Riba na soli

preprost  

član od: 25.1.2014

sporočila: 168

14. apr 2014 15:20

 

Ežoj- saj ni lih pravilno posut 10 dek vegete. Pa kaj češ? Enim je všeč. Meni včasih tud. Ne bom pa nikol izjavo, da je to bogostrunstvo. Eh, nem raje več kolega Hedonista komentiral...

 

Lp

preprost

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. apr 2014 15:28

sarabande je napisal/a:

Nekje na vidnem mestu na tem portalu bi bilo treba pripeti napis: De gustibus non est disputandum.



Miroslav Vulović

 

Ej, kolega, za tole dobiš en .

Če samo pomislim, kako slastne so ribe in premnogi ostali kriterji iz morja v bouillabaisse (čeprav rib po originalnem receptu ne maram), kako si ližem prste ob tajskem curriju, toplotno dimljenemu lososu iz Alaske, pa ob tunkanju sashimija v wasabi/sojino omako, na deščici in žaru pečeni ribi (navadno je divji losos) ali škampom, pa škampom po karibsko (vzemi katerokoli varianto), potem so še jambalaja, gumbo, etuffe...Mi kuhamo škampe na pivu, ra ribo pripravim v gobovi žametni omaki pa.... Ni da ni.

Včasih bi bilo dobro, če bi se hedonist ne oglašal s svojim obširnim znanjem o ribah.  



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 14. 2014 15:29

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. apr 2014 16:56

Vanja, nekoliko nestrpen je tale tvoj post. Zdej ti lahko pišeš kar koli hočeš meni pa to  pravico kratiš. Čisti napad na mojo integriteto. Nikoli nisem napisel kaj smeš ali kaj ne, vedno sem izrazil samo moja načela in mnenja. Ti pa kar v grob napad. Za ameriško kulinariko itak vemo kakšna je tako da o tem ne gre izgubljati besed, je pa res, da trg ponuja nebroj več sestavin kot pri nas v Sloveniji ampak kaj čmo tako je pač je. Meni ribe res pomenijo vrhunec kulinaričnih užitkov in sem pri pripravi njih popolen puritist in to priznam. Nikoli pa k temu ne silim nikogar le povem svoje mnenje. Tudi  tebe ne,zato bi bilo morda bolje, da tudi malo premisliš preden pritisneš tipko >pošlji< razen če si se že povsem navzela ameriške nadutosti in kvazi superiornosti.

Sarabande, kaj pa naj za vraga razpravljamo na kulinariki kot o različnih pogledih nanjo? Samo hvalimo in se delamo neskončno prijazne ? ???

hedonist

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. apr 2014 17:30

hedonist je napisal/a:

Vanja, nekoliko nestrpen je tale tvoj post. 


hedonist

 

Enako, kot so tvoji.

Bouillabaisse je francoski, ribe in morski sadeži v tajskem curriju so s Tajske (wow?), sushi japonski (ma ne?).... Če bi se zapeljal kam drugam kot do tistega otoka sredi Jadrana (ki je verjetno čisto OK, ni pa cel svet), bi lahko sprobal tudi tele jedi.

Pozabila sem na hobotnice pripravljene na 1001 način, ki jih dobiš na Portugalskem. V prejšnjem postu nisem niti omenila morskih rib  ali sladkovodnih iz Amazona, ki jih v raznoraznih čorbicah ter začinjene tako ali drugače prirpavljajo v Braziliji (Tole je ena mojih dveh ali treh najljubših jedi, pripravijo jo tudi s hobotnico in ribami). 

Jambalaya, gumbo in etuffe so francoko/afriške kombinacije, ki so pa res nastale v usa. McDonald ni nobeno merilo ameriške kulinarike. 

 

 



Vanja



Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 15. 2014 00:04

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

15. apr 2014 8:39

Ker sem pred dvema dnevoma ravno jedla zelo okusne ribe na žaru in pa v pomarančni omaki v voku, se bom pa še malo v tej temi ustavila.

 

hedonist je napisal/a:

Tudi začimbe kot so česen, na ali v ribo ne sodijo, saj potem povsem prekrijejo njihovo aromo.

 

Od kdaj pa to? Na file vitkega soma ali pa svežo orado/brancina v foliji vedno dam 1-2 stroka česna in okus je enostavno božanski (v kombinaciji s peteršiljem čebulo, limono/limeto, olivn oljem, kaprami, ščepcom popra in soljo...)

 

@Vanja, prav fovš sem ti, da lahko ješ divjega lososa (niso sicer zaščiteni oz. se jih lahko lovi samo v omejenih količinah?)

Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 15. 2014 08:41

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

15. apr 2014 9:09

 

hedonist je napisal/a:

Tudi začimbe kot so česen, na ali v ribo ne sodijo, saj potem povsem prekrijejo njihovo aromo.

 

Od kdaj pa to? Na file vitkega soma ali pa svežo orado/brancina v foliji vedno dam 1-2 stroka česna in okus je enostavno božanski (v kombinaciji s peteršiljem čebulo, limono/limeto, olivn oljem, kaprami, ščepcom popra in soljo...)

 

Se popolnoma strinjam z teboj MiriBon..daj na ribo še kakšen strok česna več,pa fajn kaper,svetujem limono,ker je bolj kisla,pa da se ti med peko okusnega brancina,orade ali  kakšne druge fine ribe česen fajn zapeče,in spusti tisto grenčico pečenega česna po nežnem ribjem mesu..zagotovljena eksplozija okusov..od - do...

Vrtejbenka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. apr 2014 9:47

Vrtejbenka je napisal/a:

 

hedonist je napisal/a:

Tudi začimbe kot so česen, na ali v ribo ne sodijo, saj potem povsem prekrijejo njihovo aromo.

 

Od kdaj pa to? Na file vitkega soma ali pa svežo orado/brancina v foliji vedno dam 1-2 stroka česna in okus je enostavno božanski (v kombinaciji s peteršiljem čebulo, limono/limeto, olivn oljem, kaprami, ščepcom popra in soljo...)

 

Se popolnoma strinjam z teboj MiriBon..daj na ribo ali piščančji ( puranji ) file še kakšen strok česna več,pa fajn kaper, svetujem limono,ker je bolj kisla, pa rdečo papriko in poper, pa da se ti med peko okusnega brancina,orade, ali perutninskega filea, ali kakšnekoli druge  ribe česen fajn zapeče,in spusti tisto grenčico pečenega česna po nežnem mesu..zagotovljena eksplozija okusov..od - do..., in sploh je vseen kaj ješ, kajti vse ima enak okus, nežen okus ribe ali perutninskega filea je popolnoma zakrit s začimbami ( uf, pa na vegeto ne pozabit )



Vrtejbenka

Krepko dodal ežoj. Bom pa čist tiho in ne bom kazal ogorčenja nad tem, kako ste pripravljeni uničit fini okus ribe.

Pa še Vanja: bouillaibesse ( ali kako se že napiše prav ) je francoska čorba od manjvrednih rib, ki jih ribiči niso mogli prodat skuhanih v juhi in postreženim na kosu ( starega ) kruha, da se vse iz revnega ribiškega okolja izkoristi do maksimuma in pol pridejo prisrani bogatuni, ned tem vzdihujejo in se prepričujejo, kako se skuha " ta pravi " boiullaibese..............

Naj mi bo žlehtnoba oproščena, tak sem zanalašč!

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

15. apr 2014 9:59

Vrtejbenka, Ežoj , natanko to želim dopovedati in me zato napadajo. Je pa res, da prefinjeni okus povsem sveže ribe, ki jo ribiči potegnejo zjutraj ali ponoči iz vode in je čez nekaj ur že na tvojem krožniku ne pozna vsak in mu je zato težko razumljivo da je najboljša brez vsakega česna, peteršilja, čebule, ............Ker tako svežo ribo lahko mirno ješ tudi surovo sej taka je včasih najboljša. O tržaški omaki na ribah smo imeli tukaj že kar nekaj debat ampak ja, prepričevati prepričane res nima nekega smisla. In ko ni pravih argumentov nastopi diskreditacija in žaljenje kar je pa tudi tipično tukile gor.   

hedonist

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

15. apr 2014 10:59

Razumem tvojo poanto v stilu 'the fish needs to speak for itself', ampak minimalistične pristope si lahko privoščiš po večini samo na obali, kjer bodo ribe zagotovo sveže in kakovostne in bodo zato dejansko imele kaj 'za povedat'.

(Za to 'ta pravo' seveda rabiš piranskega brancina ali jadranske lignje - prvega lahko probaš tudi sam ulovit za  pristno experience ali pa pač odšteješ tistih 20+ euro).

Kljub temu pa je tudi standardni način priprave z omenjenimi začimbami zelo dober - meni je glavno, da je riba po možnosti sveža in da je ne razkuhaš oz. preveč/premalo spečeš. Okus je potem v veliki večini primerov zagarantiran.

Purist gor ali dol, če hočeš res 'dokazat', da je the simpl način tisti edini pravi, potem ti preostane samo eno.... ;)

(se priporočam za dagustacijo, hihi)



Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 15. 2014 11:01

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. apr 2014 13:26

Fantje, jaz vam verjamem, že glede na količino pojedenih rib, ki je ne bi dosegla, če še enkrat tako dolgo živim. A si bom drznila napisati, da je super tudi brodet, ki je tradicionalna dalmatinska, pa najbrž tudi sicer jed obmorskih krajev. In četudi ni narejena iz najboljših delov ribe, je nadvse okusna. Pljučno pečenko drugače obdelamo kot goveja rebra ali bočnik. Jaz bi to ribiško vojno zaključila tako, da je za vse dovolj prostora, za vsak okus dovolj izbire. Sarabande je pred kratkim napisal tisto zlajnano o okusih. Se mu kar pridružujem. Pa dober tek z ribo pripravljeno tako ali drugače, da smo le uživali! Pa na kupico rujnega ne pozabimo! 

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti