Čebula

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

tema odprta - 11. avg 2005 14:52 | ogledi: 2.515 | odgovori: 20

Spet jaz! Ko ste mi že tolikokrat pomagali (upam, da ne samo meni ), imam še eno vprašanje (vidi se, da sem bolj novopečena šefica kuhinje, hihi).

Kaj napraviti z večjo količino čebule? To je ta "navadna", z oranžnim olupkom, zelo čvrsta in z intenzivnim okusom. Bi se dalo to zamrznit, sušit, vlagat in kako to izvesti...? Problem je predvsem v tem, da nimam nekega hladnega prostora oz shrambe, kjer bi lahko čebula dlje časa stala. Zanimajo me tudi recepti, ki vključujejo večjo količino čebule. Čebula je res lepa in se mi zdi škoda jo pustit, da uvene...

Hvala!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. avg 2005 16:15

Jaz imam podoben problem s shranjevanjem. Lansko zimo sem si nekaj čebule olupila in nasekljala - kot za golaž ali kako drugo omako -, jo razdelila v vrečke za skrinjo in na hladno z njo. Pozimi mi je zelo prav prišla, sploh kadar se mi je mudilo s kuho, saj sem jo kar direkt vrgla na olivno olje in prišparala malo cajta s sekljanjem. Eno kilo al pa dve čebule lahko tako pospraviš tudi če imaš bolj majhen zmrzovalnik ob hladilniku. Lp, tjas

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

11. avg 2005 16:29

Moja soseda pa veliko čebule naseklja, spraži na olju samo toliko, da malo porumeni, jo ohladi, v manjše posodice in zamrzne. Ko se ti mudi, še kako prav pride, ko je že kar pripravljena. Jaz je tako še nisem pripravljala, ker jo moram sproti kupovati (ni vrta, njive ali dobrih sorodnikov), ona pa pravi, da je zelo zadovoljna. LP Dušanka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

11. avg 2005 16:40

Bogi moj zmrzovalnik, totalno je že nabasan Je pa to res najboljša rešitev za enkrat. Žlahta in prjatli so 4 ure vožnje stran in dvomim, da mi bo ob teh bolj redkih obiskih hodila čebula po glavi... :)) Trenutno se kuha čebulna juha, jaz se pa vračam v kuhinjo jokat nad usod...eee... sesekljano čebulo

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

11. avg 2005 17:10

V eni od revij Dober tek je bil pred časom objavljen recept za nekakšno čebulno marmelado oziroma namaz, ki se pripravlja za ozimnico. Ampak ta trenutek ne morem pomagat, ker sem v zdravilišču (kjer pa imajo intrnet in se lahko sprehajam po forumu, tako da mi nebo dolgčas po vas). Če ne bo prepozno čez 14, ga lahko poiščem in pošljem, lahko ap poskusiš sama preko najdi.si, Dober tek, morda imajo dostop do arhiva. Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

11. avg 2005 21:39

Sem probala poiskat, pa ne najdem tega namaza. Če se boš spomnila, ko se vrneš pa se oglasi! Uživaj v dopustu :)

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

12. avg 2005 7:27

Preizkušen način je zamrzovanje nasekljane in pražene čebule (na olju ali masti), kot je omenila že Dušanka. Če nimaš posodic, je prikladno, če jo zamrzneš v obliki plošč- na dno pekača daš polivinil, napolniš s praženo čebulo 1 cm na debelo in daš zamrznit. Zmrznjeno nalomiš na kose in zložiš v vrečko kot zrezke. Ker se kosi ne sprimejo, jih jemlješ po potrebi. Zaradi večne stiske v zmrzovalniku pa me zanima, če ima kdo izkušnje s praženo čebulo v kozarčkih- je obstojna? Ne bi rada uničina preveč čebule, nameravam pa letos vsekakor za test narediti nekaj kozarčkov. Če ima kdo izkušnje s tem, naj se prosim javi. Lunika, veliko čebule gre v golaž... to je prvi recept, ki mi je padel na pamet... LP, V.

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

12. avg 2005 15:03

Juha je bila odlična, golaž bo na sporedu za vikend, nekaj jo je že v zmrzovalniku in kup se počasi manjša... :) Ideja z zmrzovanjem pražene čebule je tudi super, posebej zato, ker porabi manj prostora kot sveža. Jaz imam navado take manjše stvari - za enkratno uporabo - zapakirati v majhne vrečke (1 liter). Ko to rabim, vzamem iz zmrzovalnika, dam vrečko za par sekund pod curek vroče vode, odprem in vsebina gre brez problema ven. Posode so rezervirane samo za večje stvari, ker zavzamejo preveč prostora...

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

12. avg 2005 18:04

Lunika, bom poiskala recept, ko se vrnem s tega mojega zdravljenja, pa ga pošljem. Za čebulo nikoli ni prepozno. Mamamia mamamia

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

15. avg 2005 21:18

ojla! pri nas smo pravi ljubitelji čebule. sama velikokrat pripravim zavitke iz čebule in hrenovk. so ful dobre in na hitro narejene, sploh če dobiš kakšne nenapovedane goste, ali če se pojavi huda lakota. če hočete napišem recept. lp sajovict

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

15. avg 2005 21:52

Čebulni kruh (v običajno testo za kruh zamesiš praženo posoljeno čebulo in kako nasekljano zelišče, lahko pa ga razvaljaš, posuješ s čebulo in zviješ kot potico).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti