Riž

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

27. nov 2005 9:23

Če hočem skuhati tak riž, kot si ga opisala, ga skuham na - totalno brez komplikacij tako, da ga samo stresem v vrelo slano vodo in skuham, tako, da je še komopakten, a da zrnca ne ne "zahrustajo". Ko je narejen (in ne razkuhan), ga zlijem preko cedila in za sekundo sperem pod curkom vode (ne predolgo, da se ne shladi).Definitivno se najboljše obnese paraboiled riž, če hočeš posebnega okusa in oblike je basmati, prav tako OK pa se na tak način skuha Sant Andrea - italijanski riž za rižote.Če hočem, da se ne zlepi in ne nastane kot rižota (vlažen in lepljiv), temveč suh, ga prej nikoli ne popražim na maščobi (in morebitnih dodatkih). Ker potem ... je jasno - nastane rižota.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

27. nov 2005 15:45

Mamamia kje pa kupiš jasminov riž? jade

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

27. nov 2005 17:51

Jade, jasminov riž kupim ali pri Sosedu, ali v Tušu ali Intersparu, vselej je na policah s potrebščinami za eksotično hrano. Na vrečki piše jasmin rice. Ravno danes sem ga spet skuhala ob kitajski hrani. Mavodilo za uporabo je sicer na vrečki, čeprav ga jaz delam po navodilu iz ene knjige o tajski kuhinji.Mamamia mamamia

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

27. nov 2005 17:56

Najlepša hvala. jade

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

29. nov 2005 9:04

Res je, da s paraboiled ne moreš zgrešiti, vendar je za moje mnenje to rahlo nezdrav riž (predhodno obdelan). Še zanimivost - nikakor paraboiled riža prej ne prepraži, ker bo ratal trd in se ne bo hotel skuhati. Če vzameš kakšen drug kvaliteten riž, ti večinoma ti piše na škatlah, tako kot pravi Mammamia. Čeprav pa nikoli nisem zasledila kaj o spiranju (sem spirala pa nekaj namakala samo za pripravo suši riža, sicer nikoli). Vsekakor nabolje, da poskusiš basmati riž (od Zlatega polja ga dobiš skoraj povsod, čeprav ni najboljše kvalitete) Sicer pa, najbolj enostavna priprava je z vpijanjem vode: bali, basmati, jasminov in tajski riž: ena merica riža in dve merici vode. Pokrito naj blago vre, dokler vode ne zmanjka (to bo 12-17 minut). Pokrito pustiš še 5 min stati. Če imaš opravka s kakimi polnozrnatimi zadevami (rjavi basmati npr.), lahko rabi več vode. Če tam navodil ni, daj isto dve merici vode, ko jo zmanjka, pa poskusi riž, koliko je trd in po potrebi dodajaj še po štamprle vode. Ko je bilo že govora o rižotah: rižoto se dela samo z arborio ali carnaroli sortami riža (tako Italijani v svojih knjigah, no omenjajo tudi sorto Vialone Nano, ki je pa še nisem videla v trgovinah).

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

29. nov 2005 9:42

Malan, mene pa zanima, kje dobiš rjavi basmati riž. Ga nisem še nikjer zasledila. Ker pa večinoma uporabljam rjavi riž od Uncle s Bena, bi poizkusila še tega. Hvala in lp Julija

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

29. nov 2005 9:52

mislim da sem ga privlekla s police, kjer so azijske zadeve. večji Merkator. Poglej pa tudi med police z zdravo hrano. Je pa res, da naše trgovine nabavljajo malo v valovih. Kakšne strvari ne najdeš nikjer, čez pol leta jo imajo pa povsod... In rjav basmati sem kupila že pred časom

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

29. nov 2005 10:35

Tukaj je nekaj napisano o vrstah riža: <http://www.droga.si/default.asp?id=429> Paraboiled riž je še vedno bolj zdrav kot beli riž, ki je v glavnem samo še škrob, oropan za skoraj vse vitamine in minerale. LP

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. nov 2005 10:49

moj recept: riž (sedemkrat splaknjen) kuham v slani vodi. Ko je kuhan al dente, ga odcedim, na dno lonca dam malo vode, potem cedilo z rižem, pokrijem in še 5 do 10 minut soparim. Uporabljam basmati, ki ga kupujem v S. Je zelo ugodne cene in dober. od iste firme imajo tudi jasminov riž. Ta mi je boljši kot basmati od Zlatega polja. Tak riž je vedno priloga h kitajski hrani, kljub temu, da bi se moral malo limati. Ampak takega ne maram. mimika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. nov 2005 14:50

rjavi basmati riž imajo v BTC-ju v pokriti tržnici, trgovina Jablana. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti