Domači ajvar

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

tema odprta - 16. nov 2021 15:42 | ogledi: 1.620 | odgovori: 16

Zanima me, Ali se v Sloveniji dobi pravi domači "srbski" ajvar. ali ga kdo izdeluje doma, oziroma kje ga je možno  kupiti.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

16. nov 2021 16:24

Bakina tajna. V Mercatorju, Šparu, mogoče še kje. 

 

Sonja

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

16. nov 2021 20:08

še zdaleč mu ni podoben, čeprav je tudi dober

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

17. nov 2021 8:03

Potem moraš pa bolje razložiti, kaj je zate pravi srbski ajvar. 

 

 

Sonja

Folibert  

član od: 16.4.2015

sporočila: 15

17. nov 2021 9:43

'Pravi srbski ajvar' zveni kot 'prava kranjska klobasa'...Veliko je receptov, npr. tale

ampak so vsi lokalno - regionalno obarvani. Kar je zelo tipicno za mnogo receptov (cevapcici, bograc, paprikas, carbonara itd.) predvesem glede sestavin. 'Pravi' srbski ajvar bi dobila od kaksnih prijateljev iz Srbije. Drugace  se pa strinjam, da je Bakina tajna najblize avtenticnemu okusu.

 

Folibert

foxpapa  

član od: 14.3.2004

sporočila: 240

17. nov 2021 10:04

Ko sem še hodil po srbskih tržnicah sem ga kupoval od domačih branjevk. bil je bolj grobo mlet in en specifični okus. Marsikaj pripeljejo gor, pa me zanima ali se kdo ukvarja s tem. Nekaj se šušlja da je v Ljubljani ena privat trgovina z takimi in podobnimi izdelki. Zanima me tudi paprika v pavlaki (v smetani).

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

17. nov 2021 12:08

Ali se lahko vključim s vprašanjem o oljčnem olju? Prosim za nasvet, katero oljčno olje je najbolj primerno za kuho? Pprosim za znamko olja in hvala vsem.

 

milja44

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

17. nov 2021 14:16

Jaz kupujem ajvar od kmetije Ostanek iz Šentvida pri Stični. V sobotah prodajajo na tržnici Domžale. Paprika je grobo narezana, okusi so pa od blagega, polpekočega in pekočega. Nam odličen. Nima drugih dodatkov razen olja, paprike, česna, kisa. 

Oljčno oljo imam doma nekaj vrst. Za kuho ga kupujem v trgovini ekstra deviško oljčno olje v Eurospinu. Še nisem bila razočarana, tudi barvo ima skoraj identično kot olje, ki sem ga kupila na morju od privat proizvajalca na Šolti, ki je bilo bistveno dražje. Nikdar nisem zasledila, da bi bil na spisku goljufivih znanih znamk. Za jedi, ki jih ne kuham uporabljam domača olja že zaradi arome in okusa. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 17. nov 2021 14:29

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. nov 2021 15:27

Pojdi pogledat v Makedonija Trade na Fužinah, tam imajo tudi precej izbire ajvarjev, lutenic, pindžurjev in podobnih dobrot.

(temu jaz pravim "jedi na žlico"...)

 

lp, proxima

Folibert  

član od: 16.4.2015

sporočila: 15

17. nov 2021 16:06

Bistvena stvar za kvaliteten in okusen ajvar so kvalitetne sestavine - res zrela rdeca paprika (Kurtovska kapija, juzna Srbija in predvsem Makedonija) in tehnologija - kako je bila paprika pecena (najbolje na zaru z ogljem) in temeljito ociscena. Potem mletje - fino, grobo, olje (del blagega olivnega se odlicno poda), cesen in poper po okusu, pekoca paprika (ne feferon! ali cili), koliko casa se kuha s stalnim mesanjem, dodatek malo kisa in podobno.

Oljcno olje: oljarske velesile imajo seveda mnogo oljcnih vrst ki se loceno predelujejo in oljarski trgovci znajo svetovati, katero olje je najprimernejse za solate, pecenje rib, hladne jedi itd. Seveda je bistven tudi potrosnikov osebni okus (pikantno, blago itd.). Ne vem, ce je v SLO trg oljcnega olja ze toliko razvit, da bi doloceno vrsto priporocali za dolocen namen uporabe, bolj je se na nivoju ugodne ponudbe - 'extra devisko' za 4,99 eur...Izjema so seveda lokalni mali pridelovalci, ki pa imajo zaradi majhnosti nasadov 2-3 sorte in potem vse zmesajo in prodajajo eno vrsto, primerno za vsako vrsto uporabe...

Folibert

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. nov 2021 19:56

milja44 je napisal/a:

Ali se lahko vključim s vprašanjem o oljčnem olju? Prosim za nasvet, katero oljčno olje je najbolj primerno za kuho? Pprosim za znamko olja in hvala vsem.

milja44

Milja, kupim olje od Kali Oreksi, grško. Dostava na dom. Ugodneje kot v trgovini, recimo Hruška na Litijski v Lj. Zelo dobro. Zdaj je čas še za naročanje, dostava decembra.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti