Domač sladoled

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

tema odprta - 1. jul 2005 17:03 | ogledi: 5.037 | odgovori: 8

Kakšne so Vaše izkušnje z domačim sladoledom, narejenim v strojčku? Meni nikakor ne rata, pa tudi če delam točno po priloženem receptu. Kakšen nasvet bi mi prišel prav. Pa preizkušen recept tudi.

Mmbrlan

mmbrlan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. jul 2005 9:58

kolikor se spomnim, strojčki, ki imajo vložek, ki ga je treba predhodno zmrznit, navadno ne ohladijo sladoleda dovolj, da bi se ga dalo lepo nadevat v kupo - mislim, kepice ne držijo oblike (vsaj tak ej bil tisti, ki ga ima mami)... če te to ne moti, je sladoled še vedno dober, ampak mene malo moti in zato ne bom kupila takega strojčka, ampak takega, ki tudi sam zmrzuje - so pa taki primerno dražji, ampak po moje se splača (pri nas se jih žal ne dobi:() Zato čakam, da bom mela čas in denar za ta hec:) Medtem delam sladolede brez strojčka in za enkrat so vsi ratali (včeraj oz. danes ponoči sem jih naredila 5 - ampak se še hladijo, še nisem probala, bom poročala, če bo koga zanimalo). Ne vem, če je to to, kar si mislila, malo bolj povej, KAJ ne rata? Se ti jajčno-mlečna masa sesiri (v tem primeru jo kuhaš predolgo) ali se ne zamrzne dovolj ali ima prevelike ledene kristale ali ti ni dober? Veri

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

4. jul 2005 15:49

Moj sladoled v strojčku vedno uspe. Recept ni važen, lahko improviziram kolikor hočem. Kaj ti razumeš pod "ne uspe"? Suzana

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

4. jul 2005 22:36

moj sladoled je preveč tekoč, nikakor se ne naredi - tam namreč piše, naj bi bil izdelan v največ 25 minutah - tak za na mizo postavit... Ampak pri meni žal ne. Aparat je delal še več časa kot je bilo napisano, saj sem mislila, da bo potem kaj bolje. Naslednjič je bil skoraj maslen, spet drugič sem poskusila stračatelo, pa je bilo vse skupaj bolj kot sladoledu, podobno napitku s čokoladnimi koščki...Pa sem že malo obupala. mmbrlan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. jul 2005 11:07

Predvidevam, da imaš takega s hladilnim vložkom: vložek moraš met vsaj 24 ur v zmrzovalniku na najvišji polici (tam kjer najbolj hladi). Nekateri pravijo, da je dovolj 8 ur, po mojih izkušnjah ni. Res pa je, da so mogoče tudi aparatki različni, mamin je že precej star... In pa NI ŠANS, da bi bil v tem strojčku sladoled gotov v pol ure! NIKOLI ni bil prej kot 45 minutah, navadno pa je trajalo več kot 1 uro oz. smo ga morali dati še v zmrzovalnik na domrznjenje, če smo hoteli imet dovolj trdega za lepe kepice. Sicer je bil dober in hladen, ampak vseeno ne tisto, kar si jaz predstavljam pod sladoled - da se da lepo oblikovati,...:) Mi smo dali strojček navadno v klet (iz več razlogov: prvič hrup, drugič pa je tam bolj hladno in je hitreje ratalo). In iz teh razlogov (čas in moč zamrznjenja) si bom jaz omislila tak strojček, ki sam zmrzuje in ga ima tudi suzanar. Če bi mela tega na vložek, bi ga vseeno uporabljala, verjetno bi ga nesla na mroje;) Tako da ne vem, če bo to kaj koristilo, ampak probaj res dobro zamrznit vložek, magari par dni za prvič, da vidiš, če bo potem kaj boljše, pa pusti, da dela vsaj 1 uro oz. dokler ne vidiš, da se mešalo že matra. In če boš dala na domrznjenje v zmrzovanik ali če boš zmrznila del sladoleda, ker ne boste vsega pojedli, ga daj takoj, ko strojček konča z mešanjem v posodice in v zmrzovalnik. Če ga najprej postrežeš pri mizi in potem zmzneš, kar ostane, se sladoled med tem že ravno toliko odtali, da ko ga spet zmrzneš, nastanejo veliki kristali, ki v dobrem sladoledu niso zaželeni... Sicer pa uporabi za sladoled vedno samo čisto sveže sestavine (sploh velja za mleko, boljše da je navadno, ne alpsko in če se le da uporabi takega s 3,5% maščobe). Pa vse sestavine že prej zmešaj skup in OHLADI, predno jih zliješ v strojček. Če kuhaš jajčno mlečno maso nad soparo, jo preden jo daš v strojček, ohladi v ledeni kopeli. Sicer ti bo masa ogrela hladilno tekočino v vložku in boš dobila to kar si do zdaj - tekoč sladoled... Na splošno pomeni več maščobe bolj penast in kremast sladoled, manj pa bolj zbitega. Tudi jajca povežejo maso. pa ne dodajaj preveč alkohola (razni likerji, rum,... če že, čisto malo, samo za okus, rajši esence, če se ti že tako noče trdit), ker ta znižuje temperaturo ledišča - torej se sladoled pri isti temperaturi še ne bo hotel strditi. In tudi ne preveč sladkroja, ta ima podoben, čeprav precej milejši učinek. Pa pazi, kadar mešaš mleko in kak limonin sok - če ga boš dala v toplo mleko ali pa segrela mleko s sokom, se ti bo sesirilo. Če delaš tako, moraš najprej mleko pregreti (če recept to zahteva, recimo za jajčno zmes) in potem ohladiti in šele nato dodat limonin sok. To sem napislala zato, ker si napislala, da je bil sladoled maslen - kaj drugega si ne morem predstavljat, da bi lahko bilo razen tega in pa če si predolgo kuhala maso in se je sesirila. Probaj, pa če ne rata se spet oglasi, da rešimo problem - če pa boš obupala, se priporočam za aparatek - hihi;) Veri

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

5. jul 2005 13:45

Veri, hvala, res si bila izčrpna! Bom probala, pa se oglasim! mmbrlan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. jul 2005 18:16

Ni zakaj, držim pesti, da rata! Ti pa drži meni, da se čim prej dokopljem do svojega strojčka:) Veri

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

5. jul 2005 19:04

predvsem se splaca kupiti strojcek z vgrajenim hladilnikom, ki je skoraj nuja za domac sladoled. ne glede na znamko, boste imeli v 45 minutah, sladoled, ki se bo dal oblikovati v kepice... (cena od 200 eur naprej, jaz uporabljam ze dolgo let SIMAC-ov GELATAIO) ce nimate strojcka s hladilnikom, potem mora biti masa za sladoled res dobro ohlajena pred zamrzovanjem (vsaj 8 ur v hladilniku, na cca. 3-5 oC), da boste sladoled lahko zamrznili v pol ure, kolikor ponavadi drzi predzmrznjena posoda in nikakor ne dodajate sladoledu alkohola, ker vam nikoli ne bo zamrznil, ce strojcek nima vrajenega hladilnika za dober domac sladoled sta na voljo dva osnovna recepta: - malo manj kot pol angleske kreme (rumenjake, sladkor in smetano oz. mleko skuhamo) ter malo vec kot pol stepene sladke smetane + okus po izbiri (vanilija, čokolada... okus dodamo v angleško kremo). v skoraj zamrznjen sladoled lahko dodamo tudi poljubo sadje oz. oreščke in podobne sestavine - drugi osnovni recept je bolj enostaven, rezultat mogoce manj kremast (ali pa tudi ne), recept pa sledec: 2 jajci, stepemo z 2 dl sladkorja, dodamo pol litra smetane, stepamo in dodamo 2,5 dl mleka, ter spet okus po zelji., pred koncem zmrzovanja, seveda poljubno dodadamo spet koscke sadja, orescke ali poljubno suho sestavino sadne sorbete pa delamo vedno po receptu 2 dela sadnega pireja in 1 del enostavnega sirupa, ki ga skuhamo iz enake kolicine vode in sladkorja. okusi in kombinacije po izbiri. tako enostavno je delati doma sladoled! receptov je na tisoce, najboljsi so tist, ki jih spomnite sami... :) samo vasa domisljija vas omejuje pri najboljsem naslednjem sladoledu! :) cellnet

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

2. avg 2005 13:36

Ena fintica - jaz ponavadi delam sadnega in brez jajc, ker mi nekako ne pašejo - sadje prej zamrznem in vmešam zamrznjeno - palični mešalnik pa tako ali tako vse razbije! (nasploh je to fajn za zimske dneve, ko potegneš iz zmrzovalnika skrite zaloge in presenetiš s sladoledom) Cela sladoledna masa se precej prej ohladi in imam sladoled narejen že v 15 minutah. Staša Frank

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti