Vrtni žar

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 8. feb 2005 14:18 | ogledi: 15.575 | odgovori: 19

Bratu bi kupili samostoječ vrtni žar. Malo boljšega oziroma dražjega in večjega. Kje ste ga vi kupili in na kaj je treba biti pozoren?

Mimika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. feb 2005 9:59

Toplo priporočam - skombinirajo po vaših željah, pa tudi cene so glede na kvaliteto ugodne. So pa na Dolgem mostu v Ljubljani. http://www.gorenc-sp.si/ Loni Makaroni

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. feb 2005 13:11

Loni, videla sem, da jih imajo iz različnih materialov (kotlovska pločevina, litoželezo). Kakšnega imaš in kako si z njim zadovoljna? Mimika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. feb 2005 13:55

Mi smo vzeli namiznega z litoželezno gladko ploščo velikosti 40x40 cm brez ročajev, ampak v kombinaciji s plinskim kuhalnikom, ki smo ga jeseni s pridom izkoristili za peko kostanjev na balkonu. Pa ko kuhaš kake čorbe in arome niso ravno zaželene v celem stanovanju... Bi vzeli še enkrat istega. Litoželezno ploščo je težje očistiti kot ostale, ampak se pa zadeve gor lepše spečejo. Upam, da sem ti kaj pomagala. Loni Makaroni

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

9. feb 2005 14:22

Tudi jaz priporočam izdelke Gorenc. Smo lani pri njih kupili velik plinski žar s plinskim kuhalnikom, dokupili pa smo razne teflonske plošče za pečenje - tako lahko pečemo hkrati na gladki ali rebrasti plošči ali enojni večji plošči. Mislim, da je najbolje, da kupiš dve manjši plošči - eno gladko, drugo rebrasto, potem pa so sam lahko dokupuje druge variante, Mi najraje pečemo na teflonski plošči in smo zelo zadovoljni s tem žarom. LP Nada

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. feb 2005 15:56

Podobne dela tudi Elplin iz Domžal. Ker kotlova pločevina, litoželezo pa sploh zelo rjavi, mi je mojster rekel, da zadnje čase največ delajo iz rostfreja. Nekaj imajo standardnih izdelkov, drugače pa delajo tudi po naročilu.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. feb 2005 7:33

Na žare se prav nič ne razumem, vem pa, da je pri voku tako, da je najboljši železen (iz tolčenega železa), ki ga je treba zažgat. In šele potem, ko je tak, ne rjavi več. Okus hrane, pripravljene v takem voku daleč presega okus hrane pripravljene v raznih novodobnih vokih: teflonskih, rostfrajastih in emajliranih. Bi se dalo zažgati tudi žar?

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. mar 2012 18:49

Po mojih izkušnjah so žari z litoželeznimi ploščami veliko slabši kot z rešetkami. Tisti iz Domžal so veliko cenejši kot od Gorenca, vsaj takrat ko sem ga jaz kupoval.

Steaka na njih ne moreš speči, enostavno lahko skoraj vse enako spečeš v ponvi. Rešetke, spodaj konkretno močni plinski gorilniki in pokrov za zapret, pa dobimo rezultat. Ogenj je pa še vedno top.

Commis débarrasseur

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

12. mar 2012 10:35

Mora biti napovedana res dobra "žurka", da se mi da zakuriti žar in peči na rešetki. Za kakšno običajno kosilo v krogu družine je plinski žar z litoželezno ploščo zakon. Po mojih izkušnjah je litoželezna plošča boljša od jeklene, vendar sem svojo predelal tako, da sem jo zbrusil s "fleksarco", da je popolnoma gladka. Absorbira več vročine in manj spreminja temperaturo (npr. ko zapiha veter in ogenj ugasne ali ko naložim sveže pečenje). Sicer pa v poletju 2011 žara skoraj nismo uporabljali. Odkrili smo sač in pripravo jedi "izpod peke".

lp

booris

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. mar 2012 10:44

U, jaz pa peke in žara ne bi zamenjala, veliko uporabljamo oboje, saj gre za povsem različne načine prirpave.

Če imamo čas, je žar z ogljem pod rešetko zakon, za kako hitro kosilo pa je tudi plošča nad plinskim gorilnikom dober izhod.

Peka se pa ve: hobotnica, teletina,jagnjetina, krompir in zelenjava ...

 

Mi pač kombiniramo vse, kar imamo, odvisno od priložnosti, števila jedcev in priložnosti, pa vremena seveda ...

mamamia

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

12. mar 2012 10:56

mamamia je napisal/a:

U, jaz pa peke in žara ne bi zamenjala, veliko uporabljamo oboje, saj gre za povsem različne načine prirpave.

Če imamo čas, je žar z ogljem pod rešetko zakon, za kako hitro kosilo pa je tudi plošča nad plinskim gorilnikom dober izhod.

 


mamamia

 

mamamia

anibas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti