Slavnostno kosilo

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

tema odprta - 2. sep 2005 16:40 | ogledi: 20.054 | odgovori: 42

Pozdravljeni!

Pripravljam slavnostno kosilo, ki bo sestavljeno nekako takole,

Juha

.....ŠPINAČNA KREMNA JUHA

Glavna jed

...................en mesek (ideje prosim - mislila sem polnjen svinjski flam, pa fila pri rezanju rada ven pade)

....................krompirjevi cmoki z mesnim nadevom ......en na krožnik

....................skutni štruklji........en odrezek na krožnik

....................ajdovi štruklji........en odrezek na krožnik

....................pražen krompir.....ena mala kepica na krožnik

Mešana solata

Sladica(ker je za možeka je odločitev prepuščena njemu)

.........eklerji (Čokoladne Sanje)

ali

.........višnjeva torta Črni gozdiček

ali

..........Sacher torta

KAVICA

ZDAJ PA K VPRAŠANJEM:

- kakšen mesek - ker je dosti prilog lahko razdelim tudi na dve gl-jedi in dva meseka????/ varjanta malo na krožniku in zato 2x

- ajdovi štruklji z orehovim nadevom - meni to deluje bolj kot sladica ali sploh gre k meseku?

- še kakšne dodatne ideje glede postavitve na krožniku in strežbe

- omakica

Časa imam še dovolj - vse zgoraj napisano sem že preizkusila, razen ajdovih štrukljev.

Upam na čimprejšnje odgovore. Sem malo nervozna :)

veverica

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

2. sep 2005 17:40

Pozdravcek! Slisi se dobro. Jaz bi po mojem okusu skuhala mesno jed , ki je socna in ima zraven omake, saj so priloge relativno suhe. Kaka telecja pecenka, ali goveja bi lahko dobro zraven slo, je pac klasika. Bolj fino, svinjska ribica polnjena s suhimi slivami ali svinjska rulada z mletim mesom in spinaco. Med recepti pod mesne jedi imas ogromno receptov za razlicne vrste mesa v vinskih omakah. Glede na to, da so tudi ajdovi struklji mogoce kaj z jurcki, saj odlicno pasejo skupaj. Na kratko nekaj idej, mogoce se bo javil kaksen specailist ki bolje ve kaj k cemu pase. Pa brez nervoze, saj se bo vse dobro izteklo. Karmen

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

2. sep 2005 18:13

Po moje predlogu manjkajo barve. Enkrat sem brala, da če pogledaš na svoj krožnik in je tam vse rjavo-rumeno, potem se ne prehranjuješ dobro. Ob mesu imaš kar 4(?!) močnate priloge. To je v redu le v enem primeru - da je tvoj najdražji nor na te reči. V tem primeru pa mu verjetno tudi ne bo kaj dosti za meso, saj mu boš naredila veselje s prilogami. Za kakšno pomoč moraš torej povedati malo več - kaj ima slavljenec rad - meso (belo ali rdeče), kaj misli o zelenjavi, ima katero rad.....mi ti lahko svetujemo reči, ki jih sploh ne mara. Lisa

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

2. sep 2005 20:51

Hojla! Hvala za hitre reakcije. Načeloma svinjine nima preveč rad, ostalo je uredu. Kar se pa tiče močnatih jedi, imate prav. Tu je še nadalnje vprašanje. Ali obstajajo kakšna pravila za sestavljanje jedilnikov. Kot vidite mi to ne gre preveč od rok. Tista o štirih barvah je kar dober začetek.... Katera vina bi se najbolje podala zraven Lp veverica

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

2. sep 2005 22:29

ojla! nisem sicer nek ekspert ampak mislim, da je z vinom tako: k divjačini rdeče (merlot, cabernet sauvignon), k perutnini, govedini in svinjini pa belo in sicer suho, ker je malček kiselkasto priporočam beli pinot ali chardonnay. k sladici pa obvezno pol sladko, mogoče kakšen kerner. sicer je pa vse odvisno od okusa. aja, začeli bosta pa verjetno s šampanjcam, ne? srebrna Radgonska verjetno. kar se tiče jedilnikov ne bi vedela natančno, mislim pa da je največja napaka, da je na krožniku preveč vsega, pa še jedi ne pašejo skupaj. en mesek (pa ne delat prevelikih šniclov)+ ena do dve prilogi. bolje več glavnih jedi, kot pa ena brez reda. pa pazite, da bo med jedmi ustrezen razmak, da si gostje odpočijejo in pripravijo na nov okus, mogoče skočijo na wc,... priporočam pribl 15-20 min. upam, da sem vam kaj pomagala. fajn praznujte!! sajovict

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

3. sep 2005 9:14

Jaz bi štruklje združila v ajdove štruklje s skuto. Manjka ti zelenjava - kakša barva - grah ali korenček Za mesek bi pa naredila piščančje zvitke z pršutom in sirom - še boljši so pa goveji. Lumpica

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. sep 2005 10:49

Predvsem pazi, da ne boš od dela "crknjena" že na začetku in sama od priložnosti nič ne boš imela! Če svinina ne pride v poštev, uporabi kakšen recept za perutnino. Med recepti je zelo popularen piščančji žur (z vsemi pripombami), ki izpade zelo dobro in lepo za pogledat, pa še samo se na koncu peče, pripraviš pa lahko vse že prej. Dobra je tudi kakšna puranova rolada, nadevana bodisi s suhimi slivami, ali z zelenjavo, ali s šunko, ali pa saltimboca, ki jo lahko tudi narediš iz purana (čeprav sicer mora biti teletina), dober je puran v pomarančni omaki...itd Zelenjavna priloga je lahko soparjena zelenjava zabeljena z žlico majoneze (sliši se čudno, a ta predlog je bil na reklamnem letaku za Hellmans majonezo in se obnese) lahko al dente skuhaš mlad okrogel stročji fižol, potem pa šopke fižola oviješ s prešano slanino in daš še mao popeči v vpečico, rdečo špic papriko lahko na vrhu prerežeš do 2/3, očistiš (pecelj pustiš) in nadevaš s prebrancem in spečeš, lahko izdolbeš paradižnik, potem pa meso pomešaš s svežo krušno sredici, zelišči - predvsem baziliko, malo koruze in jajčkom ter spečeš.....to so same take reči, ki jih lahko pripraviš vnaprej. Jaz običajno začnem z eno hladno predjedjo (samo grizljajček), potem je juha, pa solata, pa glavna jed s prilogo in desert. Za večje obsege pa nisem in se mi tudi ne zdi smiselno napokati se tako, da potem tisti dan ne moreš več "živeti". Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2005 12:22

Če imaš na krožniku meso, potem naredi cmoke brez mesa, da se ti okusi ne tepejo. Na krožnik vsekakor dodaj kakšno zelenjavo, da popestriš videz. Sirov in ajdov đštrukelj sta čisto v redu barvi, zato malo zelene (popečene bučke) in rdeče /glazirano mlado korenje) ne bo odveč. Ali pa dodaš lisičke, ki so lepo oranžne. Da si ne naložiš preveč dela z mesom, je morda najbolje speči kak kos dobre pečenke. File Wellington na primer - pljučna, obložena z maso iz špinače, šampinjonov in začimb, zavita v listnato testo in pečena v pečici. Ali pa kos rostbifa, pečenega v prozorni foliji, tako da ves sok ostane pod mesom. Tud mrežna svinjska je dobra, pa telečja seveda. Vsako meso pa, preden ga daš v pečico, dobro, z vseh strani, opeci na vreli maščobi na štedilniku, in ga že opečenega do konca speci v pečici. Sok od pečenke potem dodelaš in imaš čudovito omako, ki jo serviraš v posebni skodelici, da si jo vsak prelije čez meso in priloge, kolikor mu odgovarja. Omaka k mesu bo najboljša, če pod meso, ki ga pečeš v pečici, daš precej čebule, malo česna, lovorja in drugih začimb, korenja, zelene,peteršilja in pora ter paprike. Meso položiš na vse to in med pečenjem zalivaš s toplo vodo (in vmes malo belega vina), da se ne zapeče preveč. Ko je meso gotovo, ga spraviš na toplo, sok in zelenjavo pa spasiraš, razredčiš z malo vode, pač po potrebi, in omako narediš do konca. Lahko ji dodaš sladko smetano, še kakšne začimbe, pač po okusu. Serviranje si lahko prihraniš tako, da ovale ali pladnje po robu obložiš s štruklji, izmenično s sirovimi in ajdovimi, vmes naložiš narezano meso in ga čisto malo prejieš z omako. Vmes med štruklje naložiš zelenjavo, malo zelene malo rdeče. Tako si bo s krožnika vsak vzel sam,kar mu ustreza, tebi pa odpade precej dela z nalaganjem na krožnike in skrbi, da bi na vseh jed videti enako. Na poseben križnik naložiš kupeice praženega krompirja (narediš jih z zajemalko) in na vsko deneš vejico peteršilja. Prilogo pa si lako še poenostaviš, če pripraviš yorkshirski puding - to je ena vrsta gosto tekočega testa, ki se speče v pečici in se potem natrga ter postreže z omako k mesu. Upam, da ti bo kaj koristilo. Mamamia mamamia

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

3. sep 2005 15:42

Uf, koliko idej!! Hvala. Kar se tiče strežbe, bom imela pomoč, tako da ni panike. Letos so mi vsi govorili, da zadeve ne bom mogla speljat ker imamo osem mesečnika, a mi pride pomagat sestra. Poleg tega mislim kolikor se le da veliko stvari naprej že med tednom pripravit. Na primer: štruklje mislim naredit naprej in jih dat v skrinjo, mesne cmoke že imam, vendar mi je tisti pomislek o tem, da se bodo okusi tepli, dal misliti.... Vaših odgovorov sem zelo vesela, če pride še kakšen bom pa še bolj, kljub temu tudi sama še malo brskam po Vandelini... Saj vem da kompliciram, a svoje oziroma mozeve goste pac rada razvajam. Vsak bo dobil svojo papico na krožnik, vendar ne preveč. Mislim se tega držat....en mali mesek, dve prilogici...amen (ala en mini slow food). Vse vaše odgovore in znanje iz knjige sem združila nekako takole (želela bi si komentarjev). PREDJED...........Pestra riževa solata (zelo dobro, tisto s špic papriko se mi tudi dopade) JUHA ...............Šinačna kremna juha SOLATA............Mešana GL. JED............. 1.hod.....Svinjska ribica z zelenjavo (ena redkih stvari od svinjine, ki jih ima tudi mož rad, pa še mali košček pride, zelenjava se na koncu zmiksa v dobro omakico z worchestersko omako) .............Pražen krompir .............Rdeče zelje (lahko tudi kaj drugega, korenček) 2.hod....Piščančja roladica (vprašanje file) ............omaka (?) ...........skutni štruklji ...........zelenjavna priloga (?) SLADICA .......možek še tuhta Kar se mesnih cmokov tiče, bodo za drugi dan (PRIDEJO STARŠI),z zelenjavnimi prilogami in omako Se beremo,papa veverica Sporočilo je spremenil(a) sara dne 03. sep 2005 15:43:33

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2005 16:30

Te čisto razumem, da boš goste razvajala, sama počnem enako in mi nič težko narediti, sploh če je povezava s kom iz družine. Če lahko dodam še malo svojega na zgornji predlog - k svinjski ribici razen rdečega zelja in krompirja ne bi dala ničesar več zraven. K piščančji roladi pa bi razen štruklja postregla z zelenjavo, pripravljeno na pari, ali zgolj blanširano in na hitro opečeno na maslu ali olivnem olju. Izbrala bi mešanico brokolija, korenja in svetače - rdeče-zelena kombinacija se lepo poda k belemu piščančjemu mesu. Ob tem niti ni potrebna kakšna omaka razen malce dodelane tiste, ki bo ostala pri pečenju rolade. Po moje bodo goistje na koncu popali še tebe, oziroma hoteli te bodo. Potem pa si bodo premislili, ker če bi te popalai, kdo bi jim pa potem naslednjič kaj dobrega skuhal? Pozdrav, Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. sep 2005 7:40

Tudi sama sem med tistimi, ki rada razvajam s hrano. Nora sem na preizkušanje novih stvari. Slaba stran tega je, da tudi za kakšno pomembno priložnost poskusim kaj novega, kar se včasih ponesreči. Torej moj predlog. Izberi kaj takega, kar zares dobro poznaš. Da si ne boš pokvarila praznovanja. Glede pripravljanja hrane doma. Človek zmore marsikaj, tudi če je v časovni stiski. Če boš pametno splanirala (prepričana sem, da boš), boš lahko kljub majhnemu sončku vse zmogla. Še zlasti ob pomoči. Tako kosilo je potem mnogo več vredno, ker je bilo pripravljeno z ljubeznijo. Veliko rajši se prehranjujem doma kot pa v gostilni. Tam je tako statično in brezosebno.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti