Enotna moka, namenska moka, tipi, drobljenec

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 29. nov 2004 11:18 | ogledi: 10.897 | odgovori: 21

Ali morda kdo ve, kaj pomeni namenska moka - glede na to, da na nekaterih NE piše, za kateri namen so, pa tip tudi ne... Je to kak poseben izraz?

In kakšna je enotna moka? Pol ostre, pol gladke? Ali pomeni to iz celega pšeničnega zrna - torej polnozrnata?

Zanima me tudi, kako je s temi tipi - zakaj so skoraj vse ostre moke tip 400 (torej najbolj bele, kar sem jih pri nas zasledila), gladke pa navadno 500?

Ali lahko dobim kje pri nas še bolj belo moko od 400 (še nižjo cifro)?

Kje bi se dal pri nas dobiti drobljenec in kako fino zmleto moko dobiš, če jo melješ sam v mlinčku - ali lahko namelješ drobljenec (grobo mleto) in gladko moko na isti mašini?

Pa še to: kje bi se lahko dobila ajdova kaša, v večjih količinah (beri: bolj poceni)? V trgovinah je namreč še dražja od ajdove moke in oboje je zelo drago, nam pa je ajdov kruh tako všeč... Mogoče kdo pozna kakega kmeta v okolici Ljubljane?

Veri

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

1. dec 2004 9:08

Jaz sem enkrat vprašala v Mlinotest (ali pač nekam), kaj pomeni namenska moka npr. za kekse, ali to pomeni, da je poleg moke že kaj dodano, kot pecilni ali dišave. Odgovorili so mi, da v nobeni namenski moki ni čisto nič dodanega razen moke, sama moka pa je glede količine lepka in podobnega izbrana tako, da malo bolj odgovorja tistemu namenu. To je vse. Za vlečeno testo vemo, da mora moka imeti več lepka, ki se razvija s starostjo, zato bi laično rekla, da imaš tudi ti doma namensko moko za vlečeno testo, če ti kakšna vrečka moke obleži pozabljena v kotu omare No, verjetno to ni tako enostavno. Ostra in gladka pomeni samo velikost delcev in ne tipa moke, zato to naj ne bi bilo povezano. Bolj finega tipa od 400 še nisem videla. Za mlinčke sem samo slišala, da imajo nekateri možnost menjave "rezil" (ali kamnov?), tako da lahko meljejo različno debelo. Za ajdo in kašo bi rekla, da povprašaj v kakšnem mlinu. Pozdrav, Fani

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2004 17:43

Hvala Fani! Z namensko moko me je zmedlo to, da včasih ni napisano niti to, za kakšen namen naj bi bila, pa tudi tip ne in potem sem malo zmedena... Ja,da bi pa ful moke ostajalo, se pa res ne zgodi prav pogosto:) Včeraj sem spekla 6 kil kruha v krušni peči:) Tudi meni se je zdelo, da naj tip in zrnatost ne bi bila povezana, ampak pri nas kar precej je... A mogoče veš za kak mlin v bližini Lj? Veri

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. dec 2004 18:43

Veri, prav obcudujem tvojo voljo in energijo. Lepo je videti nekoga, ki s takim uzitkom preizkusa nove stvari, ki ga ni strah eksperimentirat in malo improvizirat. Kako je z namenskimi mokami, ti je povedala Fani. Mislim da je enotna moka polnozrnata - naj me kdo popravi ce se motim. Tip moke, oznacuje koliko pepela (mineralov) ostane po sezigu, manjsa kot je stevilka, manj mineralov vsebuje. Mislim da je tip 400 samo iz sredice psenicnega zrna. Nizje cifre mislim da ni. Ugotovila sem, da meni osebno najbolj ustreza moka Fina - univerzalna. Ali se da drobljenec dobiti v trgovinah? Morda v takih s specializirano prehrano (Kalcek, Jablana,...) Enkrat je bila debata o tem tudi na forumu (http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=761 ).

sladkosnedka na dieti  

član od: 28.12.2004

sporočila: 83

2. dec 2004 6:17

Ajdovo kašo sem včeraj kupila na tržnici v Ljubljani je 600 Sit. To je kar polovico ceneje kot v trgovini. Tudi moka je po isti ceni. Poznam pa mlin, ki je v bližini Moravč. Tam se tudi dobi ajdova moka. Lahko jih pokličeš in vprašaš: MLINARSTVO ROTAR FRANC S.P. PLES 2 (01) 723 26 70 1251 MORAVČE Sporočilo je spremenil(a) sladkosnedka na dieti dne 02. dec 2004 07:19:26

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

2. dec 2004 10:26

Mislim ,da je izraz enotna moka nek ljudski in po mojem pomeni tip 850- polbela ali krušna. To je gladka moka. martina

WildTigress  

član od: 18.2.2007

sporočila: 43

15. jan 2009 18:07

Zdravo punce! Mene pa zanima za kaj se uporablja moka za vlečeno testo? Ali jo lahko uporabim le za vlečeno testo, ali je uporabna še za kaj drugega?.. Hvala že v naprej in prijeten večer. :) WildTigress

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. jan 2009 18:38

WildTigress je napisal/a:
Zdravo punce!Mene pa zanima za kaj se uporablja moka za vlečeno testo? Ali jo lahko uporabim le za vlečeno testo, ali je uporabna še za kaj drugega?..Hvala že v naprej in prijeten večer.:)WildTigress

Ti, divja tigrica, de ne ga s*at, to je namenska moka za vlečeno testo, če je uporabiš za kvašeno ali piškote, lahko nastane taka eksplozija, da ti uniči stanovanje in tebe fejst poškoduje ( predvidevam )

No, pa šalo na stran: za vlečeno testo naj bi bila moka, ki ima mal več glutena, da se testo ne trga, nekako se mi zdi, da je to z namenskimi mokami lari-fari, jaz pa v to nič ne verjamem, po moje gre za nateg, pa naj verjame kdor če. Jaz večkrat delam vlečeno testo, in ti povem, da že zelo dolgo nisem našel moko s katero se ne da delat. Če se da delat vlečeno testo, se da tudi vse drugo. Nimam se za preveč stiskavega, vendar se mi zdi res neumno za moko dat 50% več denarja sam za to, ker na vrečki piše namenska moka. Jaz kupujem najcenejšo moko v Šparu, tisto, ki je pakirana po 4 kg. in vse delam od te moke. Prijeten večer tudi tebi.

ežoj

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

15. jan 2009 18:54

ežoj je napisal/a:

WildTigress je napisal/a:
Zdravo punce!Mene pa zanima za kaj se uporablja moka za vlečeno testo? Ali jo lahko uporabim le za vlečeno testo, ali je uporabna še za kaj drugega?..Hvala že v naprej in prijeten večer.:)WildTigress

Ti, divja tigrica, de ne ga s*at, to je namenska moka za vlečeno testo, če je uporabiš za kvašeno ali piškote, lahko nastane taka eksplozija, da ti uniči stanovanje in tebe fejst poškoduje ( predvidevam )

No, pa šalo na stran: za vlečeno testo naj bi bila moka, ki ima mal več glutena, da se testo ne trga, nekako se mi zdi, da je to z namenskimi mokami lari-fari, jaz pa v to nič ne verjamem, po moje gre za nateg, pa naj verjame kdor če. Jaz večkrat delam vlečeno testo, in ti povem, da že zelo dolgo nisem našel moko s katero se ne da delat. Če se da delat vlečeno testo, se da tudi vse drugo. Nimam se za preveč stiskavega, vendar se mi zdi res neumno za moko dat 50% več denarja sam za to, ker na vrečki piše namenska moka. Jaz kupujem najcenejšo moko v Šparu, tisto, ki je pakirana po 4 kg. in vse delam od te moke. Prijeten večer tudi tebi.

ežoj

Pod tole se pa podpišem. Preden sem osvojil tole vlečeno testo, mi tudi z nevemkakšno namensko moko ni uspelo, sedaj, po katkini videošoli,

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1260

 

mi je pa mala malca...

strippy

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

6. mar 2009 7:58

mene pa zanima kakšno (zdravo) moko bi lahko začela uporabljati za zatepe in vse ostalo v gospodinjstvu. Namreč mislim se začet bolj zdravo prehranjevat. Sedaj bom začela peči kruh iz polnozrnate moke, zanima pa me iz kakšne moke pa lahko delam zatepe in vse ostalo. gladiola

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

6. mar 2009 8:30

MLIN FELIX AnžiČ Branka s.p. BišČe 27,1230 Domžale, (01) 562 84 10 - imajo tudi ovseno moko, polnozrnati zdrob To je še en mlin, je pa vsaj bela moka (0,80 eur), dražje kot v Mlinu Rotar (0,54eur), ajdova moka se vrti tam okoli 2.20 eur - 2.50 eur.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti