Riž

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

tema odprta - 14. avg 2005 16:12 | ogledi: 15.201 | odgovori: 22

Mene zanima kako naj pripravim kuhan riž, da ne bo izgledal kot en poc ampak bodo zrna čvrsta in ločena eden od drugega. Tak riž velikokrat dobim v kakšni gostilni kot prilogo in me zelo zanima kako to naredijo.

Lepo bi vas prosila, da mi date kakšen koristen nasvet oz. recept.

Hvala

Marjetica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. avg 2005 16:22

Če gre za klasičen kuhan bel riž kot prilogo, potem je treba uporabiti primerno vrsto riža. Najboljši je dolgozrnati, in to jasminov ali basmati. Sta res nekoliko dražja, a neprekosljiva. Priprava je preprosta, navodila za razmerje vode in riža, ki je bistveno, da riž ni pocast (oziroma eden od bistvenih elementov), bi moralibiti na navoduiču. Če ga ni, upoštevaj to pravilo (preizkušeno neštetokrat). Basmati ali jasminov riž, željeno količino, na cedilu spiraj tako dolgo, da je voda popolnoma bistra (nekaterih vrst riža namreč ne smeš izpirati pred uporabo). Daj jo v kozico in zalij s toliko vode, da ta za dva cm prekriva riž. Dodaj nekaj kapljic olja in pusti, da zavre. Ko zavre, posodo odkrij, zmanjšaj ogenj in pusti, da se na površini začno delati mehurčki,. To poemni,d a je riž gotov. Izklopi ogenj, odtsavi in pkrij ter pusti vsaj deset minut. Riža mi ne solimo, ker so dovolj slane jedi, h katerim je priloga. Upam, da bo uspelo. Pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

14. avg 2005 19:05

Prej sem pozabila dodati, da je za tiste, ki ne uporabljajo basmati alijasminovega riža, zelo dober tudi Uncle ben"sov parboiled dolgozrnati riž. Pri njem nikakor ne moreš zgrešiti, da bi bil ocast, ker zrna vselej ostanejo nezlepljena. Je pa res, da tak riž niuporaben na primer za rižote (ker slabše vpija okuse) ali narstke. ZA te jedi mora biti rič okroglozrnat in tak, da se malo sprime. Mamamia mamamia

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

14. avg 2005 21:18

Jaz mislim, da je fora v dolgosti, ne v tehniki (kuhanja) :) Dolgozrnat se ne razkuha pocasto, Jaz osebno uporabljam Bali, nebrušen, ki je cenejši od zgoraj naštetih. Dobiš ga tako v Š kot pri sosedu. Je pa ta riž neupraben za narastke ali mlečni riž. Za te še vedno uporabljam okroglozrnat riž, ker te jedi morajo biti pocaste. Pa pri dolgozrnatem rižu jaz dam manj vode - 1: 1,5 (1dcl riža, 1,5 dcl vode), če pa delam rižoto z dosti zelenjave pa je razmerje celo 1:1, ker zelenjava spusti precej vode. Pri okroglem pa delam v razmerju 1:2. sissi

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

14. avg 2005 22:50

Tudi dolgozrnati "paraboiled" od zlatega polja je PRVA LIGA! Niti slučajno se ne razkuha in ne sprime. Glede razmerja vode in riža upoštevaš navodila na škatli, jaz dam raje še malo manj vode, malo skrajšam čas kuhanja in kuhan riž pustim še cca 10 minut v pokriti posodi. Lp, Nojči

Biba7  

član od: 29.4.2005

sporočila: 69

15. avg 2005 0:06

Kadar kuham riž ga vedno prej prepražim na maščobi (pa na malo maščobe) da postekleni in vedno imam merico 1 skodelica riža - 2,5 skodelici vode in ni pacast. Lp. Biba Biba7

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. avg 2005 0:16

Jaz pa kupujem "tarumenega" parboiled. Italijanskega. In je vedno super, tudi v rižotah se ne razkuha ali razpade ampak ostane lepo z zrcem na sredini in vsak zase. Ga pa redko kuham na vodi, tudi če delam belega, dam manj vode, da ne bi na koncu z vodo odlila tudi večine "vsebine" riža. Tako imam vedno takega bolj dušenega kot kuhanega. tjas

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

15. avg 2005 0:28

Jaz za vse jedi uporabljam dolgozrnati riž.Pred kuhanjem ga zmeraj namočim,potem pa nekajkrat sperem.Kuham ga le kratek čas,približno deset minut ali še manj.Če ga pa rabim za kakšne narastke,ga kuham pač dlje,da je bolj pacast. Marjetka cvetka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

15. avg 2005 9:12

Ja, saj, koliko kuharic toliko načinov priprave riža. Ker obožujemo azijsko kuhinjo smo pač veliki ljubitelji basmati in jasminovega riža in ga res pripravljam z veliko ljubeznijo in mi ga je žal spocat za neko rižoto. Res pa je tudi, da rižota z rižem, ki ne vpija tako kot specialne vrste riža za take jedi, ni tako zelo okusna kot na primer s srednje ali okroglozrnatim zrnatim riže. ZA kitajski riž pa je logično, da se sicer ne sme biti pocast,a se morajo zrna malo lepiti, sicer ga nebi mogli jesti s palčkami. Kako pa bi bilo videti, če bi jemali zrno po zrno? Kot prilogo k našim jedem pa tudi jaz riž najprej opražim na čebuli, da postekleni (ga pa nikdar prej ne namakam, ampak vsipam suhega), potem pa samo zalijem z juho ali vodo in posolim (dodam tudi malce vegete) ter skuham. Ko se pojavijo mehurčki ga odstavim in pokrijem in pustim stati vsaj deset minut. MAmamia mamamia

Gajuska  

član od: 5.11.2004

sporočila: 81

15. avg 2005 13:15

Jaz vedno uporabim dolgozrnatega od Uncle Bens. Najprej prepražim čebulo, na njej še riž, da postekleni in nato zalijem z dvakratno količino vode. Začinim in dušim na majhnem ognju, dokler tekočina ne izpari. Nič se ne razkuha, rižek je odličen. Sem poskusla že z drugimi vrstami riža, pa je vedno nastal poc. Ta pa zagotovo uspe.:) Gajuska

Xenna  

član od: 11.4.2005

sporočila: 34

26. nov 2005 12:49

Jaz pa ga delam tako, sperem še surovega nato kuham cca. 5 minut ga na hitro preperem, da ni sluzast ( v cedillu) nato ga kuham še malo, seveda dodam vrelo vodo z malo olja( 1 žlico) ,tako da je al dente.V mikrovalovni mi tudi lepo pride zrnast in kupujem pa različne sorte riža.Basmati pa se hitreje skuha. Xenna Xenna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti