Moka

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

tema odprta - 11. maj 2005 18:22 | ogledi: 20.718 | odgovori: 19

Tako, sedaj imam pa dovolj. Ko berem recepte za kruh, govorijo o enih vrstah moke,

ko pa pridem v trgovino, so tam čisto druge vrste moke. Prosila bi, da mi nekdo, ki se

na to razume pojasni:

- iz česa je polbela moka

- iz česa je črna moka

- kakšna je razlika med belo ostro in gladko moko,

- kakšna je razlika med tipi moke 400, 500, 850.....1050..

-- kakšna je razlika v kaloričnih vrednostih?

Hvala in lep dan

Zdenka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 10:29

Na kratko: moko delajo iz žitnih zrn, ki pa jih lahko različno močno olupijo: več ko pustijo ovojnice gor, več ima moka mineralov, bolj je črna in topogledno ima nekoliko nižjo kalorično vrednost, ker ovojnice za nas niso tako prebavljive (celuloza,...) kot škrob, ki je v jedru (kot da bi škrob razredčil:). Zelo bele moke so narejene samo iz jedra žitnega zrna in zato tudi so bolj bele. polbela je vmes, ampak je tudi še nisem našla na policah, da bi to točno tako pisalo, jaz si razlagam, da je to tip 850, ampak spet nisem prepričana, če kdo ve, se priporočam! To merimo s tipi - ta pomeni količino pepela, ko moko zažgejo - v pepelu ostanejo minerali, zato da črna moka več pepela in ima torej višji tip, bela pa nižjega. V naših trgovinah še nisem našla tipa, nižjega od 400 - kar je pri nas po navadi ostra moka, čeprav to nima veze eno z drugim, ampak tako pač prodajajo. Črne moke v naših samopostrenah še ne moremo kupit, lahko pa jo kupimo v mlinih, če se ne motim oz. če se ni kaj bistveno spremenilo v zadnjem mesecu:) če se jo dobi tudi v kaki trgovini, se priporočam za info! Polnozrnata moka (tip 1050) je v principu zmeta iz celega zrna, torej z vso (notranjo) ovojnico, graham pa ima zraven še otrobe (zunanjo ovojnico), če prav razumem, ampak tu nisem ziher, vem pa da ti dve moki ne izgledata enako in tudi nimata enakega okusa! Ostrost in gladkost pomeni grobost mletja: gladka je bolj fino mleta kot ostra, ne pomeni pa to, da je bolj bela, ker pri nas celo navadno ni (gladke moke so navadno tip 500, ostre pa navadno 400). Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 12. maj 2005 10:31:53

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 10:39

Aja, še to: zrnatost in tip nimata nič skupnega z vrsto žita - lahko imamo črno rženo moko, polnozrnato pirino,... ostro ali gladko ali drobljenec (še bolj grobo mlet kot ostra moka, vidiš nekatere delce) In pa lepek je samo v jedru zrna, zato je za testo, ki mora biti zelo elastično bolj primerna bela moka kot črna. (Seveda tudi iz pravega zrnja, koruzna recimo nima lepka oz. glutena). Zato se tudi pri koruznemu in ajdovemu kruhu meša koruzna ali ajdova moka z belo 8da boljše vzhaja). Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. maj 2005 10:08

Uau, Veri, hvala za poučno razlago. Vedla sem nekaj o tem, ampak ti si me pa zdej še dodatno razsvetlila Prijetno nedeljo (in upajmo, da bo Zofka kmalu res uscana, da bomo imeli lepo poletje!) Tjas

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

15. maj 2005 14:15

Veri, a potem lahko imamo tudi belo rženo moko? Na rženi vedno piše tip 1250, vsaj na tisti, ki jo jaz kupim. Sem pa v Tušu in Mercatorju iskala moko tip 1100 in nisem našla, bom obiskala še Hipermarket Mercator in Interšpar, mogoče bom tam našla. Pa še hvala za razlago. LP riba-ribica

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

15. maj 2005 15:25

Veri, polnozrnata ali črna moka je tip 1100 ali 1650, običajno ni označeno, piše samo moka iz celega pšeničnega zrnja ali graham moka. Tukaj je nekaj prekopirano iz mlinotestove strani: pšenična bela (tip 400, 500), pšenično polbela (tip 850), pšenična črna(tip 1100, 1600), ržena bela(tip 750), ržena polbela (tip 950), ržena črna (tip 1250). Polnozrnato moko dobimo z mletjem celega pšeničnega zrna, pri tem otrobov ne odstranimo. Glede na vsebnost mineralov in vlaknin je prehransko bogatejša moka iz celega zrna - polnozrnata (graham ali polnovredna) moka, ki je po sestavi enaka celemu zrnu. Vsebuje vitamine iz skupine B ter A, K, E, beljakovine, rudnine in nenasičene maščobne kisline. Iz nje lahko pripravimo z vlakninami, minerali in vitamini bogat kruh, pekovsko pecivo in kekse. Glede na vsebnost mineralov in vlaknin je prehransko bogatejša moka iz celega zrna - polnozrnata moka, ki je po sestavi enaka celemu zrnu. Ta moka je torej polnovredna in jo imenujemo tudi graham moka. Vsebuje vitamine iz skupine B ter A, K, E, beljakovine, rudnine, maščobe, encime, hormonske snovi in nenasičene maščobne kisline.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. maj 2005 7:27

In ko smo že pri mokah, še enkrat sprašujem, ali kdo ve, kje imajo soržično moko? Kruh sem že kupila na tržnici, zdaj bi rada pa še sama eksperimentirala. Loni Makaroni

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

16. maj 2005 8:19

Loni, kakšna moka pa je to? Pri klasifikaciji statističnega urada Slovenije je navedena pšenična ali soržična moka. Ali je to ena in isto? LP

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. maj 2005 8:25

Absolutno ne. Soržica je mešanica pšenice in rži, poanta je v tem, da morata rasti skupaj na polju. Ne moreš kar po domače zmešati ržene s pšenično moko. Bolj so jo gojili v hribih, kjer sama pšenica ni uspevala. Loni Makaroni

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

16. maj 2005 10:05

Soržno moko lahko kupiš na LJ tržnici P"r Krejanu (pokrit del). Drugje je jaz nisem videla ... LP! uharica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti