Pirina moka in njena uporaba

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

12. jan 2006 9:28

Loni, prosim.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. jan 2006 14:38

Bom danes prepisala.... Loni Makaroni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. jan 2006 17:41

Voila: Pirin kruh (po Andreju Goljatu) 1 kg pirine moke 1 dl olja (lahko tudi opustimo) 4 dag kvasa 2 dag soli približno 6 dl mlačne vode dodamo lahko 1 dag sladkorja Sredstvo za vzhajanje: namesto kvasa lahko uporabimo kvasno-solno emulzijo ali 6 dag kislega testa ali 4 dag droži Iz moke, soli, sredstva za vzhajanje in olja zamesimo srednje gosto testo, ga dvakrat vzhajamo in pregnetemo, oblikujemo v hlebčke, znova vzhajamo, zarežemo in spečemo. ... Začetna temperatura pečenja: pečica 220 stopinj, ventilacijska 200 stopinj, plinska naj bo na stopnji 5. Čas peke: približno 40 minut; če testo oblikujemo v štiri hlebčke ali štručke, pečemo le 25 minut. Priporočamo uporabo pare, tako da z razpršilko v začetku peke večkrat poškropimo vročo peč. To je to, o kvasno-solni emulziji pa smo že veliko diskutirali, mislim, da je Reca nekje na forumu vse zapisala. Loni Makaroni

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

13. jan 2006 23:57

v bazi je moj recept pirini buhtji. meni so zelo dobri. je pa tudi kruh res dober, samo če hočeš, da i zbit, ga je treba malo mešati z belo moko

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

14. jan 2006 0:04

Pirini buhtlji: 50 dag pirine moke 2,5 dl mleka 4 dkg kvasa 9 dkg masla 7,5 dkg medu 2 rumenjaka sol marelična marmelada maslo za premaz Mleko malo segrejemo (ne preveč!) in v njem raztopimo kvas, nato pa po vrhu mleka posujemo 1 žlico moke in vse skupaj pokrijemo, da kvasec vzhaja. To potem vmešamo skupaj z medom, soljo in rumenjakoma v toplo moko. Proti koncu primešamo še razstopljeno (ne vroče!) maslo. Gnetemo (najbolje z električnim mešalnikom, da nastane voljno mehko testo in na toplem pokrito vzhajamo približno 20 minut. Vzhajano testo razvaljamo v kvadrat in ga razrežemo na manjše kvadratke . Na vsak kvadratek damo pol čajne žličke marmelade in oblikujemo buhtlje tako, da testo dobro "zlepimo", da ne bo iztekla marmelada. Položimo jih na s peki papirjem obložen pekač tako, da so z zlepljenim delom obrnjeni navzdol in 2 cm narazen, pokrijemo s krpo in pustimo vzhajati 30 minut. Nato jih premažemo s stopljenim maslom in pečemo pri 150 st. C (v ventilacijski pečici) 15 minut. Še vroče premažemo z raztopljenim maslom.

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

15. jan 2006 19:18

loni Hvala za recept. Ker me je prijelo, da bi pekla pirin kruh, sem ga zamesila in spekla že v petek (na kulinariki sem našla recept z mešanico pirine, ržene in bele moke, dodala sem še koruzno, pa semena) in bil je prima. Naslednjič poskusim samo s piro. In če še niste poskusili domači kruh in orehova jedrca....

ajla  

član od: 26.9.2003

sporočila: 8

17. jan 2006 8:26

Loni Makaroni, prosim za dodatno pojasnilo. Ali škropiš prazno vročo pečico, ali potem, ko je testo že not? Kaj pa če bi v pečico postavila posodo z malo vode? Hvala ajla

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jan 2006 9:08

To je zapisal Goljat, ne jaz. Jaz dajem noter posodo z vodo. Loni Makaroni

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

17. jan 2006 14:47

Meni tudi ni bilo glih jasno pa sem naredila kar oboje: pošpricala prazno pečico pa še posodico sem postavila stana

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. jan 2006 20:07

Ravno imam v pečici kruh iz mešanice krušne, pirine in ržene moke. Nič maščobe nisem dodala, ker se nisem spomnila, sicer jo običajno dam. Moja mami, ki je mojstrica v peki kruha, pravi, da ga je treba rahlo sladkati (1 žličko na 1 kg moke). Da je potem boljšega okusa. Tudi to sem danes pozabila, kot tudi postaviti posodico z vodo v pečico. Upam, da bo kljub temu dober. Bom poročala. Sicer sem pa iz pirine moke delala novoletne piškotke, in sicer tako da sem eno tretjino bele moke nadomestila s pirino. Bili so dobri. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti