Žolčni kamni - dieta

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

tema odprta - 27. jan 2005 20:44 | ogledi: 86.754 | odgovori: 27

Pozdravljeni.

Ker so mi diagnozirali žolčne kamne, bi bila zelo vesela nasvetov, česa se moram pri prehranjevanju izogibati, kaj je dobrodošlo, ...

Saj sem prebrala razne nasvete na webu, vendar menim, da mi bodo vaše praktične izkušnje bolj koristile.

Hvala in lep pozdrav, Renata

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

27. jan 2005 20:58

Renatana. Poglejte v knjigo: Šeruga, Maja -Dieta pri boleznih jeter, žolča in vnetju trebušne slinavke Morda vam bo to kaj pomagalo. Izkušnje s tem bodo pa napisali drugi... Lp, maychi

vanesag  

član od: 2.11.2004

sporočila: 18

27. jan 2005 22:00

Ker sem tudi jaz imela žolčne kamne,hvala bogu je to za mano,sem se odločila da povem moje izkušnje.Pila sem večinoma samo čaje ali pa navadno vodo.Kar je mlečnega mora biti vse polmastno,juhe večinoma zelenjavne-spasirane.Od mesa teletina perutnina,ribe,jaz sem lahko jedla samo kuhano,nikakor pečeno.Od zelenjave sem jedla večinoma blitvo,por,bučke in korenje,seveda vse kuhano.Solate vse samo kuhano:pesa,korenje,blitva.Nobene surove zelenjave in sadja.Nič jajc,potic in cvrtih jedi seveda.Največ pa sem pojedla testenin,vse porcije pa so bile majhne.Upam,da vam bo kaj v pomoč. Lp vanesa

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

28. jan 2005 8:37

Tudi za mano so žolčni kamni (že odstranjeni); sedaj zaključujem po-operativno dieto. Do operacije in prva dva meseca sem imela pa strogo dieto; podobno kot je napisala vanesa. Sedaj nekatere stvari že dodajam, ampak v osnovi je vse ostalo enako: - nič jajc, nič pečeno, nič mastnega, nič prepraženo na čebuli, nič presnega sadja (razen banan) ostalo manj sladkani kompoti, kuhana zelenjava za prilogo in solato (tudi testenine brez jajc) - od mesa je prepovedano: vse mastno, svinjina, divjačina, mastne ribe, praženo v maščobi, ocvrto, drobovina ; meso dušimo v lastnem soku - od zelenjave je prepovedan: ohrovt, zelje, zelena paprika, kumare, gobe - prepovedane solate: vse surove in ostro začinjene solate, krompirjeva, mesna solata, solate iz stročnic - nič sladic: sploh pa ne tistih, ki vsebujejo jajca, ki so ocvrta - tudi sveži kruh je prepovedan; jesti je treba najmanj en dan starega. - prepovedane pijače: vse alkoholne, prava kava, vse iz ekstraktov, vse mrle pijače; pijemo lahko čaj, nadomestke kave, pomarančni sok, razredčen z vodo. Jaz sem meso skoraj popolnoma črtala iz jedilnika (jem samo mleto goveje ali telečje in to kot pečenko, kot nadev pa dam zelenjavo). Sedaj po tolikem času diete imam že kar veliko jedi, ki jih pripravljam iz zelenjave: - zelenjavne juhe (paradižnikovo, bučkino, iz mešane zelenjave) - zelenjavno lazanjo - zelenjavni narastek - polento z zelenjavo: skuham polento, še vročo vlijem v modelčke, da se strdi, potem pa po želji režem in v mikrovalovni segrejm, zraven pa zelenjavo v smetanovi omaki - rižoto z mešano zelenjavo - pire z zelenjavo - testenine z zelenjavno omako (s sladko smetano, s paradižnikom) - ko je lakota si pripravim sendič s puranjo ali piščančjo salamo (ostale klobase so prepovedane) Zelenjavo si v naprej v večji količini skuham, potem pa po porcijah segrevam za različne priloge. Izgleda malo kruto, ampak meni se ne zdi več. Sedaj bi lahko že prehajala na "bolj normalno" hrano, pa še kar vztrajam na zelenjavi. Poleg tega težav z bolečinami pri taki prehrani nimam. Nikoli nisem lačna (želodček se je očitno zmanjšal), poleg tega pa sem se znebila še odvečnih kilogramov. Lp, Marjetka.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

28. jan 2005 13:34

VSEM ki jih zanima, naj povem, da ŽOLČNI KAMNI nastanejo predvsem pri ženskah, ki večkrat po malem HUJŠAJO. Takrat v glavnem izločite maščobe iz jedilnik-torej vse mastno, kar pa je seveda narobe.Žolčnik namreč za nemoteno delovanje potrebuje maščobo in če je nima se tvorijo ŽOLČNI KAMNI.To je približno tako, kot če damo na štedilnik posodo z vodo in to vodo pustimo da se povre.Na dnu ostane samo apnenec.Ravno tako se v žolniku vsebina-tekočina , ker ne dobiva sprotne maščobe, počasi posuši in iz te vsebine se tvorijo kamni. Tako da pazite vse, ki delate razne diete brez maščobe. HERMAN

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. jan 2005 17:57

Se popolnoma pridružujem Marjetki. Tudi jaz sem morala na podobno dieto. S tem, da se moram izogibati še nekaj rečem, ki obremenjujejo jetra. Ampak se človek še posebej navadi , če kazen sledi zelo hitro (bolečine). Po 4 mesecih so težave skoraj izginile, je pa res, da se še vedno držim te diete. Ker zadeva ni slaba, bom pri tem vztrajala še naprej. pa lp juhica

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

28. jan 2005 19:08

Pa majonezo kot tako ali kot preliv za riževo ali testeninsko solato kar briši. Lumpica

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

28. jan 2005 21:08

Ja, tole z majonezo je pravzaprav zanimivo, saj sem brala v družinskem zdravstvenem vodniku, da vsebuje neko snov - lecitin, ki preprečuje nastajanje žolčnih kamnov, ker zavira strjevanje holesterola v žolčniku. Prav tako naj bi to snov vseboval sladoled, čokolada, zelje, arašidi in še nekaj hranil, zanimivo pa je, da so vsi na prepovedanem spisku. Pa smo tam. Nekje piše PREPOVEDANO, nekje PRIPOROČLJIVO. Zato sem tudi odprla to temo, da vidim, kaj je res v praksi. Glede na Vesnine in Marjetkine nasvete vidim, da me čaka kar precej odpovedovanja. Herman, tudi to o maščobah sem že prebrala in o tem razmišljala. Res se pri kuhanju izogibam maščobe in večinoma jedi pripravljam bolj "na suho", vendar si vsaj na vsake toliko privoščim sendvič s prešano slanino, tako da nadomestim primanjkljaj, pa tudi s sladkarijami zaužijem dovolj maščobe. Hujšam pač ne, mam predober apetit. Se raje malo rekreiram. Malo obloge zdaj v tem mrazu pač ne škodi. RENATA

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

29. jan 2005 19:57

Kakorkli že, lecitin se uporablja kot emulgator v veliko pripravljenih jedeh (sladkarije-čokolada.....,......). Mislim pa, da boš imela po majonezi probleme, saj jaz sem jih... Sicer pa. enim ustreza to enim drugo... Jaz dobro prenašam mleko in mlečne izdelke (jogurti, kefir, siri-nepikantni in neplesnivi), medtem ko jih veliko ljudi s temi težavami ne.... Saj boš sama najbolje videla, po kateri hrani imaš težave... lp ps: za preliv pa lahko uporabiš lahki jogurt z veliko začimbami (nepikantnimi).. juhica

hamer  

član od: 30.10.2002

sporočila: 27

29. jan 2005 22:07

Lep pozdrav Renatana! Tudi jaz sem preživela operacijo žolčnih kamnov.Moja dieta je bila prvi mesec zelo stroga.100% sem se držala navodil, ki sem jih dobila v bolnici. Po prvem mesecu sem začela pomalem poskušati določene jedi. Če ni bilo problemov sem s to jedjo kar nadaljevala. Tri mesece po operaciji sem bila na normalni hrani in moram povedati, da nisem imela niti najmanjšega problema. Prvi mesec se pa le strogo drži diete! Na operaciji sem bila pred tremi leti in lahko jem prav vse, brez vsakih problemov! Prvi mesec stroga dieta, potem pa lahko počasi v majhnih količinah pričneš poskušati preiti na normalno hrano. Mastno prepovedano! lp Valerija valči

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

30. jan 2005 17:13

Kako pa je s čokolado? Namreč pojem je sorazmerno veliko. Vem, da razni lešniki, arašidi, orehi in podobno pri tej bolezni niso priporočljivi, ampak saj lahko jem samo navadno, mlečno. A komu povzroča težave? Saj jajc ne vsebuje, so pa maščobe - najbrž boste rekli, da je tudi na spisku prepovedanega. Kakšne operacije pa navadno izvajajo - z laserjem ali kot laparoskopijo? Hvala vsem za odgovore. Lp, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti