Hrana/embalaže z najdaljšim rokom trajanja

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 8. dec 2019 13:58 | ogledi: 3.491 | odgovori: 25

Na konzervah piše rok trajanja ponavadi okoli 3 leta.

Baje je bila vsebina neke po več desetletjih najdene pločevinke še vedno povsem dobra/užitna.

Zanima me če je to res oz. koliko lahko dejansko vzdrži hrana v embalažah namenjenih za dolgo hrambo hrane.

Konzerve z mesom, zelenjavo, sadjem.

Stekleni kozarci s sadjem, zelenjavo (v steklenih kozarcih bi rekel da hrana vzdrži manj kot v pločevinkah, ker lahko vmes med steklom in pločevinastim pokrovčkom pride zrak)

Riž v zvakuumiranih vrečkah.

In ostale morebitne embalaže/hrane, katerih obstojnost se tudi meri v letih ali celo desetletjih.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

8. dec 2019 14:27

Kolikor vem obstaja standard roka uporabnosti pri hrani, kozmetiki, zdravilih itd. Velikokrat določeni izdelki zdržijo še dalj časa, mnogi pa ne. Nekateri že pred potekom zaradi slabe embalaže niso dobri. 

V praksi vem, da določene izdelke z iztekom veljavnosti kontrolirajo in ponovno prepakirajo.
Jaz teh izdelkov ne kupujem v velikih količinah in jih sproti porabimo. Navsezadnje dalj časa je  rok uporabe, več konzervansa ima.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 8. dec 2019 15:34

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

8. dec 2019 16:12

Kar se tiče zdravil sem šel nekajkrat v lekarno spraševat kako je z rokom uporabnosti zdravil in sem na pomežik še vedno dobil odgovor da je vse dobro če ni shranjevano v kakšnih nenormalnih pogojih. Škodljivo da ni. Možno je le to da stvar ni več toliko učinkovita.

Prehrambena industrija ni tolik papežka kar se čistoče tiče vendar vseeno mislim da bi konzerva na kateri piše rok trajanja 3 leta večinoma vzdržala tudi 6 let.

Mogoče je imel kdo od vas okoli tega že izkušnje.

vegetar

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

8. dec 2019 17:29

Na medmrežju se najde kar nekaj informacij o tem, katera živila je varno uživati tudi po pretečenem roku. V glavnem so si podobna, tukaj je ena izmed tabel  https://ebm.si/m/05_Shranjevanje_in_roki_tra.  Za kaj več pa še sam malo pobrskaj.

 

Cila

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 614

8. dec 2019 20:17

meni ni jasno alpsko mleko, brez hladilnika in je rok trajanja marec 2020 ... kaj je to not? sama plastika?

sijasaja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

8. dec 2019 20:22

Ne, le popolnoma hermetično je zaprto in bakterije ne morejo noter. Saj tudi domači shranki v kozarcih na podoben način zdržijo leto, dve ali več.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. dec 2019 21:10

Sterilna hrana in pijaca sta podvrzeni le morebitnim kemijskim spremembam. Ker ni nobenega zivega bitja (pojem sterilno je pač absoluten), bioloskega kvarjenja ni in bi zivilo zato lahko ostalo nespremenjeno pravzaprav poljubno dolgo. A, ker se dogajajo kemijske spremembe, ni tako. Nobenih cudezev torej ali ne vem česa ze. Slavni Pasteurjev poskus sredi 19. stoletja je v tem smislu še danes aktualen.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

8. dec 2019 22:19

Moja teta je naključno užila aspirin po 5 letih uporabe ( ni bila pozorna, ker je bil na njihovi vikend hiši). Hudo se je zastrupila, vendar k sreči preživela.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. dec 2019 22:56

Pa je zdravniško potrjeno, da je bil kriv prav ta aspirin? Poznaš diagnozo? Tole me pa res zanima, bì so rada razjasnila.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. dec 2019 6:36

Da ni morda alergična na aspirin?  Kar nekaj ljudi je. Podobno se je zgodilo moji nekdanji sodelavki pa je vzela tableto v roku trajanja.  Bilo je kar hudo, od takrat pa ve, da zanjo aspirin ni primeren.

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

9. dec 2019 11:26

Podatka o tem ali bi bila v ozadju alergija na zdravilo nimam. Mislim, da ni šlo za to. Kolikor mi je znano je bila kriva pretečenost. Je pa ta vikend v hribih in najbrž zdravilo ni bilo primerno hranjeno. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti