sep 2001 12:54

Pred mletvijo izločijo iz pšenice seme plevela in druge primesi, nato pa jo dobro sperejo, osušijo in zmeljejo. Na ta način dobimo moko, v kateri je zmleto celo pšenično zrno – to je polna pšenična moka oz. stoodstotna meljava. Pri taki meljavi je tip moke od 1800 do 1900. V tej moki je zmleta semenska kožica z veliko celuloze in rudnin, beljakovin in vitaminov. To je zelo zdrava moka, saj izkoristijo zrnje 100 %. Tipi moke, kjer je izkoristek zrnja nižji, pa se gibljejo od 1227 do 392. Nižji kot je tip, manj zrnja je izkoriščenega in manj ima moka vitaminov. Količina vitamina B je npr. pri moki tipa 1800 1, 60 mg na 100 g moke, v najnižjem tipu, to je 392 pa je količina tega vitamina tako majhna, da je ni moč izmeriti. V gospodinjstvih večinoma uporabljamo moko tip 502 do 563, pri katerem je izkoristek zrnja pri mletju 65 %. Ta tip še vsebuje malo vitamina B1 in B2. Bolj kot je moka fina in mehka, manj zdrava je. Sama kuham izključno z ostro moko, razen takrat, kadar je izrecno zahtevana mehka. Poenostavljeno povedano: kvalitetnejša kot je moka, višjo tipsko oznako ima. Moka, ki jo v vsakdanjem življenju uporabljamo, je v glavnem nezdrava in brez vitaminov. Polno pšenično moko pa lahko izdelamo sami, tako da kupimo zrnje in ga v električnem mešalcu zmeljemo. Kruh, pripravljen takoj po mletju, je najboljši. Lp, Beti.

neznan uporabnik

26. sep 2001 7:05

dodal bi še to, da je vsebnost B vitamina odvisna tudi od tega, koliko časa moka leži na polici, oz. koliko časa je preteklo od mletja.....za primerjavo vam povem,da polnozrnata (celo pšenično zrno) moka, ki vsebuje ob mletju resnično veliko tega vitamina, po enem (1) mesecu ležanja na polici izgubi približno polovico tega vitamina.....jaz sem si zato kupil mlin in pšenico kupujem in meljem sproti, takrat ko pečem......toliko za razmislek..... hetero

neznan uporabnik

26. sep 2001 9:00

Mogoče še to - obstajajo namenske moke za kvašeno, za vlečno testo ipd. Kaj točno je v njih je verjetno težko izvedeti. Je pa znano, da so stare mame uporabljale za vlečno testo izključno staro moko. Taka vebuje več lepka (glutena), ker se škrob bolj razprši, razkadi. Verjetno je namenska moka za vlečeno testo narejena tako, da vsebuje več lepka. Jaz jo uporabljam in mi zavitki lepo uspevajo. Saj bi človek rad zdravo živel, vendar je bil štrudel iz polnozrnate moke res čuden... Za tiste štirikrat na leto bomo pa že raje uživali, kot se zagre.

neznan uporabnik

26. sep 2001 21:38

Dodala bi še, da moka vsebuje vitamine B1, B2, B6 in E ter veliko niancina, železa, bakra, magnezija, mangana in kalija. Čim višje je torej tipsko število, tem več teh snovi vsebuje. Tako vsebuje 100 g pšenične moke tipa 405 približno 405 mg teh snovi, tip 550 pribl. 550 mg teh snovi ipd... Popolnoma se strinjam s predhodnim mnenjem: zelo pomembno je, da moko zmeljemo tik pred uporabo, saj se po mletju prično te snovi zaradi oksidacije razgrajevati. Beti

neznan uporabnik

2. okt 2001 16:59

Številke tipov moke pomenijo količino pepela, ki ga vsebuje moka, če jo na določen predpisan način zažgemo, ter njegovo težo množimo s 1000. Ker vsebujejo otrobi največ pepela, bi lahko enostavno rekli, da je tip moke odvisen od količine otrobov, ki so v moki. Tako velja za pšenično moko, da je črna tipa 1100, polčrna tipa 800 in bela tipa 500 (ali 400). Rženo moko meljejo v treh tipih in sicer tip 750, tip 950 in tip 1250. Polona

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

1. feb 2006 8:21

Vidim po datumu,da odpiram kar nekaj let staro temo.... Kakšna je razlika med polnovredno in polnozrnato moko? Teka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. feb 2006 9:16

Vzemi Goljatovo knjigo o kruhu v roke. Eno izmed uvodnih poglavij je v celoti posvečeno samo tipom moke. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti