"zdrava" torta za dojenčka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

4. nov 2005 8:28

Če otrok dobi kakšen frutek za malico - za spremembo od doma pripravljenih kašic, dobi sladkor, če je piškotek ob skuti, dobi sladkor,... Jabolčne čežane naš ne mara če ni malo posmeten s sladkorjem, jaz sploh ne opazim, da je sladkor notri, podobno je s soljo. Se pa strinjam tako z mamammio, kot saro, človek pač naredi kar se mu zdi najbolj primerno in tudi pametno. Lp, marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 9:22

Zdravniki in drugo osebje prepričevanja o prehrani otrok spreminjajo vsake toliko časa. Našim mamam so priporočali hrnajenje z zdrobom, pa so čez leta ugotovili, da so nastajali samo debeluhi. Nam so svetovali ne vem kaj vse, samo zmedene smo bile - zdravniki in babice eno, naše mame so trdile nekaj drugega, zdaj se pa znajdi. Nova spoznanja so privedla do tega, da odsvetujejo sol in sladkor, čeprav sem sama še vedno prepričana, da kako zrno soli in žlička sladkorja na teden nobenemu malčku ne bo škodila. Sicer pa je tudi res, da sladkor dobi otrok skozi sadje, in mu nič ne bo manjkalo, če ga ne dobi še na žlico. Jaz bi rekla, da je zmeda popolna, v njej pa se znajdemo, kot vemo in znamo. Za povrh še otroci reagirajo tako različno, da je zmeda še večja: moj sin, ki živi od sladkega in bi na čokoladi in sladoledu tudi umrl, ima pri dvajsetih eno samo plombo (pa je stekleničko, polno sladkanega čokolina, jedel do četrtega razreda osnovne šole, zjutraj in zvečer). Hčera, ki sladkarij sploh ne je, pa je imela z zobmi veliko več težav že od prvih zobkov naprej, čeprav njej sladkorja sploh nismo dajali niti v sadne kašice, kaj šele v stekleničko (ki je sploh nimarala). Pa pri obeh otrocih sem že med nosečnostjo jemala fluonatril, pa tudi med dojenjem in kasneje smo ga dajali tudi njima, konista bila več na prsih. Rekla bi, da je tudi pri tem tako kot pri vsem drugem - glede na vsakega posameznika je treba najti pravo mero. Ko bodootroci večji, pa so bodo svoj okus že samo dokončno oblikovali. Mamamia mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

4. nov 2005 10:48

Se strinjam z mamamio glede " mode " prehrane. Vsake toliko časa se stvar spremeni. Poglejmo samo špinačo - mama me je skoraj utopila v njej.....................pa nisem prav nič dolj Kaj pa jaz vem kakšna bi sploh morala bit. Pri nas se je jedlo vse - sladko, slano, mastno..............( še vedno vse belim z mastjo - seveda ne pol kile...) Najbolj čudno pa je to da moji otroci NE MARAJO tort, sladoleda, smetane, gaziranih pijač........čeprav jih ( razen gaziranih pijač ) imamo redno na jedilniku. Aja, pa bonbonov in lizik tudi ne marata, pa brokolija tudi ne - obožujeta pa joto, ki jo pravkar kuham ( z pršutno kostjo notri ) Lumpica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 11:58

Lumpica, jaz bi prišla na joto...jo obožujem. Ampak kaj, ko zdaj ne smem niti kosti od pršuta, kaj šele pršut...Si predstavljaš, ko tašča doma pripravlja joto (tudi moji jo obožujejo), pa jo meni dela posebej, brez prekajenega...Sem kot naš bullmastiff, same sline mi tečejo...Mamamia mamamia

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

4. nov 2005 13:05

Eh, tole s prehrano je postala cela znanost, ki pa ima ogromno lukenj. Kot mamamia pravi, moda! Sol: vsebuje jod! Otrok ga mora tudi zaužiti, a ne? In jaz sem se držala, da sinu nisem nič solila, pa smo prišli na morje in je lizal šlauf, ki je bil slan od morja, kot nor! Sem vprašala z zdravnico, kako je s tem, in me je samo debelo gledala, zakaj, zaboga!, nisem dala otroku malo soli v hrano (seveda ne smeš presoliti stvari!) - ker jo moraš. Glede okusa sladkega: otrok ga spozna že z materinim mlekom, ki je SLADKO. Tako da ... Saj ni treba otroku dajat ne vem koliko sladkarij, ampak če dobi za rojstni dan tortico, mu pa tudi ne bo nič škodilo. Moje mnenje: po zdravi pameti in čim manj kompliciranja. uharica

tinuška  

član od: 2.12.2006

sporočila: 20

3. dec 2006 17:19

Jst mam tudi hčirkico, ki bo kmalu prazovala 1. rojstni dan. Nameravam ji spečt čokoladno torto, kljub temu, da se skušamo izogibat sladkarijam in drugim raznim nezdravim jedem(smoki, bobišalčke,...) Zakaj bi ji ponujala nezdrave stvari, če jih lahko nadomestim z bolj zdravimi stvarmi? Vem, pa da bo slej ali prej začela po trgovini tekati k policam s sladkarijami, smokiji, kokicami in seveda bo treba sprejeti kompromis. Meni se zdi kr fino, da kadar se sama bašem z kakšno čokolado ne požira sline nadebelo in me ne gleda s prosečimi očmi. Bog ne daj, da si olupim mandarino) Moram pa priznat, da me mika tudi tjasina torta...mogoče bom nardila kar obe Lp, Tinuška

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. dec 2006 21:27

No, če bi že zdravo torto, potem lahko uporabite fruktozo. Biskvitek se naredi iz polnozrnate pirine moke. Nihče ne pozai, pa še boljši je. Potem pa sadje, skute, smetana. Brez želatine. Vsaj teko postopam jaz. In mi potem ni hudo, če otrok je. (Bebi piškoti so eni krasni. Posuti z belim sladkorjem...Pa jajc je kar nekaj notri... Jaz jih nisem nikoli dajala ne oroku ne delal sladic iz njih. Vsaj zanjo ne.). Sicer pa, koliko poje eno leto star otrok? Moja hčerkica je pojedla dva, tri marcipanove okraske, (narejene doma), in to je bilo vse...

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. dec 2006 23:11

Mi smo danes zaključili z rojstnimi dnevi. Spekla sem "normalne torte", samo ruma nisem dajala nikamor. In rezultat? Če bi sešteli vse, kar sta oba otroka pojedla (od treh tort), ne bi dobili enega kosa. Tako da ... tu ni treba komplicirati. Navdušenje je bilo predvsem zaradi Nodija in Medike, ki sta bila na torti, sama torta ju ni ravno brigala (važno, da je bila). Atina

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

4. dec 2006 6:35

Tudi mi smo otroka hranili več ali manj z različno, doma skuhano hrano. Kakšna pregreha pa je bila seveda dovoljena občasno. Mislim, da otrok za razvoj rabi tudi sladkor in sol, v normalnih količinah. Od sladkorja se tidi celice boljše razmnožujejo, tako da za rast ga otrok rabi. Najboljše je ubrati eno srednjo pot z občasnimi kompromisi. Kako naj jaz na primer jem čokolado in me otrok zraven gleda? To je nemogoče. Ko jo jem, jo pač jeva oba. Po moje mora imeti otrok izbiro, da sme vse poskusiti in potem sam vidi, kaj mu je všeč. Moja sta sedaj že velika in vam povem, da sem včasih kar presenečena, kaj jesta in pijeta. Vse mora biti bolj "zdravo", pileta pa vse negazirano, včasih sok, večinoma pa vodo. Ampak občasno jiva tudi kokakola zamika, to pa je 2-3x na leto. Mislim, da kar je prepovedano je vedno najslajše, zato priporočam zmernost pri vsem. Moja soseda je vedno hranila otroka "zdravo", brez sladkorja in soli, sedaj pa sta stara 20 let in ne pojesta drugega kot čokolado in kekse!?! Kyara

mojca1111  

član od: 11.3.2013

sporočila: 1

11. mar 2013 11:36

Vem, da je tole stara tema, ampak ker sem tudi sama iskala podobno idejo,sem ga našla. In bi samo za prihodnje uporabnike rada razčistila nekatere stvari, ker so pojmi zelo pomešani. 

Debelost med otroki po svetu je naraščajoč problem, v Sloveniji ogromen. V razredu nptr 25 otrok na sistematskem pregledu v 3.razredu najdeš približno 5 takih, ki jim pošlješ domov obvestilo o debelosti otroka. Lani so bile v SLoveniji 3 10-letne deklice diagnosticirane s sladkorno boleznijo tipe 2 - to je laično rečeno "starostna" sladkorna oz. tista, ki je močno povezana z življenjskim slogom (debelostjo, inaktivnostjo). Živimo v drugačnih časih kot pred 50 leti, močno se je spremenil življenjski slog, ki je rpetežno sedeč, otroci veliko manj časa preživijo fizično aktivni, tako da je normalno, da se mora temu prilagoditi tudi prehrana. Več je znanja o nastanku bolezni in tako se trudimo delati preventivo.

Se zavedam, da se smernice in navodila zdravnikov spreminjajo, vendar to je zato, ker medicina napreduje in aktualne vključujejo vse do sedaj zbrano znanje. Tudi smernice oživljanja pri srčnem zastoju se spreminjajo, pa najbrž noben od vas ne bi želel, da ga oživljajo po tistih iz leta 1970?? 

Zmotno je zlasti prepričanje, da otrokom ne dajemo sladkega zaradi zob. Pri nastanku kariesa je najbolj pomemben čas hrane v ustih. Gre pa za vse ogljikove hidrate, ne samo enostavne (oz. skadkarije). Kar pomeni, da lahko poješ celo milko v 5 minutah in bo za zobe (seveda za zdravje pa ne) manj hudo, kot če otrok eno uro valja stekleničko mleka po ustih. 

Dojenček do 1 leta starosti ne potrebuje dodatnega sladkorja kot ga dobi že v materinem mleku in sadju. Gre za to, da se okusi oblikujejo v prvem letu življenju in ravno zato jim ponujamo čim bolj raznoliko hrano in čiste okuse (brez začimb). Sladkarij mu ne ponudimo in to ni nobena kazen ali "prepovedano in zato najslajše". Seveda pa pripomore, če tudi sami pred njim ravno ne odvijamo bonbonov, da mu v tej smeri ne zbujamo radovednosti. Ko pa otrok spozna sladkarije kje drugje, npr v vrtcu, pri prijateljih in jih začne sam zahtevati pa mu jih seveda občasno ponudimo tudi doma v zdravi meri. Jasno brez prepovedi.

Še glede soli - na sol smo navajeni, tako kot je mamamia sama ugotovila - dojenčku je malo solila in ona sploh ni občutila, da je slano, ker je tako navajena na soljeno hrano. Tako dojenček ne pozna slanega okusa in ga tudi ne pogreša. Če pa mu že od začetka nudimo slano hrano, se je bo navadil in zavračall neslano (od tod izjave v stilu: Sem mu probala dati neslano, pa ne mara). Najbrž mantre o škodljivosti pretiranega soljenja ni treba ponavljati. Ko pa otrok po 1.letu preide na prilagojeno družinsko prehrano, pa seveda hrano pričnemo tudi zmerno soliti.

Še na hitro glede alergij - alergije se nikoli ne razvijejo prvič, ko zaužiješ določeno stvar. Lahko se pojavijo kadar koli v življenju na kar koli, čemur smo bili do takrat izpostavljeni brez problemov. Gre pa zato, da se v 1. letu življenja otroku oblikuje imunski sistem in izpostavljanje nekaterim dejavnikom (tudi določeni hrani), poveča možnosti, da se imunski sistem oblikuje v smer alergije (ki se lahko kaže kadar koli - zato izjave - naš je začel jesti jajce prej, pa ni nič alergičen, niso relevantne). Alergije na hrano v zgodnjih letih življenja pa so dejavnik tveganja za alergije na inhalatorne alergene in kasnejšo astmo. Zato smo pri uvajanju hrane vedno bolj pozorni. Seveda vsak pozna 10 primerov, ki so delali drugače in vseeno ni nihče alergičen. V medicini delamo zato, da se tistemu majhnemu deležu populacije, ki je za določeno bolezen dovzeten, to prihrani. Najbrž nihče ne bi bil vesel, če bi njegov zbolel z alergijo, zdravnik bi pa dejal: Jah saj bi se dalo preprečiti, če bi drugače uvajali hrano. Ampak večina gre skozi, eni pa pač zbolite.

Največja napaka je misliti, da je dojenček pomanjšan odrasel in da mu paše vse, kar paše nam.

Namen tega je samo razširjati znanje in se z nikomer ne kregati. Upošteva csak, kakor želi. Zgornji recept pa bom izkoristila tudi sama.

Lp

mojca1111

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti